×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. maijs, 2013
Drukāt

Daugavpils krēslu nosargās vai atgūs?

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Tā vien šķiet, ka Daugavpilī īsā laikā notiekošie pasākumi ar pasaules elpu, tādi kā Marka Rotko mākslas centra atklāšana un Otrā starptautiskā tūrisma konference, atņēmuši spēkus priekšvēlēšanu kaislībām.

 

Lai nu kā, bet Daugavpils no dažām citām lielajām pilsētām atšķiras ar galveno mēra amata kandidātu savaldīgumu citam pret citu, neuzkrītošu savstarpēju novērošanu un tādu kā nogaidīšanu. Katrs jūtas pietiekami stiprs un mierīgs, jo ilgāku vai īsāku laiku sēdējis otras lielākās Latvijas pilsētas galvas krēslā. Reizē gan jūtamas neizteiktas bažas. Jo deputātu kandidātu sarakstu un to līderu spēka samēri ir neskaidri – neviens neņemas pateikt, kurš saraksts apsteigs pārējos un kurš no mēra amata kandidātiem kļūs par pilsētas saimnieku uz jauno termiņu.

Bet ko saka vēlētāji? Gandrīz visi aptaujātie cilvēki domes vēlēšanās par galvenajiem spēlētājiem, mainot tikai secību, nosauc četrus sarakstus – Latgales partijas, apvienotais Reformu partijas un Mūsu partijas, Attīstības partijas un “Vienotības”.

“Bet neviens saraksts nav izteikts līderis!” iesaucas kāds runātīgs vīrs jau gados. Un stāsta: “Uz vēlēšanām, protams, iešu, tikai žēl, ka mēra amata kandidātu vidū neredzu nevienu tik spēcīgu figūru, kāda savā laikā bija toreizējais pilsētas galva Aleksejs Vidavskis. Bet vismaz labi, ka mums vairs nedraud tāds mērs, kāds nesenā pagātnē bija Rihards Eigims. Vēl martā dzirdēju, ka viņš, lai gan sēž Saeimā, kandidēšot Daugavpilī no Zaļo un zemnieku savienības saraksta, bet tagad tajā viņa vārda, paldies Dievam, neredzu. Domāju, ka izredzes uz pilsētas saimnieka godu ir trim kandidātiem. Bet kā nu būs – pašreizējā domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova krēslu nosargās vai viens no bijušajiem mēriem – Jānis Lāčplēsis vai Rita Strode – krēslu atgūs? Paredzu, ka daudz ko izšķirs vēlētāju saliktie krustiņi un svītrojumi.”

“Klusums pirms vētras,” apgalvo “Saskaņas centra” Daugavpils nodaļas vadītājs, pašreizējās domes priekšsēdētājas pirmais vietnieks Vitālijs Azarēvičs.

“Tuvākajā laikā ies vaļā netīrā spēle, sākot ar personiskiem apvainojumiem un beidzot ar politisko spēku apliešanu ar dubļiem. Iesākums jau ir – uzskatu, ka februāra sākumā domes priekšsēdētājas vietnieka Vjačeslava Širjakova, kas ievēlēts no mūsu saraksta, apcietināšana ir nekas cits kā politisks pasūtījums.

Viņa saistīšana ar “Daugavpils siltumtīklu” kukuļošanas lietu ir pirmsvēlēšanu provokācija.” Kamēr notiek izmeklēšana, skandāls pieklusis un amatpersonas izvairās par to runāt.

V. Azarēvičs, kurš pats “SC” sarakstā gan nekandidē, situāciju raksturo īsi: “Izredzes ir visiem. Mūsu partijas nodaļā noskaņa ir laba. Tiesa, Lindermana partija “Par dzimto valodu” mēģina jaukt gaisu, bet mēs ceram uz pilsētnieku veselo saprātu.” Aiz optimisma gan jūtams skaļi nepateiktais – “SC” saraksta pirmajam numuram pašreizējam Saeimas deputātam Dmitrijam Rodionovam nav īpašu cerību kļūt par mēru.

 

Priekšsēdētājas 
daudzie plusi

Par to, kāpēc Daugavpilī mēra maiņas notiek biežāk nekā citās lielajās Latvijas pilsētās, pašreizējā pilsētas saimniece Žanna Kulakova neielaižas garos skaidrojumos, tikai nosaka: “Vienalga, kas pie domes stūres, jāstrādā pēc labākās sirdsapziņas.” Pat pirms diviem gadiem, kad pret toreizējo priekšsēdētāju Jāni Lāčplēsi vērsās viņa paša partijas biedri un Ž. Kulakovai nācās viņu nomainīt amata krēslā, viņa nezaudēja mieru. Toreiz abi pārstāvēja Aināra Šlesera politisko spēku LPP/”LC”. Jaunievēlētā priekšsēdētāja solīja, ka turpmāk notiks konstruktīvs darbs pilsētas attīstībai un tās vārda un tēla nešanai gan Latvijā, gan pasaulē.

Viņai liels pluss bija tas, ka labi pārzināja dažādas Daugavpils dzīves sfēras. Vēl nebija 23 gadi, kad jau kļuva par kultūras nama direktori. Strādāts sociālajā jomā, privātajā biznesā. Arī vairākās augstskolās par lektori un pasniedzēju.

“Man joprojām patīk darbs ar studentiem. Bet esmu stingra pasniedzēja, špikot pie manis nevar, vēlos, lai studenti patiešām zinātu un zināšanas būtu noturīgas.”

Tagad, kad mēra amatā nostrādāti jau divi gadi, Ž. Kulakovai par labu runā vēl divi lieli plusi. Pirmais – viņas laikā Daugavpils, samazinot bezdarbu par diviem procentiem un ievērojami palielinot rūpniecības produkcijas apjomus, taisījusi ekonomisko izrāvienu, kam par pamatu bijis domes 2011. gada lēmums noteikt par prioritātēm atbalstu uzņēmējdarbībai un tūrisma attīstībai. Un kur tad vēl uzdrīkstēšanās rīkot starptautiskos investīciju forumus un citus lielus pasākumus, piesaistot ārzemju un pašmāju līdzekļus! Otrais – vēlēšanās Reformu partijas kandidāti startē kopā ar Mūsu partijas cilvēkiem, no kuriem sarakstā ar otro numuru ir šīs partijas priekšsēdētāja Līvija Jankovska, pašreizējās domes priekšsēdētājas vietniece.

“Tas nav nejauši – man un Jankovskai ir liela saimnieciskā un politiskā darba pieredze, turklāt mums abām joprojām patīk mācīties un apgūt jaunas zināšanas,” skaidro pilsētas galva. “Līvija ir izglītības zinātņu maģistre, Daugavpils Medicīnas koledžas direktores amatu ieguvusi, piedaloties Izglītības ministrijas rīkotajā konkursā. Es pēc profesijas esmu matemātikas skolotāja, beidzu Daugavpils Pedagoģisko institūtu, bet man ar to nepietika – vēlāk studēju arī psiholoģiju, bet nesen ieguvu profesionālo maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā.”

Nav brīnums, ka priekšsēdētājai darbā patīk precizitāte, noteiktība, stingrība. Bet no kurienes reakcijas ātrums? Izrādās, no mīlestības uz dažādām automašīnām un patikas ātri braukt. Viņa sēž ne vien pie sporta mašīnas “Fiat”, 2012. gada izlaiduma “Nissan”, bet arī 1967. gada izlaiduma “Moskvič” un tikpat veca “Zaporožec” stūres.

“Vecie spēkrati – tā ir mana aizraušanās,” saka Ž. Kulakova. “Jau 1982. gadā ieguvu nevis amatiera, bet gan profesionāla autovadītāja apliecību. Taču man patīk arī daudz kas cits – lekciju lasīšana, šūšana, pīrāgu cepšana, galda klāšana, grāmatu, avīžu un žurnālu lasīšana. Jā, arī “Latvijas Avīzi” lasu. Filmām gan vairs neatliek laika.”

 

Lāčplēsis celsies augšā?
lacplesis_Griinbergs_6

Viena lieta, kad tevi gāž opozīcija, pavisam cita – kad gāž savējie. Jānis Lāč­plēsis pēc Daugavpils pilsētas mēra amata zaudēšanas (to viņš ieguva 2009. gadā, amatā nomainot Rihardu Eigimu) drīz kļuva par 11. Saeimas deputātu. Viņš bijis arī 7. Saeimas deputāts. Savā politiskajā darbībā pārstāvējis vairākas partijas – Latgales Demokrātisko partiju, “Latvijas ceļu”, LPP/”LC”. Tagad ir Latgales partijas līdzpriekšsēdētājs. Lepojas, ka šī partija vēlēšanās startē ne vien dzimtajā Daugavpilī, bet arī citur Latgalē, pavisam 15 pašvaldībās no 21.

“Mans uzvārds ir Lāč­plēsis, to es nevaru neņemt vērā, esmu inženieris celtnieks, Gorbunovs un Jeļcins arī bija celtnieki, tas nozīmē, ka es nedrīkstu padoties, mans uzdevums ir atgūt mēra krēslu,” skaidro Latgales partijas mēra amata kandidāts. “Es jau bērnībā sapņoju par ko lielu – interesējos, kur gatavo direktorus un citus priekšniekus, kā var kļūt par labu izmeklētāju un tamlīdzīgi. Varbūt tāpēc esmu strādājis ne vien saimnieciskos un politiskos amatos, bet arī banku biznesā.”

J. Lāčplēsis ar gandarījumu stāsta, ka partijas deputātu kandidātu sarak­stā nav neviena pašreizējās domes deputāta. Toties esot uzņēmēji, augstas klases speciālisti, pārstāvji no nacionālajām biedrībām – vācu, poļu, baltkrievu. Arī no biedrības “Latvijas krievu kopiena”.

Kad jautāju, kas tik ļoti saista pie Daugavpils, saņemu atbildi: “Savulaik Daugavpils vispārējā celtniecības tresta zonālajā mehanizācijas pārvaldē nogāju ceļu no meistara līdz priekšnieka vietniekam ražošanas jautājumos. Daugavpilī nav neviena lielāka celtniecības objekta, kura būvniecībā vai restaurācijā es nebūtu piedalījies. Arī Krāslavā, Preiļos, Dagdā. Daugavpilī mani ļoti daudzi pazīst, satiekot uz ielas sveicina. Anekdotisks gadījums – 90. gadu sākumā, kad Lāčplēša ielā pārlikām bruģi, kāds 1. aprīlī palaida joku – paziņoja, ka Lāčplēša ielu pārdēvēs par Jāņa Lāčplēša ielu. Kopš tā laika mans uzvārds man liek īpaši ievērot uzvedības un attieksmes standartus.”

J. Lāčplēsis atzīst, ka viņam vislielāko gandarījumu sagādāja Daugavpils ceļu pārvada projekta īstenošana, kas pabeigta 2011. gadā. Būtībā viņš jau astoņdesmito gadu beigās kā celtniecības iecirkņa priekšnieks piedalījies šā projekta īstenošanas sākuma darbos. Grandiozais ceļu pārvads esot lielākais pilsētas infrastruktūras objekts. Viņš no sirds priecājoties arī par citiem pilsētas sasniegumiem. Taču mēra krēslu gribot atgūt, lai iedzīvotāji vairāk uzticētos vietējai varai. Esot trūkumi lēmumu pieņemšanā, ne velti izcēlies korupcijas skandāls.

“Ja mani ievēlēs par mēru, es darīšu visu, lai atgūtu iedzīvotāju uzticību,” saka J. Lāčplēsis.

“Esmu stingrs­ vadītājs, visatļautību nepieļauju. Lēmumu pieņemšanā cenšos maksimāli iesaistīt citus, bet izpildi vienmēr kontrolēju. Taču tas nenozīmē, ka man pašam nav jāmācās, jāmainās. Ja padotie no tevis baidās, īsti labi nav. Jāprot prasības sabalansēt. Taču skaidrs viens – bez stingras nostājas gaidīto rezultātu nebūs.”

Spēku dodot ne vien Latgales partijas mērķi un uzdevumi, bet arī regulāras nodarbības – vienu divas reizes nedēļā – sporta zālē un laukumos. Viņa iemīļotie sporta veidi – volejbols un futbols. Vasarā vēl hobijs makšķerēšana, viņam laimējies, ka arī sieva Vera esot kaislīga makšķerniece. Bet ziemā –zemledus makšķerēšana uz Latgales ezeriem. Vismaz vienu reizi sezonā aizlaižot arī uz Peipusu.

Ar ģimenes auto – 2004. gada “Toyota” – dodoties gan ceļojumos, gan uz darbu Rīgā. No Saeimas saņemot kompensāciju par degvielu.

“Brīvā laika ir ļoti maz, tomēr vienmēr atrodu laiku interesantām grāmatām, īpaši par vēsturi un filozofiju.”

 

“Beidzot 
man nav ilūziju”

strode_Griinbergs_6Attīstības partijas deputātu kandidātu sarak­stā ar pirmo numuru startē Daugavpils teātra valdes locekle, direktora vietniece Rita Strode. Mūsu saruna notiek teātra mūsdienīgi izremontētajā un iekārtotajā aktieru ģērbtuvē.

“Šoreiz es esmu ļoti mierīga tāpēc, ka beidzot man nav ilūziju,” viņa uzreiz ķeras vērsim pie ragiem. “Manuprāt, šobrīd valda šausmīga tendence – cilvēkiem labāk patīk nevis strādāt, bet gan atstrādāt laiku. Sāk meklēt simts un vienu attaisnojošu iemeslu, lai neizdarītu to, kas jāizdara. Vadītājs ir stiprs tad, kad cilvēki komandā katrs savā sfērā ir zinošāki par priekšnieku.”

Kad jautāju, vai tad pašreizējā domē tā nav, atbilde skan – es jau nerunāju tikai par domi, tā ir visas Latvijas lielākā nelaime.

Nu labi, bet ko tad pieredzējusī politiķe, kas Daugavpils domi vadījusi no 2003. līdz 2009. gadam un bijusi 10. Saeimas deputāte, mainīs un piedāvās, ja atkal kļūs par pilsētas saimnieci? “Es jau nesaku, ka ieņemšu mēra krēslu. Arī deputātam ir iespējas censties ko mainīt. Jau 1994. gadā veicu vicemēra pienākumus pie Alekseja Vidavska. Viņš bija īstais pilsētas saimnieks, kurš labi zināja ne tikai saimnieciskās lietas, bet arī iedzīvotājus. Varbūt pārspīlēju, ka teikšu – 80 procentiem zināja vārdus. Saprata, ko cilvēki vēlas un kā viņiem var palīdzēt. Viņš iedzīvotāju vidū baudīja lielu uzticību. Es toreiz daudz ko mācījos no Vidavska, esmu pārliecināta, ka arī tagad varam mācīties.”

R. Strode daudzu vērtējumā bijusi stingra, pat šerpa vadītāja. Reizēm par daudz aizsvilusies. “Bet es ilgi neturu dusmas! Netaisos mainīties, kāda esmu, tāda esmu. Domāju, ka mēra krēslā reizēm vajadzēja būt vēl stingrākai. Dzīve pierāda, ka labus rezultātus var sasniegt, tikai vadot ar stingru roku. Darbs – idritvaikociņ! – ir taču jāizdara, turklāt jāizdara kā nākas. Katram. Savā vietā un laikā.”

Viņa paredz, ka jaunajā domes sastāvā iekļūs cilvēki no kādiem pieciem sarakstiem. Sadrumstalotība pamatīgi traucēs. Tāpēc pieļauj – ja tiešām iznāks vadīt domi, nāksies savu šerpumu tomēr piebremzēt un talkā ņemt lielāku diplomātiju. Esot jāpanāk, lai iedzīvotāji varētu dzīvot stabili.

Pati izjūtot, kā tas ir, kad par 57 kvadrātmetru dzīvokļa apkuri mēnesī jāsamaksā no 78 līdz 98 latiem.

“Mana priekšrocība, ka es no grūtībām nebaidos. Pamatīgu rūdījumu guvu jau studiju gados, strādādama Astrahaņā, Moldovā un pat Čečenijā studentu vienībās. Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā ieguvu latviešu un krievu valodas skolotājas specialitāti. Jau 25 gadu vecumā vadīju kultūras nodaļu. Esmu strādājusi arī par sporta metodiķi. Mamma mani vienmēr skubināja – meitiņ, neiedzen mani kapā, mācies, mācies. Un tā es mācos visu mūžu.”

R. Strode dzīvo viena. Patīk braukt ar savu vidējas klases “Nissan” mašīnu. Trīspadsmit gadus nodziedājusi pie Terēzes Brokas korī “Rūta”. Lepojas, ka viņa Daugavpils teātri var saukt par savu un ka tajā ir arī savs balets, turklāt mūsdienu balets, lugas iestudē ne vien latviski un krieviski, bet arī latgaliešu mēlē. Ir gandarīta, ka no 3. līdz 20. maijam ar labākajām izrādēm viesosies uz Rīgas teātru skatuvēm. Un ka skatītāji teātri augstu novērtējuši arī Ventspilī un pat Viļņā.

No hobijiem vislielākais ir grāmatu lasīšana. Pēdējā laikā sevišķi aizraujoties ar dažādu enciklopēdiju studēšanu. Laiku tas prasot, bet atmaksājoties ar uzviju.

 

Saknes visiem – 
Latgalē

Visi trīs mēra amata kandidāti nāk no stiprām Latgales dzimtām.

Ž. Kulakova dzimusi Daugavpilī, nacionalitāte – latviete. Dēlam Mihailam 15 gadi, mācās Daugavpils 4. vidusskolā. Mamma no Krāslavas, tēvs – daugavpilietis. Arī vecvecāki bijuši latgalieši. Žanna bērnībā dzīvojusi pie vecmāmiņas Krāslavas rajona Izvaltā, runājusi gan latgaliski, gan krieviski. Skolas laikā bijis sapnis iet tēva pēdās un kļūt par mežsaimnieci. Bet mamma, skolotāja, teikusi – meitenēm jāstudē Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā, zēniem – Daugavpils Augstākajā aviācijas inženieru augstskolā.

“Mūsu dzimtā ir lieliska tradīcija – jau 30 gadus rīkojam saietus, parasti Ziemassvētkos. Man ir slavens brālēns – mūziķis Juris Kulakovs. Viņš ir tēva brāļa Vladimira, kas arī bija meža darbinieks, strādāja Līvānos, dēls. Interesantas tikšanās. Uzlādē ilgam laikam! Un tu patiešām sajūti savas saknes.”

Arī J. Lāčplēsis dzimis Daugavpilī. Aglonas novada Šķeltovas pagastā apsaimnieko vecāku māju – vecu guļbaļķu ēku. Pagājušajā vasarā savedis kārtībā mājas stūra pamatus. Tēva un mātes godprātīgā attieksme pret darbu un dzīvi vienmēr esot daudz devusi. Dēlu Ilmāru, kas jau beidzis Rīgas Tehnisko universitāti un strādā par programmētāju, arī audzinājuši rosīgumā un godprātīgumā. Brālēni un māsīcas, visiem bērni, mazbērni – kad sabraucot uz kapu svētkiem Feimaņu kapos, sanākot vismaz 20 cilvēki.

“Latviešiem ir tāds labs teiciens – nekur nav tik labi kā mājās. Bet vēl labāk ir, ja mājas ir vietā, kur sajūti dzimtas saknes. Par to īpaši jādomā pašlaik, kad daudzi jau ārzemēs. Kā mainīt situāciju, lai neskrietu prom pasaulē un lai aizbraukušos atgrieztu atpakaļ – lūk, par ko atbildīgi jālemj un jārīkojas.”

R. Strode dzimusi Varakļānos, viņa ir kuplās Strodu dzimtas pārstāve. Tētim Albertam Strodam jau 83 gadi, joprojām dzīvo Varak­ļānos. Varakļāni esot labākā vieta uz pasaules. Reizi piecos gados visi cenšoties sabraukt kopā vecmammas dzimtajā mājā “Grozi”, kas atrodas 10 kilometru attālumā no Varakļāniem un kur tagad saimnieko tēva brālēna mazdēls. Pagājušajā reizē te kopā bijuši 60 dzimtas pārstāvji.

“Es ar baudu rakņājos dārzā vasaras mājā meža malā Medumos netālu no ezera. Savi gurķīši, sīpoli, puķes. O, puķes! Cik dažādas! Cilvēki arī ir dažādi. Bet sūdzamies. Varbūt vienkārši neprotam novērtēt? Varbūt vaina tā, ka neprotam kārtīgi strādāt?”

 

Fakti

Par 15 deputātu vietām Daugavpils domē cīnīsies kopumā 183 kandidāti no vienpadsmit sarakstiem:

* “Saskaņas centrs” (saraksta līderis – 11. Saeimas deputāts Dmitrijs Rodionovs)

* Zaļo un zemnieku savienība (saraksta līdere – bērnu un jauniešu centra “Jaunība” direktora vietniece, pašreizējās domes deputāte Ludmila Smikova)

* Latgales partija (saraksta līderis – 11. Saeimas deputāts Jānis Lāčplēsis)

* partija “Par dzimto valodu” (saraksta līderis – SIA “LOKS” tirdzniecības un tirgzinības menedžeris Vitālijs Rudņevs)

* Mūsu partija, Reformu partija (saraksta līdere – pašreizējā domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova)

* “Daugavpils – mana pilsēta” (saraksta līdere – AS “Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca” valdes priekšsēdētāja Natālija Petrova)

* “Sociālā taisnīguma partija”, “Tautas kontrole” (saraksta līderis – pašreizējās domes deputāts Pēteris Dzalbe)

* “Daugavpils atdzimšana” (saraksta līderis – SIA “LDZ CARGO” tehniskās daļas vadītājs Igors Maglišs)

* politiskā organizācija “Attīstības partija” (saraksta līdere – VSIA “Daugavpils teātris” valdes locekle Rita Strode)

* politiskā partija “Alternative” (saraksta līderis – uzņēmējs Jevgeņijs Carevs)

* “Vienotība” (saraksta līdere – Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ķikuste)

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+