×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Tiesnesis

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tēva un dēla attiecības, izspēlētas uz tiesas prāvas fona, ir Deivida Dobkina jaunākās filmas „Tiesnesis” galvenā līnija, ko uz lielā ekrāna izdzīvo „Oskara” nominanti Roberts Daunijs jaunākais un Vera Farmiga, kā arī Amerikas Kinoakadēmijas laureāti Roberts Duvāls un Billijs Bobs Torntons.

Henks Palmers ir advokāts, kurš ne visiem ir pa kabatai, taču viņa asais prāts un teikumu lavīnas no droša soda izpestīs ikvienu apsūdzēto. Par reputāciju viņš neuztraucas, dzīvo glaunā mājā ar sievu, kura izskatās pēc skaistumkaralienes, un meitiņu, un šķiet, ka nevar būt nekā labāka. Taču jau drīz atklājas, ka šī idille ir tikai fasāde savstarpējiem pārmetumiem, kas jau sen ielavījušies Henka un viņa sievas attiecībās. Taču arī tas vēl nebūtu nekas salīdzinājumā ar drāmu, ko viņam sagatavojis liktenis. Brīdi pirms īpaši izšķirīgas prāvas Palmers saņem īsziņu, ka mūžībā devusies viņa māte, un, pēc divdesmit gadu prombūtnes atgriezies dzimtajā pilsētiņā, lielpilsētas švīts ir spiests apzināties, ka, kaut arī pagājis tik daudz gadu, ir lietas, kas nemainās, jo īpaši – viņa attiecības ar tēvu, ko kā savādāk kā par vecu īgņu nenosauksi. Tomēr, kad vecais Palmers sievas bēru dienā dodas uz bodi un nākamā rītā uz viņa apskrāpētā auto atrod asinis, kas pieder naktī notriektam vīrietim, Henks uzstāj, ka kļūs par tēva advokātu, un, gatavojoties aizstāvībai, visiem Palmeriem nākas no saviem skapjiem rindā nostādīt gadiem ilgi slēptu skeletu ierindu.

Tiesu drāma apvienojumā ar ģimenes attiecību preparējumu, kam piemests Roberta Daunija jaunākā komiķa talants, ir karkass ļoti plašai emociju gammai, kas, klasiķa Januša Kaminska kameras skatīts, ir vislabākajā nozīmē klasiskas amerikāņu drāmas labs piemērs, ko veidojis režisors, kurš gan savu vārdu nav pulējis, pateicoties šim žanram. Gluži pretēji – Deivida Dobkina vārds saistāms ar mūzikas klipiem un ne īpaši gaumīgām komēdijām („Samainīti vietām”, „Šanhajas bruņinieki”, „Nelūgtie viesi”), taču ar „Tiesnesi” viņš šaubas par savu amata izvēli noņem, jo, kaut arī notikumu attīstība ir paredzama, jo balstīta tradicionālā shēmā, filma ir labi nostrādāta, un vislielākais nopelns tajā pieder aktieriem.

Pēdējos gados aktīvi rosījies komēdiju un komiksu jomā, Roberts Daunijs jaunākais ne par matu neatpaliek no veterāna Roberta Duvāla, kurš atļāvies uz lielā ekrāna parādīties ne tais glaimojošākajos rakursos, un abiem galveno lomu atveidotājiem labu kompāniju veido gan blonda Vera Farmiga, gan kārtējā nejauceņa tēlā iejuties Billijs Bobs Torntons, gan „Intrigantes” aktrise Leitone Mīstere un Vincents D`Onofrio, kuram reiz pareģoja lielu slavu, gan citi. Gan arī mazpilsēta, kuras noslēgtā vide un ritms kinematogrāfistus – un ne tikai – valdzinājuši jau kopš lielā mēmā laikiem, pieļaujot gan dramatiskas, gan sentimentālas atkāpes. Jo īpaši jau savienoti ar kādas konkrētas ģimenes – stabila patriarhāta! – tradīcijām un melno avi tās nevainojamajā struktūrā, kas ir tikai glīti krāsota izkārtne.

UZZIŅA:

„Tiesnesis”/”The Judge”

ASV, 2014.

Režisors: Deivids Dobkins

Lomās: Roberts Daunijs jaunākais, Roberts Duvāls, Vera Farmiga, Billijs Bobs Torntons, Vincents D`Onofrio, Leitone Mīstere, Džeremijs Strongs, Dekss Šepards

No 17. oktobra „Kino Citadele”, „Cinamon”, „Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+