Kultūra
Kultūrpolitika

Daugavpilieši Latvijas simtgadei vēlas dāvināt vides objektu “Saules kalnā”0

Publicitātes attēls.

Daugavpilieši iecerējuši savu dāvanu Latvijas simtgadei – pēc arhitekta Ivara Mailīša projekta veidotais vides objekts “Saules kalnā”, LA.lv uzzināja Daugavpils domē.

Objekts sastāvēs no aplī izvietotām simt stabulēm, kuras simbolizēs Latvijas simtgadi. Uz stabulēm būs iegravēti ievērojamāko daugavpiliešu vārdi, kuri devuši savu ieguldījumu Latvijas valsts tapšanā – Rainis, Rihards Zariņš, Pauls Mincs, Jānis Volonts, Meletijs Kaļistratovs un citi.

Ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību uz stabulēm varēs instalēt dažādus ornamentus un attēlus: valsts svētkiem – Latvijas karogu kompozīciju, Jāņu dienai – vainagus un ugunskuru, Lāčplēša dienai – savu simboliku un tamlīdzīgi.

“Lai gan pieminekļa idejas iniciators bija Daugavpils Latviešu biedrība, to atbalstīja visas Daugavpils Nacionālo kultūru biedrības. Poļi, krievi, baltkrievi, lietuvieši, ebreji un citas tautības, kuras dzīvo Daugavpilī, ir izteikušas vēlēšanos ar šo pieminekli apliecināt savu piederību Latvijai,” stāsta biedrības “Latvijai 100” valdes pārstāve Genovefa Barkovska.

2018.gada 18. novembrī pieminekļa atrašanas centrā svinīgi tiks ievietota kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, un 2019.gada pavasarī sāksies nepieciešamie būvdarbi.

Vides objekta izveide līdz ar piegulošās teritorijas sakārtošanu maksās 600 000 eiro, pavēstīja biedrības “Latvijai 100” pārstāve. Šogad pilsētas budžetā iekļauti 25 000 eiro, esot paredzēti līdzekļi arī nākamajam gadam. Tomēr idejas īstenošanai nepieciešams ne tikai iedzīvotāju morāls, bet arī finansiāls atbalsts. “Šobrīd piemineklim ziedoti jau vairāk nekā 4000 eiro, no tiem sešas personas ziedojušas vairāk nekā simt eiro,” stāsta Genovefa Barkovska.

Plānots, ka īpašā Piemiņas grāmatā ierakstītie ziedotāju vārdi, ka arī iestāžu un organizāciju nosaukumi kopā ar pieminekļa metiem un citiem biedrības “Latvijai – 100” dokumentiem tiks nodoti Latgales Zonālajā arhīvā. Paredzēta arī akcija, kuras gaitā simt un vairāk eiro ziedotāji varēs iemūžināt savu vārdu vai iestādes nosaukumu bruģakmenī pieminekļa pakājē.

LA.lv