Foto – Valdis Semjonovs

Dāvinājumu var atsaukt 1

Man 1995. gadā atjaunoja īpašuma tiesības uz mežu 18 ha platībā. To ierakstīju zemesgrāmatā un 2000. gadā aiz devības bez atlīdzības pusi platības uzdāvināju brālim.
Neierakstot uzdāvināto zemes domājamo pusi zemesgrāmatā uz sava vārda, drīz vien brālis patvarīgi izcirta daļu uzdāvinātā meža.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Ar tiesas spriedumu viņam piemērots nosacīts sods (tagad sodāmība jau dzēsta), un uzlikts naudas sods, kuru viņš joprojām nav nomaksājis.
Ņemot vērā šos notikumus un Civillikuma 1919. pantu, uzskatu, ka man nodarīts tīšs svarīgs mantisks zaudējums, tādēļ esmu izlēmusi dāvinājuma līgumu atsaukt.
Vai patvarīga meža izciršana var būt par pamatu dāvinājuma atsaukšanai? Kas man jādara, lai dāvinājumu atsauktu? Vai gadījumā, ja dāvinājuma līgums tiks atcelts, man būs jāpārņem brāļa nenomaksātās saistības, t.i., jāsamaksā naudas sods par patvarīgu ciršanu? 
Es kā likumīgā īpašniece visus šos gadus maksāju nekustamā īpašuma nodokli ne tikai par savu pusi, bet arī par brāļa domājamo daļu, kopā par visiem 18 ha meža.
 Anita Rīgā

 

Vispirms iepriecināsim mūsu lasītāju. Sods par meža patvarīgu ciršanu ir uzlikts konkrētai personai – jūsu brālim, nevis nekustamajam īpašumam. Tādēļ, lai kā attīstītos noteikumi, jums šis sods nebūs jāpārņem un nebūs jāsamaksā. Brālis pārkāpa likumu, viņš arī maksās. Ja ne, pie darba ķersies tiesu izpildītājs. Ja brālim nav pietiekamu naudas ienākumu (algas vai pensijas), tiesu izpildītājs piedziņu var vērst arī uz viņa nekustamo īpašumu, tai skaitā uz meža zemes domājamo pusi un pārdot to izsolē. Taču, kamēr šī zeme nav ierakstīta zemesgrāmatā uz brāļa vārda, tiesu izpildītājs tai nevarēs ķerties klāt, jo, atbilstoši ierakstam zemesgrāmatā, visa zeme pieder jums!

 

Atcēlējlīgums vai tiesa

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar dāvinājuma atsaukšanu ir sarežģītāk. Jā, Civillikums paredz gadījumus, kad dāvinājumu var atsaukt. Civillikuma 1919. pantā teikts – apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par šādu nepateicību uzskata dāvinātāja rupju apvainošanu vārdos vai darbos, viņam tīši nodarītu svarīgu mantisku zaudējumu un viņa dzīvības apdraudējumu, kā arī atstāšanu bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams palīdzēt.

Vienkāršākais veids, kā atsaukt dāvinājuma līgumu, ir kopā ar brāli aiziet pie notāra un noslēgt dāvinājuma līguma atcēlējlīgumu. Kā līgumu pie notāra noslēdzāt, tā tur to arī atcelsiet!

Taču vai brālis gribēs brīvprātīgi atteikties no vērtīga īpašuma? Laikam jau ne. Tad nāksies sniegt prasību tiesā. Brālim uzdāvinātā meža puse vēl nav ierakstīta zemesgrāmatā, tātad atbilstoši Civillikumam visa meža īpašniece esat jūs! Brālis daļu meža izcirta, pie tam nelikumīgi, bez ciršanas atļaujas. Pierādījums ir par šo gadījumu ierosinātais kriminālprocess un brālim piespriestais sods.

Vēstulē nav minēts, par kādu summu tiesa novērtējusi izcirsto mežu. Visdrīzāk, brālis nebija nocirtis pāris koku, bet gan krietni vairāk, tātad zaudējumos ir vairāki simti vai pat tūkstotis latu. Konkrētajai summai vajadzētu būt norādītai tiesas spriedumā. Ja šī fakta tur nav, zaudējumus varat aprēķināt pati, vadoties no nocirsto koku skaita, to diametra un sugas. Tiesa vērtēs, vai tas ir svarīgs materiāls zaudējums!

Šajā situācijā var uzskatīt, ka jūsu rokās ir pietiekami stipri papīri, lai varētu atsaukt dāvinājumu līgumu. Prasības pieteikuma uzrakstīšanai acīmredzot būs nepieciešama laba advokāta palīdzība. Pieteikumam pievienojiet arī tiesas spriedumu par meža patvarīgu izciršanu (kopiju). Jums ir tiesības to no tiesas izprasīt, jo jūs šajā kriminālprocesā bijāt cietusī (brālis izcirta jūsu mežu). Varat prasīt, lai brālis jums atmaksā arī tiesāšanās izdevumus – valsts nodevu, izdevumus advokātam un transporta izdevumus – atbilstoši čekiem un kvītīm, ko iesniegsiet tiesai.

Reklāma
Reklāma

Tālākais ir tiesas ziņā. Ja tā nolems, ka dāvinājuma līgums jāatceļ atbilstoši CL 1919. pantam apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ, jo brālis jums tīši nodarījis svarīgu mantisku zaudējumu, pie notāra vairs nebūs jāiet, jo dāvinājuma līgums būs atcelts ar tiesas spriedumu.

Ja brālis dāvinājumu būs paspējis ierakstīt zemesgrāmatā uz sava vārda, ar šo tiesas spriedumu varēsiet doties uz zemesgrāmatu nodaļu. Nostiprinājuma lūguma veidlapu var izdrukāt no mājaslapas www.zemesgramata.lv, secīgi atverot sadaļas Informācija un Nostiprinājuma lūguma formas. Būs vajadzīga veidlapa tiesību pārgrozīšanai vai dzēšanai.

Veidlapu varat aizpildīt mājās, tikai nevajag parakstīt! Īpašnieks to paraksta zemesgrāmatu nodaļā zemesgrāmatas darbinieka klātbūtnē, kurš arī apliecina viņa paraksta īstumu. Līdzi jāņem pase. Vajadzīgo veidlapu var saņemt un aizpildīt arī zemesgrāmatu nodaļā.

Piebildīsim, ka līdz 2000. gadam ciršanas apliecību varēja saņemt arī tad, ja meža īpašums nebija ierakstīts zemesgrāmatā uz jaunā īpašnieka vārda. Taču nu to izsniedz tikai tad, ja īpašnieks var uzrādīt savu zemesgrāmatas apliecību.

 

Tikai ar kopīpašnieces piekrišanu

Apskatīsim arī trešo, ļaunāko gadījumu, ja brālis nepiekritīs dāvinājuma līguma atcelšanai un arī tiesa šo līgumu neatcels. Arī šadā situācijā likums aizstāv jūsu tiesības. Pat ja brālis ierakstīs zemesgrāmatā savu domājamo pusi meža zemes, viņš ar to nevarēs rīkoties bez jūsu piekrišanas

Ja brālis gribēs mežu izcirst, mežniecībā prasīs, lai iesniegumu paraksta arī otrs kopīpašnieks – jūs.

Ja brālis nolems savu pusi pārdot, jums kā kopīpašniecei ir pirmpirkuma tiesības. Ja tās neizmantosiet, brālis varēs savu daļu pārdot. Taču arī nākamajam kopīpašniekam būs jāsaskaras ar tiem pašiem ierobežojumiem, proti, viņš nevarēs mežā saimniekot bez saskaņošanas ar jums.

Domājamā daļa ir matemātisks jēdziens. Kur dabā atrodas viņa domājamā puse – pa labi vai pa kreisi, ziemeļos vai dienvidos? To nav iespējams noteikt.

Brīvi rīkoties ar savu daļu brālis varēs tikai tad, ja šo zemei būsiet sadalījuši divos atsevišķos īpašumos. Vispirms jānoskaidro, vai šādu dalīšanu atļauj jūsu pašvaldības saistošie noteikumi, jo tajos var būt noteikti platības ierobežojumi (atdalāmā zemesgabala minimālais lielums) un citi nosacījumi. Un arī sadalot zemi, kārtis ir jūsu rokās, jo jauno zemesgabalu robežas nosaka, kopīpašniekiem savstarpēji vienojoties! Ja nevar vienoties, zemes sadalīšana var ievilkties.

Jūs varat sniegt tiesā arī otru civilprasību un prasīt, lai brālis jums atlīdzina materiālos zaudējumus, kurus radījis, patvarīgi izcērtot jūsu mežu.

Nevar viennozīmīgi atbildēt, vai varat prasīt, lai brālis samaksā pusi no nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN), kuru esat maksājusi visus šos gadus. Lai advokāts izspriež, kāda taktika būtu pareizāka. Ja uzstājat, ka visa meža zeme pieder jums, tātad arī jāmaksā viss NĪN .

 

Konsultēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.