×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. septembris, 2015
Drukāt

Dāvana pensionāriem – no 1,5 līdz 4,5 eiro. “Latvijas Avīzes” diskusija Krāslavā (17)

Foto - Zigmāris RumkaFoto - Zigmāris Rumka

Krāslavā rīkotajā Krāslavas un Dagdas novadu 14. Grāmatu svētku  “Latvijas Avīzes” diskusijā par pensiju likuma akmeņaino ceļu uzaicinātajiem viesiem bija jāatbild ne tikai uz asiem jautājumiem, bet arī jāuzklausa valdībai veltītas nepatīkamas replikas. Gan pensionāri, gan arī tie, kuriem vēl tālu līdz pensijai, iztaujāja Saeimas deputātu, Sociālo un darba lietu komisijas pārstāvi Romualdu Ražuku (“Vienotība”), Labklājības ministrijas parlamentāro sekretāru Reini Uzulnieku (ZZS) un no partijām neatkarīgo Darba devēju konfederācijas sociālo tiesību eks­pertu Pēteri Leiškalnu.

– Neesam aizmirsuši, ka savā laikā valdības vadītājs Ivars Godmanis paņēma naudu no speciālā budžeta, lai nosegtu deficītu pamatbudžetā.

R. Uzulnieks: – Tā bija kļūda. Mēs ar labklājības ministru Uldi Auguli rēķinājām un nonācām pie secinājuma, ka varēja neaiztikt speciālo budžetu.

– Bet tad, lūdzu, atceliet to lēmumu un atdodiet naudu!

– Diemžēl nauda kokos neaug, mums nav, kur to naudu paņemt.

P. Leiškalns: – Ja sociālais budžets aizdod naudu valstij, tad tas nenotiek par baltu velti, bet gan ar diezgan lieliem procentiem, no kuriem budžets saņem papildu naudu.

– Daļa no sociālā nodokļa tiek ieskaitīta otrajā pensiju līmenī jeb banku veidotajos pensiju fondos. Kur paliek šī nauda, kad cilvēks nomirst?

– Tādā gadījumā bankas naudu pārskaita pensiju speciālajam budžetam.

– Kas to kontrolē?

– Par kontroli nav jāuztraucas, jo tā ir stingra. Šī nauda ir pilnībā nošķirta no pašas bankas līdzekļiem. Pat tad, ja banka bankrotē, ar pensiju līmeņa fondu nekas nevar notikt, jo tas ir ļoti stabils. Cits jautājums ir par pirmo pensiju līmeni. Mirušo cilvēku kapitāls tiek ieskaitīts kopējā katlā, lai izdalītu pensionāriem.

– Būtu tikai loģiski, ka tā naudiņa pensionāra dzīvesbiedra nāves gadījumā nokļūtu atraitņa naudas maciņā, nevis kopējā katlā (aplausi).

R. Ražuks: – Tas būtu taisnīgi. Mana māte, kura dzīvo Lietuvā, pēc mana tēva nāves saņem vientuļnieka pensiju. Tas jāpanāk arī Latvijā.

– Kas neļauj to darīt?

P. Leiškalns: – Daudzās valstīs pārdzīvojušajam laulātajam ir tiesības saņemt daļu no mirušā laulātā pensijas. Latvijas pensiju aprēķinā, kas tika veidots 1994. un 1995. gadā, šāda sistēma nav iekļauta. Lai pēc dzīvesbiedra nāves daļa no viņa pensijas tiktu laulātajam, sociālā nodokļa iemaksu likmei jābūt augstākai. No jauna to nav iespējams ierēķināt.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. R. Ražuks: – No 1. oktobra atjaunosies pensiju indeksācija ar indeksu 1. 0158 un tiks indeksētas tās pensijas, kas ir līdz 311 eiro, bet no lielākām pensijām tā daļa, kas ir 311 eiro. Septiņdesmit procentiem iedzīvotāju pensijas ir līdz 300 eiro. Apmēram uz 100 eiro būs pusotra eiro klāt (zālē smiekli). Ja pensija ir 300 eiro, tad tā palielināsies par 4,5 eiro.
  ——————————
  Šausmīgi apzināties, ka LV 25 gados ir pataisīta par NABAGMĀJU!!!
  70 % veco ļaužu saņem no valsts NABAGU pabalstu, ko sauc par pensiju, – līdz 300 eiro.
  36 % strādājošo saņem algu, kas ir minimālā 360 un pat zemāka! Kopumā 71 % saņem algu, kas ir līdz 711 eiro.
  Kāds tur brīnums, ka gudrākie ar visām ģimenēm burtiski bēg no nabagmājas !!!

 2. viss tāpēc, lai deputāti savas algas palielinātu par 160 eiro uz rokas. Bruto tas būs vēl vairāk. Viņiem jādomā par sevi.

 3. Nu ja,kad jāglābj savi noguldījumi privātā bankā,tad štrunts par pensionāriem tie jau agru vai vēlu nomirs,ņemam viņu naudu un glābjam savējo,mums tā pienākas,bet tie veči kapos to to neizmantos tā vai tā! Bet vainīgie, kas to putru ievārīja nekādu sodu nav saņēmuši un nesaņems,tādi jau mūsu tikumi!

 4. PALDIES ELITAI UN DANAI PAR PATIESIEM VĀRDIEM!!!

 5. Un tagad, kad atklājies, ka A.God.Godmaņa k-gs toreiz ir nopietni kļūdījies, paņemot naudu no speciālā budžeta, kā viņš domā šo savu kļūdu labot?
  Kāda atbildība ir paredzēta par kļūdām, kuru dēļ tūkstošiem mūsu pensionāru visus šos gadus iztiek ar nabaga grašiem?
  Kādā veidā un cik drīz tas viņiem tiks kompensēts?
  Cik naudas izteiksmē katrs no viņiem šo gadu laikā ir zaudējis?

  • Ir pensionāru aprindās zinoši juristi, ekonomisti, grāmatveži – zaudējumu procentus var aprēķināt , iesniegt prasību par zaudējuma kompensāciju. Tas maksā naudu, protams . Bet ja pašiem pensionāriem būtu griba un šāda darba grupa uzsākto novestu līdz galam ( vismaz līdz tiesai ) -katrs pensionārs šādam pasākumam neliegtu savu eiro. Faktiski to varētu virzīt esošās pensionāru organizācijas, bet tās jau tiek uzturētas , lai slāpētu veco cilvēku neapmierinātību.

 6. Visa problēma tajā, ka ne Igaunijā, ne Lietuvā valdības šos gadus nav atstājušas novārtā darbu savas valsts un tautas labā!?? Tur tika un TIEK domāts par tautu, jo bez cilvēkiem valsts NEEKSISTĒ!!! Tur valdības un Saeimas tik ĻOTI NEIENĪST SAVU TAUTU, LAI TO TĪŠU PRĀTU DZĪTU POSTĀ!!! Tur tāpat kā Latvijā ir darba meklējumos izbraukuši iedzīvotāji, bet nav tādas sekas kā pie mums, kur viss ir neatgriezeniski ZAUDĒTS!!! Tur BEZ liekas problēmas ierēdņi un valdības ir realizējušas atraitņu pensiju saņemšanas iespēju, bet Latvijā notiek vienīgi ATRUNĀŠANĀS GADU GARUMĀ!!! Mūsējie nekauņas NEKO AR KO līdz šim nav iepriecinājuši savus iedzīvotājus un pat regulāri prasot NEKO NEESAM PANĀKUŠI!!! Atraitņu pensijas NEBŪS ARĪ ŠOREIZ!!! Tāpat NEBŪS ATRISINĀTS PENSIJU PIEMAKSU JAUTĀJUMS PAR NOSTRĀDĀTIEM DARBA GADIEM!!! Izņirgt, izsmiet, pazemot – lūk mūsu valdību un Saeimu devīze!!! Tāpat netiek nekas darīts veselības apdrošināšanas jautājumā, jo tas savukārt NAV IZDEVĪGS… No galvas neiziet Lietuvas veselības ministra intervija “LATVIJAS AVĪZEI”!?? Zinu vienu: ja GRIB KAUT KO ATRISINĀT VAI IZDARĪT, TAS IR IESPĒJAMS, BET ja NEGRIB, TAD VIENMĒR BŪS ATRUNAS , IZSMIEŠANA, PAZEMOJUMI!?? Paši ATKAL SEV PAAUGSTINĀS ALGAS, kas jau tā ir pasakaini augstas par ATSĒDĒŠANU 4 GADU GARUMĀ!!! Diemžēl laiks STEIDZAS NEATGRIEZENISKI un deputātiem līdz normālai, bez apvainojumiem un izsmiešanas, diskusijai ĻOTI TĀLU…

 7. Ka so pasakumu atbalstija ZATLERS un VIENOTIBA?Morali vai materiali??????

 8. Zagļu banda !!!

 9. pastāsta, ka nauda kokos neaug!

 10. Tā ir ņirgāšanās par pensionāriem, nevis diskusija!

 11. Par pašu labāko gan tiek uzskatīta Nīderlandes pensiju sistēma! Un nesalīdzināmi labāka tā ir pat Barbadosā! T.s.”Eiropas institūcijas” slavēja pat Dombrovska “veiksmes stāstu”! Tikai ne ekonomisti!

 12. Kad sagaidīsim Latvijā? Atbildēt

  Arī Latvijā ir jābūt atsevišķam pensiju fondam un atraitņu pensijām,kādas ir pat Igaunijā un Lietuvā!

 13. Jo “citiem mērķiem” novirzīto sociālā budžeta miljardu jau valdība atpakaļ neatdos!

 14. Arī minimālā alga ir palielināta jau vairākkārt,tikai ne minimālā pensija!

 15. Tas būtu tikai taisnīgi! Īpaši jau ņemot vērā,ka mums joprojām nav ne obligātās veselības apdrošinašanas,ne samazinātas PVN likmes pārtikai! Ir valstis,kurās pat atvaļinājuma garums ir atkarīgs no nostrādātajiem gadiem uzņēmumā!

Draugiem Facebook Twitter Google+