×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. februāris, 2012
Drukāt

Daugavpilī sešu cilvēku ģimene inficējusies ar trihinelozi

mezacuka

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis informāciju no Latvijas Infektoloģijas centra par saslimšanas gadījumu ar trihinelozi Daugavpils reģionā un aicina iedzīvotājus lietot uzturā tikai laboratoriski pārbaudītu un termiski pareizi apstrādātu cūkgaļu.

Kā biznesa portālam “Nozare.lv” pastāstīja PVD pārstāvji, saslimusī ģimene februārī lietojusi uzturā saimniecībā audzētas un turpat uz vietas kautas cūkas gaļu, kā iznākumā konstatēta visu sešu ģimenes locekļu inficēšanās ar trihinelozi. Inficēto cilvēku skaits var pieaugt, jo cūkgaļa tikusi dāvināta arī kaimiņiem, savukārt slimības inkubācijas periods var būt divas nedēļas.

Ņemot vērā to, ka sabiedrībā tiek plaši pieprasīta mājas apstākļos audzēta cūkgaļa, PVD aicina patērētājus, lietojot šo gaļu uzturā, būt uzmanīgiem. Bieži vien gaļai, kura tiek iegūta pašpatēriņam dzīvnieka īpašnieka saimniecībā, netiek veikta veterinārā ekspertīze un trihinelozes laboratoriskā kontrole.

Parasti šajās saimniecībās cūku skaits ir neliels, novietnes nav reģistrētas, jo cūku audzēšanai ir sezonalitātes raksturs, tās tiek turētas āra aplokos, bieži tiek barotas ar virtuves atkritumiem un termiski nepietiekami apstrādātiem kaušanas un medījumu jēlproduktiem, kā rezultātā palielinās mājas cūku saslimšanas risks ar trihinelozi. Pašpatēriņam iegūtā gaļa nereti tiek piedāvāta tuviniekiem un kaimiņiem, kas līdz ar to rada potenciālu risku daļai sabiedrības saslimt ne tikai ar trihinelozi, bet arī ar citām zoonozēm.

 

Ar trihinelozi var būt inficēti gan savvaļas dzīvnieki – mežacūkas, lāči, lūši, vilki, lapsas, gan mājdzīvnieki – cūkas, suņi, kaķi, zirgi un arī grauzēji.

 

PVD atzītajās kautuvēs valsts pilnvarotie veterinārārsti, veicot veterināro ekspertīzi, noņem gaļas paraugus izmeklēšanai uz trihinelozi visām mājas cūkām un meža cūkām.

Tāpat dienests aicina iegādāties cūkgaļu tikai legālās tirdzniecības vietās.

Kā ziņots, arī pērn jūnijā Daugavpilī kopumā tika reģistrēti seši saslimšanas gadījumi ar trihinelozi, kad ar šo kaiti saslima cilvēki no trim dažādām ģimenēm, kas savā starpā nav saistītas. Pacienti saslima vienlaikus īsā laika posmā no 6.jūnija līdz 23.jūnijam. Saslimušie norāda, ka lietojuši uzturā cūkgaļu, kuru iegādājušies vietējā tirgū maija beigās vai jūnija sākumā, savukārt savvaļas dzīvnieku gaļu nav ēduši.

Trihineloze ir izplatīta parazitārā slimība, kuru ierosina parazitējošs tārps. Ar trihinelozi var būt inficēti gan savvaļas dzīvnieki – mežacūkas, lāči, lūši, vilki, lapsas, gan mājdzīvnieki – cūkas, suņi, kaķi, zirgi un arī grauzēji. Trihinella parazitē saimnieka tievajās zarnās, bet kāpuri – tā paša saimnieka muskulatūrā. Galvenie trihinelozes invāzijas avoti cūkām ir inficēto dzīvnieku kautķermeņi un līķi, kā arī šo dzīvnieku apstrādes un cūku kaušanas atliekas, suņiem un kaķiem – grauzēji, virtuvju un kautuvju apstrādes atliekas.

Cilvēks parasti inficējas, lietojot uzturā svaigu vai termiski nepietiekami apstrādātu cūkas vai medījuma gaļu un gaļas produktus, kas satur trihinellas.

Trihinelozes klīniskie simptomi var būt ļoti atšķirīgi – no bezsimptomu formas līdz pat ļoti smagai gaitai ar letālu iznākumu. Slikta dūša, vemšana, caureja, nogurums, sāpes vēderā parasti ir pirmie trihinelozes simptomi, kas var parādīties jau otrajā vai trešajā dienā pēc inficēšanās, kuriem vēlāk, parasti astoņu līdz 15 dienu laikā, pievienojas slimībai raksturīgākie simptomi – sāpes muskuļos, plakstiņu tūska, sējas augšējās daļas pietūkums, konjunktivīts, niezoši alerģiski izsitumi uz ādas, drudzis, sāpes elpojot, kā arī stipra svīšana, vispārējs vājums, sāpes locītavās. Smagos slimības gadījumos iespējami kustību koordinācijas un sirdsdarbības traucējumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+