×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Dāvana skolām – Staļina noziegumus attaisnojoša grāmata (13)

Buhvalovs_4

Latvijas Krievu savienības politiķis Valērijs Buhvalovs sastādījis brošūru krievu valodā “и время ставит обелиски” (“Un laiks liek obeliskus”). Tajā attaisnoti Staļina noziegumi, tostarp Latvijas okupācija.

Zinot V. Buhvalova līdzšinējo politisko darbību, par to nebūtu jābrīnās. Pārsteidz nekaunība, ka šis izdevums paredzēts dāvināšanai skolām. Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) nonākušas ziņas, ka brošūra jau nodota vairāku Latvijas pašvaldību izglītības pārvaldēm, kā arī skolām Jelgavā un Rēzeknē. To veikusi biedrība “Veče”, kur V. Buhvalovs ir vicedirektors.

Brošūrā tiek attaisnota Molotova–Ribentropa pakta slēgšana, apgalvojot, ka nekādas ietekmes zonas tajā netika dalītas. PSRS nodoms neesot bijis anektēt vai okupēt citas Austrumeiropas valstis, taču to nācies darīt, lai pasargātu Eiropu no hitlerisma eskalācijas. Izdevumā arī secināts, ka pašā Krievijā Staļina laikā masveida represijas nav notikušas. Daudz vairāk grāmatas teksta veltīts 30. gadu aktīvās kultūras dzīves slavināšanai.

Izdevumā ir nodaļa “Pēdējie nelieši”, kurā pārmests tiem, kuri uzskata, ka pie Otrā pasaules kara uzsākšanas vainojams ne tikai Hitlers, bet arī Staļins. Šie nelieši gribot, lai Krievija kā PSRS mantiniece uzņemtos kādu atbildību par Otrā pasaules kara notikumiem, bet Krievija ne pie kā neesot vainīga. Patiesībā līdzatbildība par šo karu esot jāuzņemas Francijai, Anglijai un ASV, kuras esot atteikušās veidot antihitlerisko koalīciju ar PSRS.

Pēc IKVD lūguma Valsts izglītības satura centrs (VISC) izvērtēja, vai V. Buhvalova izperinātā brošūra izmantojama skolās. Konstatēts, ka tā neatbilst ne vispārējās izglītības saturam, ne valsts izglītības standartiem. VISC atzinis, ka “faktiski tiek attaisnota un atzīta par pareizu Latvijas okupācija”. Tāpat skolās nosūtītajos materiālos ietvertie skaidrojumi ir pretrunā ar Deklarāciju par neatkarības atjaunošanu, Deklarāciju par Latvijas okupāciju un Deklarāciju par Latvijā īstenotā PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu.

Jāpiebilst, ka agrāk, kad “Latvijas Avīze” interesējās, kādi mācību materiāli tiek izmantoti skolās, VISC atrunājās, ka vērtē tikai tās grāmatas, kuras pretendē uz to, lai tās pirktu par valsts un pašvaldību līdzekļiem. To, ko skolām dāvina vai ko pērk par citiem līdzekļiem, nevērtē.

Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete teic, ka šai nostājai jāmainās. Viņa sola, ka “bezzobainas attieksmes šoreiz nebūs”. Tāpēc arī ministre lūdz Iekšlietu ministriju izvērtēt šī materiāla atbilstību tiesību aktu normām.

IKVD nosūtījis vēstuli visām pašvaldībām, kurā norāda, ka V. Buhvalova sagatavoto materiālu izmantošana mācību un audzināšanas procesā nav pieļaujama. IKVD pārstāvji gan atzīst, ka izkontrolēt, kas ar šo izdevumu skolā notiks, patlaban nav iespējams.

V. Buhvalovs pats toties uzsver, ka izdevums nemaz nav bijis paredzēts kā mācību līdzeklis, bet tikai “skolotāju redzesloka paplašināšanai”. Nodrukātas 300 brošūras (teksts gan pie­ejams arī internetā), tās dotas visiem, kas lūguši. Viņš apgalvo, ka grāmatas pretī ņēmuši ne tikai krievu, bet arī latviešu skolu skolotāji.

Kas finansējis šādas “dāvanas” tapšanu? V. Buhvalovs apgalvo, ka neviens, viņš esot izdevis brošūru par saviem līdzekļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Labrit Latvijas politiki,Valsts drosibas institucijas un zurnalisti !
  Jau pirms trijiem menesiem bija zinams,ka Launuma Imperija ir izdota “jauna vestures ” gramata,kura
  parspej vestures viltosana,un cekistu noziegumu slavinasana visus ieprieksejos vestures viltojumus,
  kurus ir fabricejusi cekistu noziedzinieki. “Jauna vestures” gramata ir,bez maksas nosutita visam skolam Launuma Imperija,un krievu skolam arzemes.ARI LATVIJA !
  ” Jaunas vestures” gramatas izdevejs Viskrievijas “pareizticigo” baznica. Un piedevam vel “pareizticigo”
  baznicas galva,cekistu agents Kirils,vel gatavojas ierasties Latvija !!!
  Pirms trijiem menesiem francu TV programma ARTE ,par so “jauno vesture”gramatu,demonstreja
  dokumentalo filmu. Labrit Latvija !

 2. “labi” cilvēki.

 3. Latviešiem arī ir grāmatas, kas izceļ to dižumu. Tikai nezin kāpēc tā vietā lai popularizētu savu autoru darbus tiek radīta ažiotāža par svešu. Līdzīgi kā ar Krievijas tv. Tā vietā lai palielinātu savas imformācijas plūsmu vienkārši tiek pulgota sveša. Ja nav ko salīdzināt, tad vinnē tie, kas piegādā vairāk un DP te nelīdzēs.

 4. Nu ja,Somijai arī uzbruka Hitlers,nevis Staļins! Poļus arī slaktēja hitlerieši,nevis čekisti! Tāda izpratne par vesture ir tipiski krievu komunistu izpratnē,citādi domāt viņi nemaz nespēj!

 5. Jautājum? Arkotad nodarbojas mūsu drošības vīri. Kāpēc netiek pienācīgi strādāts ar pretvalstiskiem elementiem un propagandistiem. Par ko dat viņiemmaksā…Kārtējo reizi atkal vērtēsim, skatīsim. Ka tik šovinistiem nenodars pāri.

 6. Vieds formulējums.Patriotiski un kodolīgi.Sūdzmaņiem un nacionāļiem jāmācās,kā jāaizstāv sava nācija.
  -“-Историческая память русской нации должна быть целостной, включающей в себя все исторические эпохи, без разделения на хорошие и плохие.-“-
  Informācijai un pārdomām veltīts darbiņš.Vidusskolniekiem piemērots.Jāsaka – 50%-50%.
  Rietumu propoganda pastrādājusi iespaidīgi.
  Ja dokumenti atslepenoti,kur tad Latvijas vēsturnieku komisija?Varbūt lielais afroamerikāņu tēvs no Baltā nama uzlicis veto?
  Книга 1. «Эпоха Сталина. Создание Державы»
  Книга 2. «И время ставит обелиски»
  Книга 3. «Ценности советской эпохи»
  Vispirms izlasiet,pēcāk varēsiet kritizēt.Toties sāksiet domāt.Šim izdevumam jau gads no dzimšanas.
  Jautājums – kurā vietā tiek attaisnota Latvijas okupācija?

  • Tīne, ja nespēj apjaust, kur tiek attaisnota okupācija tajā grāmatā, tad tev ir problēmas ar galvu…

   “PSRS nodoms neesot bijis anektēt vai okupēt citas Austrumeiropas valstis, taču to nācies darīt, lai pasargātu Eiropu no hitlerisma eskalācijas.”

   Lai ticētu tādiem apgalvojumiem kā augstāk minētais piemērs ir jābūt pilnīgam debīlam… Un es neesmu pārsteigts, ka šīs grāmatas mērķauditorijā tādu ir ļoti daudz…

 7. Kāpēc tādi okupantu un sovoku ** vēl staigā pa Latvijas zemi?Ja valsts vara nespēj vai negrib viņus savaldīt,tad varbūt tautai ņemt iniciatīvu savās rokās un tos sovoku ** savaldīt?

 8. Vai nebūtu laiks šo grāmatu draugu skolu direktoriem atstāt savus posteņus vai arī atkal IM ministre ilgi pētis un plukš vien būs… Tad postenis būtu jāatstāj ministrei. Tikai amatu zaudēšana sāk darbināt smadzenes.

 9. KAD BEIDZOT DP un prokuratuura pieraadiis par ko sanem no muusu makiem tik lielu un NENOPELNIITU ALGU???!

 10. Kas var būt vienkāršāk kā ar modernām ierīcēm noklausīties, ko to skolu skolotāji, kurās šī grāmata aizdāvināta, vēstures stundās skolniekiem ceļ priekšā?

Draugiem Facebook Twitter Google+