×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
2. janvāris, 2017
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Dauzīt zobus, likt pie sienas… (7)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

"Saskaņas" deputāts Andrejs Elksniņš

Ja politiskā spēka mērķis ir Saeimas un valsts likumdošanas procesa diskreditācija, “Saskaņas” deputāts Andrejs Elksniņš neapšaubāmi ir pelnījis partijas biedru uzslavas, varbūt pat kādu ordeni.

Pirms diviem mēnešiem rakstīju par Elksniņa domugraudiem tviterī, kur viņš, sūrojoties par sliktiem tanku, vilcienu un policijas auto iepirkumiem, mudināja atlaist atbildīgos ierēdņus, pirms tam viņiem izdauzot zobus. Nekāda reakcija ne no partijas puses, ne no citiem kolēģiem Saeimā nesekoja. Lai gan deputāta Ētikas kodeksā teikts, ka “deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību ie­stāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli”, publisks mudinājums izsist ierēdņiem zobus parlamentāriešu ieskatā acīmredzot bija pieklājības robežās. Kā zināms, apetīte rodas ēdot, bet visatļautību jo sevišķi veicina nesodāmības atmosfēra. Nebija ilgi jāgaida, kad deputāts Elksniņš jau no Saeimas tribīnes 22. decembrī aicināja valstī ieviest kārtību, “profilakses pēc pāris nostādot pie sienas”.

Pēdējo deputāta izlēcienu sadzirdējuši arī kolēģi. Solvita Āboltiņa vērsusies ar iesniegumu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, lai vērtētu Elksniņa paustos murgus parlamenta sēdē. Starp citu, kad oktobrī kā vēlētājs vērsos šajā komisijā par deputāta publisku mudinājumu ierēdņiem dauzīt zobus, tiku laipni atšūts. Saeimas Kārtības rullis paredz iespēju tikai pašiem deputātiem rosināt ētikas pārkāpuma lietu par kolēģi. Vēlētājiem te nav nekas sakāms – tā teikt, jūsu tiesības ir reizi četros gados paust savu gribu, pēc tam deputāts var ampelēties, kā tam tīk. Šāda kārtība neattaisnojas, jo deputātu ētikas jautājumus lielā mērā pakārto konkrētā brīža politiskajam izkārtojumam un izdevīgumam. Tas darbojas pēc principa: ja gribam kašķi, rosinām lietu, ja šobrīd tas nav īsti vajadzīgs – izliekamies pārkāpumu neredzam.

Zīmīgi, ka no sava partijas biedra izteikumiem necenšas norobežoties “Saskaņa”, kurā acīmredzot valda citi priekšstati ne tikai par politiķa uzvedības normām, bet arī par valstī iedibinātajiem likumiem un tikumiem. Ja vien partija tomēr nav slēpti sodījusi Elksniņu, nosūtot viņu “trimdā” uz Daugavpili cīnīties par mēra krēslu. Tiesa, baisi iedomāties, ja, iegūstot varu pilsētā, Elksniņš patiešām tajā centīsies ieviest kārtību savā izpratnē.

Jāapzinās, ka Saeimas deputāta rīcība, mudinot uz pretlikumīgām darbībām, nav tikai ētikas jautājums. Tas liek uzdot jautājumus, kas tad mūsu valstī pieņem likumus un kam tie likumi ir rakstīti un kam ne. Drošības policija, piemēram, pērn pamatoti vērtēja tā brīža Latvijas Islāma kultūras centra vadītāja Imrāna Oļega Petrova izteikumus. Viņš pēc slaktiņa “Charlie Hedbo” redakcijā sacīja, ka sods bijis pelnīts, pieļaujot, ka pietiekami būtu ar pirkstu salaušanu franču karikatūristiem. Ja Elksniņa pamudinājumi “dauzīt zobus” vai kādu “stādīt pie sienas” ar kaut ko atšķiras, tad, manā izpratnē, tikai ar to, ka tā ir tikpat liela bezatbildība ar vēl smagākām sekām un tālejošāku kaitējumu. Drošības iestādēm tam būtu jāpievērš pelnīta uzmanība.

Jāsecina, cik būtībā neaizsargāta ir mūsu Saeima pret centieniem diskreditēt to. Šādi mēģinājumi, kas nāk no paša parlamenta iekšienes, var būt daudz iedarbīgāki nekā mērķtiecīga propaganda no ārpuses. Savukārt likumdevēja un valsts likumdošanas procesa diskreditācija ir bīstams ceļš uz vispārēju destabilizāciju. Tieši šādā kontekstā jāvērtē amatpersonas atbildība.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Arī cenzūra kā 1945.g.?

  2. Kuru tad Elksniņa cūkošanās varēja izbrīnīt?Toļi jesčo budjet !!Šodien mēs jau redzam,ka Silenieks JAU !!piesakās Amerika-2 lomā,neticis pat vēl RD ievēlēts!Tas pats būs arī ar Saeimas vēlēšanām,jo Hūte nevar vien sagaidīt savu zvaigžņu stundu,valdīt visā Latvijā SC + ZZS.Dzīs “okupantus”,NATO no Latvijas kopā laukā ,lai atbrīvotu vietu “zaļajiem”iz Rasejas un īstiem okupantiem.SC nu jūt kas pasūta muziku un to nosaka.- idejiskie tovarisči.Vējonim sāp,ka okupants nejūtas kā mājās.Nu lūdzu,- tagad pandoras lāde vaļā,dari ko gribi un gānies kā gribi,pat no Saeimas tribīnes.Dīvaini,ka Mūrniece neatslēdza mikrafonu kā Kaimiņam vai Kalnozolam.Un tas jau vēl ir tikai sākums!Ak ,jā!Man cilvēki stāstīja,ka Elksniņš ..Za što kupila……Stipri sāk atgādināt 1945.gadu!

  3. Elksniņ, nemocies! Atbildēt

    Tam Elksniņam jau sen jādodas uz Krieviju. Tur visi bļaustās.

  4. Kā citādi pievērst uzmanību, ka viņi ir tautas kalpi, ne laupītāji. Visas citas metodes neiedarbojas. Vai Ščerbinskis nav to pamanījis?

  5. Kāds saimnieks,tādi kalpi.Nosauciet kaut vienu no Elksniņa kompānijas ,kurš mācētu kaut cik kulturāli uzvesties!

  6. Ja visapkārt pasaulē sprāgst bumbas un tiek ražoti vēl nepārbaudīti nonāvēšanas rīki,pat deputātam ir grūti neaizrauties ar vardarbīgu terminoloģiju.Nervi.Drīz šādi tipāži pārņems varu valstī,tad viņi savus draudus varēs realizēt dabā.

  7. Nu gan pamodās. Ar savu savstarpējo kašķēšanos, augstprātību, shēmošanu, jau sen ir diskreditējuši sevi jau gadu gadiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+