×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Dāvina Brīvības pieminekļa apdrošināšanas polisi

brivibas_piemineklis4

Apdrošināšanas sabiedrība “BTA Insurance Company” (BTA) ceturtdien Rīgas pieminekļu aģentūrai pasniedza Brīvības pieminekļa apdrošināšanas polisi miljona latu vērtībā, līdz šim deviņos gados par kaitnieciskiem nodarījumiem Brīvības piemineklim atlīdzībās izmaksāti 2250 latu, pavēstīja BTA sabiedrisko attiecību vadītāja Agnese Grīnberga.

Neraugoties uz to, ka mūsu tautas brīvības simbola – Brīvības pieminekļa – novērtēšana līdz šim vēl nav veikta, Brīvības piemineklis ir vienīgais Latvijā apdrošinātais piemineklis, kas tiek apdrošināts jau desmito gadu, pateicoties privātajai iniciatīvai.

Deviņu gadu laikā kopš BTA ir apdrošinājusi Brīvības pieminekli kopumā izmaksātas atlīdzības par 15 gadījumiem, no tiem 14 gadījumi saistīti ar pieminekļa apgānīšanu – dabisko vajadzību kārtošanu pie Brīvības pieminekļa. 2010.gadā reģistrēts gadījums, ka iereibis automašīnas autovadītājs uzbrauca Brīvības pieminekļa kāpnēm.

Nesenā rūgtā pieredze, ka tika apgānīts Jāņa Čakstes piemineklis Meža kapos, apzagta Rīgas Brāļu kapu vēsturiskā siena un apgānīta piemiņas vieta Sudrabkalniņā, liecina, ka pieminekļu un piemiņas vietu aizsardzībai Latvijā ir jāpievērš daudz lielāka uzmanība nekā līdz šim.

Rīgas pieminekļu aģentūra pašlaik ir novērtējusi 38 pieminekļus no 170 tās uzskaitē esošajiem Rīgas memoriāliem, pieminekļiem, dekoratīvajām skulptūrām un vides objektiem. Pieminekļu novērtēšana veikta, lai apzinātu pieminekļu kultūrvēsturisko un materiālo vērtību naudas izteiksmē, kas ir būtisks aspekts, lai nākotnē domātu par to apdrošināšanu.

38 novērtēto pieminekļu kopējā noteiktā kultūrvēsturiskā un materiālā vērtība naudas izteiksmē ir 1 989 292 lati. Vērtīgākie no pašlaik novērtētajiem Rīgas pieminekļu aģentūras uzskaitē esošajiem pieminekļiem ir piemineklis dzejniekam Rainim (vērtība – 439 780 lati), piemineklis rakstniekam Andrejam Upītim (vērtība – 283 784 lati), piemineklis “Putenī” Torņakalnā (vērtība – 160 940 latu), piemineklis Oskaram Kalpakam (vērtība – 151 079 lati), piemineklis pulkvedim Barklajam de Tolli (vērtība – 111 288 lati), piemineklis Rīgas mēram Džordžam Armitstedam (vērtība – 108 500 latu) un piemineklis Kārlim Ulmanim (vērtība – 58 176 lati).

Brīvības piemineklis ir apdrošināts pret visiem iespējamiem pamatriskiem – ugunsnelaimēm, dūmu, vētras, krusas, plūdu un mehānisko transporta līdzekļu iedarbību, šķidrumu noplūdi no bojātiem cauruļvadiem, zemes noslīdējumiem un iegruvumiem, īpašuma ļaunprātīgu bojāšanu un citiem draudiem. Kopš 2008. gada BTA apdrošina Brīvības pieminekli arī pret apgānīšanu.

Gadījumos, kad kāds ir atļāvies izrādīt klaju necieņu pret Latvijas neatkarības simbolu, viņam jāuzņemas atbildība un ne tikai jāsamaksā administratīvais sods un jāizcieš arests, bet arī jākompensē visi savas rīcības izraisītie zaudējumi, ko BTA regresa kārtībā piedzen no kaitējuma nodarītāja, lai kurā valstī viņš atrastos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+