Kultūra
Teātris un kino

Daugavpils teātris veiksmīgi debitējis starptautiskā festivālā Sanktpēterburgā0

Publicitātes foto

11. aprīlī Daugavpils teātris ar izrādi “Kailais karalis” piedalījās starptautiskā teātra festivālā “Tikšanās Krievijā”, kas notika Santkpēterburgā, teātrī-festivālā “Baltijas nams”, LA.lv uzzināja teātrī.

Pārstāvēt Latviju un būt par festivāla noslēdzošo pasākumu tā divdesmit gadu jubilejā kļuva par lielu pagodinājumu Daugavpils teātrim. “Lai arī šajā festivālā netiek noteikti laureāti, tas nav mazinājis teātra dalības nozīmību – šāda veida festivāli ir lieliska platforma, lai godam prezentētu teātra vārdu starptautiskā līmenī, kas, balstoties pēc skatītāju siltās uzņemšanas un kritiķu atsauksmēm, Daugavpils teātrim arī izdevies,” pauda Oļegs Šapošņikovs, Daugavpils teātra valdes priekšsēdētājs un izrādes “Kailais karalis” režisors.

Viņš pēc festivāla atzina, ka bijušas bažas, vai izrādē “Kailais karalis” skartā tēmas un zemteksti tiks uztverti, tā kā šī bijusi pirmā saskarsme ar Krievijas skatītājiem.

“Tāpēc bija patīkams pārsteigums, ka skatītāju zāle bija piepildīta, un publika uztvēra izrādi pat labāk, nekā cerēts. Var teikt, ka mentalitāšu saskarsme šeit bija ļoti veiksmīga un ka mēs tomēr runājam kaut kādā kopīgā valodā. Tas savukārt pozitīvi raksturo mūsu teātra estētiku, izpausmes līdzekļus un patiesībā arī konkurētspēju starptautiskā līmenī,” sacīja Šapošņikovs.

Festivāla “Tikšanās Krievijā” un teātra-festivāla “Baltijas nams” direktors Sergejs Šubs pateicības vēstulē atzīmē, ka “Kailais karalis” kļuva par vienu no nozīmīgākajiem festivāla notikumiem, kuru ar sajūsmu uzņēma skatītāji un kurš raisīja plašu diskusiju teātra profesionāļu vidū.

Tā, piemēram, teātra zinātnieks un kritiķis no Gruzijas Laša Čhartišvili raksta: “Kailais karalis” Oļega Šapošņikova režijā – drosmīga un patiesa izrāde jaunas un dzīves pilnas Daugavpils teātra trupas izpildījumā, kura atdzīvināja Švarca pasaku ar jauniem politiskajiem akcentiem. Režisors Oļegs Šapošņikovs parāda sevi kā režisors-estēts, kuram viegli izdodas apburt skatītājus. (..) Iestudējumā skartās tēmas ir vienlīdz lokālas un globālas, nezaudējot aktualitāti arī mūsdienās.”

Savukārt teātra kritiķe no Krievijas Žanna Zarecka atzīmē, ka domas par šo iestudējumu nelikušas mieru arī nākamajā dienā pēc izrādes: “Es pamodos ar domu: cik gan burvīgu izrādi es vakar noskatījos! Tik bezcerīgos toņos un tajā pat laikā iedvesošu stipru cerību, ka, kamēr ir cilvēki, kuri no savām neapzinātajām bailēm un kompleksiem rada tādas “vārsmas”, cilvēcei vēl ir cerība!”

Jāpiebilst, ka Daugavpils teātra dalība starptautiskos festivālos turpināsies, 18. jūlijā piedaloties starptautiskā mākslu festivālā “Slāvu bazārs Vitebskā”, kur teātris iepazīstinās festivāla skatītājus ar vienu no saviem vērienīgākajiem muzikālajiem projektiem – opereti “Mistera Ikss noslēpums”.

LA.lv