Publicitātes foto

Daugavpils efekts. Marks Rotko
 0

“Dažādu nokrāsu gaisma un ēnas, kā arī kontrasti starp tām, izraisa noskaņu pirms vēl ir izteikts vārds vai veikta darbība. Noskaņojums vai garastāvoklis gleznā ienes cilvēcību.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Mākslas darbs paceļas virs cilvēcības robežām un sasniedz mītisko realitāti, jo garastāvoklis (kā subjektīvais faktors) apvienojas ar gaismas pasauli (kā objektīvo faktoru).” (Rothko M., The artist’s reality: philosophies of art – London: Yale University Press, 2004.)

 

Tieši pirms 100 gadiem, tālajā 1913.gadā, no toreizējās Dvinskas (Daugavpils), pāri Atlantijas okeānam kopā ar ģimeni uz tālajām ASV pretī nezināmajam devās mazais Markus Rotkovičs, lai kļūtu par Marku Rotko, un caur rozēm un ērkšķiem iemantotu pasaulē atzīta mākslinieka slavu. Mākslinieka „atgriešanās” Daugavpilī notika zīmīgā gada skaitlī – 2003. gadā, kad tika atzīmēta viņa simtgade. Toreiz notika plaši starptautiski pasākumi: Daugavpils muzejā atklāja mākslas lielformāta darbu reprodukciju pastāvīgo ekspozīciju, Daugavas krastā uzstādīja piemiņas zīmi „Veltījums Rotko”. Kopš 2005. gada Daugavpilī sāka rīkot ikgadējo starptautiskais mākslas plenēru „Marks Rotko”, kas no šāda gada tiek pārdēvēts par Starptautiskajām rezidencēm „Marks Rotko”.

CITI ŠOBRĪD LASA

2011. gada maijs – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Daugavpils pilsētas dome noslēdza līgumu par projekta „Daugavpils Rotko mākslas centra ēkas rekonstrukcija un pieguļošās teritorijas labiekārtošana” īstenošanu.

Projekta mērķis ir lakonisks un vienlaikus ambiciozs – veicināt unikāla valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa – Daugavpils cietokšņa kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un attīstību, rekonstruējot Artilērijas Arsenāla ēku un labiekārtojot teritoriju Daugavpils Marka Rotko mākslas centra darbībai. 

Sākās jauns atskaites punkts, pasaules mākslas un kultūras vēsturē uzsākta jaunas lapas rakstīšana.

Patiesībā mākslas centra izveides ideja aizsākās daudz agrāk – 2002. gadā, Daugavpils pilsētas pašvaldībai veiksmīgi sadarbojoties ar Rotko bērniem. 2007. gadā apstiprināja Mākslas centra izveides koncepciju un 2008. gadā uzsākta projektēšanas darbus.

2013.gada aprīlis – Daugavpils gatavojas uzņemt tuvus un tālus ciemiņus, jo 24.aprīlī svinīgi atklās Daugavpils Marka Rotko mākslas centru (DMRMC). Raugoties ģeogrāfiski – tas būs vienīgais mākslas centrs Austrumeiropā, kurā aplūkojami 6 Marka Rotko darbu oriģināli. Ēka jau paguvusi iegūt atzinību konkursa “Labākā būve – 2012” kategorijā „Restaurācija”.

Marku Rotko piedēvē tai ASV mākslinieku paaudzei, kas izmainot abstrakcionisma stilu, faktiski šajā mākslas žanrā izraisīja revolūciju. Marka Rotko daiļrade ir neatņemama pasaules mākslas un kultūras vēsturē. Nu, arī daugavpilieši sparīgi raksta jaunu vēstures lappusi.

Šā projekta īstenotāji atzīst, ka bez Rotko bērnu – Keitas Rotko Prizelas un Kristofera Rotko atbalsta iecerētais nemaz nebūtu varējis notikt. Tieši viņu atbalsts, attieksme pret tēva dzimto pilsētu bija izšķirošais aspekts, kad radās grūtības projekta realizācijā.

Reklāma
Reklāma

 

Dvēseles stāvokļa portretējums

Tā savus darbus dēvēja pats mākslinieks. “Mana māksla – tā nav abstrakcija” – Rotko tomēr ir visai kategorisks. – “Tā dzīvo un elpo”. Viņa darbu izstādes rīko pasaules lielākajās metropolēs. Viņa darbi aplūkojami pasaules ievērojamākajos mākslas muzejos. Par viņu runā, par daiļradi strīdās. Ko gleznoja Rotko? Kas ir vēstījums, kas nāk no krāsu audekliem? Rotko gleznoja Visu un Neko vienlaikus. Nav formas, nav līniju, nav priekšmetu, ēnu spēles un gaismas. Ir tikai krāsas. Rotko gleznās ir unikāls krāsas strāvojums, kas plūst uz skatītāju, ieskauj un ievīsta to silta starojuma audeklā, radot mediatīvu noskaņu un katarsi. Tādejādi vērojot autora darbus, galvenais, ir skatītāja un gleznas mijiedarbība. Rotko šo mijiedarbību raksturoja kā “pabeigtu pieredzi starp gleznu un tās vērotāju. Nav nekā, kas stāv starp manu audeklu un skatītāju”. Formu un krāsu vienkāršības sintēzē izpaužas Rotko ģenialitāte.

Zviedrijā dzīvojošais virtuozais vijolnieks, pianists, muzikologs Mihails Kaziniks, kas dzimis Baltkrievijā, savā video autorprogrammā “Brīvā lidojumā. Daugavpils efekts. Marks Rotko”, saka:

“ (..) Iesaku visiem – gudrajiem, muļķiem, vienaldzīgajiem, nacionālistiem un antisemītistiem – pieiet pie Rotko 50 cm attālumā un pastāvēt 5 – 10 minūtes. Ja nekas nenotiks, ejiet un būvējiet sev māju! Ja notiks, – atcerieties šo brīdi!

Jo patiesībā tiem, kam atveras Rotko, atveras Vecās un Jaunās Derības filosfija, Upura filosfija, Dzīves un Nāves filosofija, Pēcnāves dzīves filosofija, mēģinājums atklāt Noslēpumu.”

“Gars un Dievs. Tas ir vienīgais, kam jāatspoguļojas mākslā”, – tā Marks Rotko.

 

Marka Rotko mākslas centra vēsturiskais šarms

DMRMC izvietots Daugavpils cietokšņa Artilērijas Arsenāla ēkā (1833), kas ir unikāla un iedvesmojoša vieta daudzveidīgām radošajām izpausmēm. Tā ir vieta, kur senatne atguvusi jaunu elpu un iet roku rokā ar mūsdienīgiem inovatīviem risinājumiem. Centra kolekciju veido četrdesmit viena Marka Rotko gleznu reprodukcija, kas atspoguļo dažādus mākslinieka daiļrades periodus, kā arī ikgadējā Daugavpils Starptautiskā Marka Rotko plenēra dalībnieku darbi. Krājumā ir apkopoti 96 Latvijas un ārvalstu mākslinieku (Lietuva, Krievija, Baltkrievija, Ukraina, Polija, Austrija, Vācija, Dānija, Francija, Itālija, Lielbritānija, Īrija, Japāna, Norvēģija, Armēnija, ASV) 226 darbi dažādās tehnikās, kas tapuši plenēru laikā, posmā no 2004. līdz 2012. gadam. Pakāpeniski veidojas mākslas centra dāvinājumu kolekcija, kurā ietilps speciāli centram dāvinātie autordarbi (Pētera Martinsons (Latvija), Pitera Griffins (Lielbritānija) u.c.). Vairākos sektoros 2000 m² platībā izvietotas vairākas ekspozīcijas un izstādes: Marka Rotko oriģināldarbi no Keitas un Kristofera Rotko kolekcijas, Pitera Grifina grafikas darbi, Solomina Geršova (Krievija) gleznas, Pētera Martinsona keramika un Latgales mākslinieku izstāde.

Apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar digitālo ekspozīciju par mākslinieka dzīvi un daiļradi, apmeklēt video zāli, Rotko Klusuma telpu, kultūrvēstures ekspozīcijas, mainīgās ekspozīcijas ar Latvijas, Eiropas un pasaules mākslinieku darbu izstādēm.

Darbojas arī bibliotēka, bērnu rotaļu istaba un kafejnīca „Arsenāls”. Bez tam te ierīkotas rezidences, kas paredzētas Latvijas un ārvalstu māksliniekiem, dizaineriem, arhitektiem, mākslas vēstures, teorijas, kritikas lietpratējiem, kuratoriem un mākslas menedžeriem. Rezidencēs iekārtotas 4 darbnīcas, projektu ekspozīciju un 10 dzīvojamās telpas.

 

Ieejas maksas

Cena Rotko ekspozīcijas apmeklējumam – Ls 3.50 personai, pensionāriem, skolēniem, studentiem – Ls 2 personai. Visa centra apmeklējums (Rotko ekspozīcija, mainīgās ekspozīcijas, projektu ekspozīcijas un novadnieku ekspozīcijas) – Ls 6; pensionāriem, skolēniem, studentiem – Ls 3.

Darba laiks

Vasaras sezonā (aprīlis-oktobris) atvērts no ceturtdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 – 19.00, pirmdienās no 9.00 – 12.00, trešdienās no 12.00 – 19.00, otrdienās – slēgts, katra mēneša pēdējā piektdienā centrs strādā no plkst. 10.00 – 21.00.

Kontakti:

Mihaila iela 3, Daugavpils

GPS koordinātes:55.883851000000,26.497511000000

HYPERLINK “mailto:[email protected][email protected], HYPERLINK “http://www.rotkocentrs.lv” www.rotkocentrs.lv

Tālrunis: +371 654 30271, fakss: +371 654 30273

 

Lielākie pasākumi 2013. gadā:

9. maijā – konference ”Rotko un abstraktais ekspresionisms”.

18.maijā – Muzeju nakts – Sila krāsu nakts.

Jūnijā – koncertu cikls „Rotko iemīļotākie komponisti” un Daugavpils pilsētas svētku

Pasākumi

Jūlijā – Vasaras skola jauniešiem „Fokusā māksla” un kamermūzikas vakars

Septembrī – Starptautiskā residence „Marks Rotko”, komponista Aivara Broka koncerts, Marka Rotko 110. dzimšanas dienas svinības

Oktobrī – II Latgales grafikas simpozijs, kamermūzikas koncerts

Decembrī – N.Stoupinas darbu (Beļģija) izstāde

D.Penzeka (Vācija) izstāde

Sīkāka informācija: HYPERLINK “http://www.rotkocentrs.lv” www.rotkocentrs.lv

Fakti un notikumi

2007.gadā Sotheby’s izsolē Ņujorkā Rotko glezna „Baltais centrs” pārdota par 72,8 miljoniem ASV dolāru

2012.gadā Sotheby’s izsolē Ņujorkā Rotko glezna „Oranžais, sarkanais, dzeltenais” pārdota par 86,9 miljoniem ASV dolāru

2013.gada 25.septembrī, Rotko dzimšanas dienā, „Latvijas pasts” laidīs klajā marku „Marks Rotko” 0.60 Ls nominālvērtībā

2014. gadā no 24. līdz 26. septembrim par godu Marka Rotko 111. dzimšanas dienai uz starptautisku konferenci Latvijā ieradīsies izcili mākslas speciālisti, lai diskutētu par Marka Rotko devumu pasaules mākslā. Konferences pirmās dienas noslēgumā Rīgā ieplānots Lielbritānijas mākslinieka un mūziķa Džeimsa Klarka (James Clarke) koncerts. Digitalajā izstādē „Rotko un Daugavpils” Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā būs aplūkojams materiāls no DMRMC sagatavotas digitālās ekspozīcijas.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.