×
Mobilā versija
+10.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Daugavpils novadā uzieta jauna sienāžu suga Latvijā (6)

Foto: dabasdati.lv, Uģis PiterānsFoto: dabasdati.lv, Uģis Piterāns

Entomologam Uģim Piterānam pagājušajā nedēļā Daugavpils novadā netālu no Baltkrievijas robežas izdevās novērot jaunu sienāža sugu Latvijā, liecina “dabasdati.lv” pieejamā informācija.

Piterāns jaunās sienāžu sugas “Bicolorana bicolor” īpatni atklājis nejauši – to nofotogrāfējot un vēlāk mājās mēģinot noteikt sugu, izrādījies, ka šī ir jauna suga Latvijā.

Entomologs stāsta, ka “atradums gan nav nekas sensacionāls, jo suga ir gana plaši izplatīta Centrāleiropā – ziemeļos līdz pat Zviedrijai un teorētiski varēja sagaidīt, ka šī suga ir sastopama arī Latvijā”.

Lietuvā suga jau ir sastopama gana ilgstoši un apdzīvo specifiskus biotopus – sausus zālājus. Ja speciāli sugu nemeklē tam piemērotos biotopos valsts dienvidu daļā, tad to var arī ilgstoši nekonstatēt. “Tā ka man acīmredzot paveicās atrasties īstajā vietā, īstajā laikā!” secina Piterāns.

Lai savu jauno atradumu patiešām apstiprinātu, kukaiņu pētnieks sazinājies ar entomologu Voldemāru Spuņģi un arī viņš apstiprinājis, ka suga Latvijā nav iepriekš konstatēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Ļoti kvalitatīvs foto. Visu cieņu!

  2. Neizskatās gan nekāda jaunā suga! Tādus esmu redzējusi lēkājam jau pirms 50 gadiem Kurzemē Buses pilskalna apkaimē. Tur ir arī citi, kurus nekur citur neesmu redzējusi – mazāki par zaļo, bet lielāki par parastajiem: skaisti brūni zaļi ar koši oranži dzelteniem vēderiņiem un sarkanīgām kājiņām. Man gan liekas, ka zaļie bija vēl lielāki par attēlā redzamo, bet citādi tādi paši.

    • Atļaušos piebilst, ka ne-biologs nemaz tik vienkārši nevar pēc bildes noteikt, vai tāds ir bijs iepriekš redzēts, vai nav. Jūs pavisam noteikti nemaz nezināt specifikas katram šādam kukainim, kuram sugu atšķirības var būt arī vērojamas pēc kāda plankuma vai svītras uz kādas ķermeņa daļas.

  3. Sārtā krāsā? Droši vien kāds nopūtis ar krāsu, lai “labāk” izskatās…:(

  4. Šitāds man nesen uz skapjaugšas čirkstēja un tad uz datora uzlēca.

  5. Lai tik lēkā sienāži! 🙂 Bet vai kāds var pateikt, kas tā par sienāžu sugu sārtā krāsā? Pagājušajā vasarā laukos mājas pagalmā vienu tādu rozā eksemplāru dabūjām apbrīnot.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10.2
Alūksne +7.7
Daugavpils +11
Saldus +8
Liepāja +7.0
Jelgava +9
Ventspils +6.8
Limbaži +8
Madona +10
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+