×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. marts, 2015
Drukāt

Īpašuma dāvinājums: vai ir iespējams to atsaukt? (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Esmu tuvu pensijas vecumam, ir slikta veselība. Par mani rūpējas civilsieva, kura ir jaunāka un veselāka, bet dēls no pirmās laulības dzīvo citur. Iespējams, mēs ar civilsievu reģistrēsim laulību, taču, ja ne, tomēr vēlos uzdāvināt viņai savu dzīvokli. Apzinos, ka diemžēl dzīvē var būt dažādas situācijas, arī ar civilsievu reizēm rodas domstarpības… Tāpēc gribu uzzināt, vai man būtu iespēja atteikties no īpašuma dāvinājuma. ĒRIKS LIEPĀJĀ

Civillikumā noteikts, ka dāvinājumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par apdāvinātā nepateicību atzīst rupjus apvainojumus vārdos vai darbos, dāvinātājam tīši nodarītu būtisku mantisku zaudējumu un viņa dzīvības apdraudējumu, kā arī atstāšanu bez palīdzības, ja bijis iespējams palīdzēt. Iepriekšēja atteikšanās no tiesībām atsaukt dāvinājumu nepateicības dēļ nav spēkā, t.i., dāvinājuma līgumā nevar ietvert nosacījumu, ka tas ir neatsaucams.

Būtiski atcerēties, ka tiesības atsaukt dāvinājumu nepateicības dēļ nepāriet uz dāvinātāja mantiniekiem, kā arī nav vēršamas pret nepateicīgā apdāvinātā mantiniekiem. Likums paredz, ka dāvinātājs var celt tikai personisku prasību pret apdāvināto, lai tas atdod pašu lietu ar tās piederumiem un gūtajiem labumiem, taču tikai tad, ja dāvana joprojām atrodas apdāvinātā mantā vai arī ja viņš no tās ir iedzīvojies.

Tātad, ja, piemēram, uzdāvināsiet īpašumu civilsievai, bet viņa jūs apvainojusi un jūs vēlēsieties tāpēc atsaukt dāvinājumu, taču civilsieva jau būs mirusi un viņai būs mantinieki, pret viņiem jūs nevarēsiet iesniegt prasību. Taču, ja civilsieva būs dzīva, bet būs atsavinājusi šo īpašumu kādam citam, jūs nevarēsiet celt prasību pret šo cilvēku, lai atgūtu savu īpašumu, taču varēsiet prasīt no civilsievas naudu, ko viņa būs saņēmusi šajā darījumā.

Ja starplaikā, vēl pirms prasības celšanas, apdāvinātais apgrūtina dāvanu ar kādām lietu tiesībām (piemēram, ķīlu), dāvinātājam, kas dāvinājumu atsauc, jāatzīst tās par spēkā esošām. Piemēram, ja civilsieva ieķīlās dāvināto īpašumu bankā, jums būs tiesības, atsaucot dāvinājuma līgumu, prasīt, lai bankas ķīlu atzīst par spēkā neesošu.

Laulātais viena gada laikā var atsaukt pēc saderināšanās vai laulības laikā izdarītu dāvinājumu, ja:

• apdāvinātais laulātais mirst, neatstājot lejupējos (skaitot no apdāvinātā nāves dienas);

• laulības iziršanu ar savām darbībām veicinājis tikai apdāvinātais (no dienas, kad stājies spēkā spriedums, ar kuru laulība šķirta, vai kad notārs sagatavojis laulības šķiršanas apliecību);

• laulība atzīta par spēkā neesošu un dāvinot dāvinātājs maldījies par laulības esamību (no dienas, kad stājies spēkā spriedums, ar kuru laulība atzīta par spēkā neesošu).

Nosacījumi, kas ierobežo dāvinātāja tiesības atsaukt dāvinājumu, tad nav spēkā. Taču, ja dāvinājums veikts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem (šajā gadījumā – jūsu dēlam) neatliek pat viņu neatņemamās daļas, viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas.

Ir arī dāvinājumi atlīdzības nozīmē, kas tiek piešķirti kā atlīdzība par izdarītajiem pakalpojumiem, piemēram, jūs varat sievai dāvināt nekustamo īpašumu kā atlīdzību par savu kopšanu un uzturēšanu. Taču šādu dāvinājumu nevar atsaukt nepateicības dēļ.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Atsaukt dāvinājumu rupjas nepateicības dēļ ir 99,9% neiespējami pat tad, ja ir neskaitāmi pierādījumi par nežēlīgu apiešanos, atstāšanu bez palīdzības. Atsaukt dāvinājumu ir iespējams tikai likumā, nevis dzīvē.

  2. Dāvinājuma līgumā ir jāieraksta nosacijumi,piem. – dāvinājumu aizliegt ieķīlāt un pārdot līdz dāvinātāja nāvei…vai kā savādāk,bet nosacījumus dāvinājuma līgumā būtu jāieraksta….

  3. civilsieva skaitās gadījumā, ja lauliba tiek reģistrēta tikai dzimtsarakstā, bez laulāšanās baznīcā. Bez tā visa cilvēki dzīvo tikai kopā, kā tautā mēdz teikt “sametušies”. Juristei to gan vajadzēja zināt.

  4. apjāja gan dementu veci

Draugiem Facebook Twitter Google+