Praktiski
Mājas

Dažādie rudzu milti: kā tie atšķiras un kādās receptēs izmantot0

Foto – Aija Geida

“Nopirku rupja maluma rudzu miltus Favorit. Uz iepakojuma rakstīts, ka tie der rudzu maizei, maizītēm, cepumiem un pankūkām. Izcepu pankūkas, bet tās bija rupjas un ne visai gardas. Kādām pankūkām šie milti ir piemēroti? Veikalā iespējams iegādāties dažāda maluma rudzu miltus. Ko no tiem var pagatavot?” LUĪZE RĪGĀ

Cilvēki arvien vairāk domā par to, lai baudītu ne tikai garšīgas, bet arī veselīgas maltītes, tāpēc vairāk izvēlas rudzu, auzu un miežu dažāda maluma miltus.

Vispirms svarīgi zināt atšķirību. Rupja maluma milti bieži vien ir tie paši attīrītie graudi, kas samalti dažādās smalkuma pakāpēs, savukārt pilngraudu miltus var uzskatīt par veselīgu izejvielu, jo tajos ir samalts vesels grauds ar apvalku un dīgli, tāpēc šādos miltos ir daudz šķiedrvielu, B grupas vitamīnu, dzelzs un folijskābes. Svarīga ir nevis maluma pakāpe, bet gan tas, lai milti būtu malti no vesela, neapstrādāta grauda. Lielražotāji reti tādus piedāvā, jo pilngraudu miltus var uzglabāt tikai 2–3 mēnešus, pēc tam tie kļūst rūgti, jo oksidējas grauda dīglī esošās eļļas. Lielražotājiem tas nav izdevīgi, jo produkts ar īsāku realizācijas termiņu rada daudz sarežģījumu, tāpēc tie piedāvā lielākoties tikai rupja maluma miltus.

 

Maluma pakāpes

No rudzu miltiem var pagatavot dažādus kārumus un gardas maltītes – pankūkas, picas pamatni, vafeles, maizi, tikai mājinieki pie tiem jāpieradina. Ja rudzu milti ir ļoti rupji, pankūku un jebkura cita mīkla būs irdena, neviendabīga, tāpēc cepot neturēsies kopā. Lai tā nenotiktu, mīklai papildus pievieno smalka maluma miltus: sākumā ieteicams izmantot 1/3 rudzu un 2/3 smalko kviešu miltu. Vēlāk proporcijas var pakāpeniski palielināt par labu rudzu miltiem, līdz beigās variēt tikai ar smalka un rupja maluma rudzu miltiem.

Picas mīklu gatavo, divās glāzēs rudzu miltu ieberžot 100 g auksta sviesta, pievienojot vienu olu un divas ēdamkarotes skāba krējuma. Pieber šķipsniņu sāls un mazliet cukura, samīca. Noliek vēsumā, lai pusstundu atpūšas, izrullē plānā kārtā un liek virsū pildījumu – sieru, tomātus, desu, olīvas, tunci utt. Cep +200 °C temperatūrā aptuveni 15 minūtes (jo plānāk izrullēts, jo īsāku laiku jācep).

Pankūkas un vafeles

Saistītie raksti

Gardas ir ābolu pankūkas. Mīklai ņem glāzi pilngraudu rudzu miltu un tikpat daudz smalko kviešu miltu, iemaisa pustējkaroti sodas, šķipsniņu sāls un pāris ēdamkarošu cukura. Tad pievieno trīs glāzes kefīra, kurā iejaukta viena ola, un samaisa. Pamazām lej klāt ūdeni, līdz izveidojas bieza krējuma konsistence. Pēc tam pieliek gabaliņos sagrieztus ābolus (vajadzēs aptuveni 2–3 lielus, sulīgus ābolus) un cep uz ieeļļotas pannas, kamēr pankūkas zeltaini brūnas. Āboli pankūkām dod vieglumu un sulīgumu. Var cept plānās pankūkas tikai no rudzu miltiem, bet tiem nevajadzētu būt ļoti rupja maluma. Tās pasniedz, piemēram, ar sēņu un krējuma, žāvētas gaļas un sīpolu vai laša un ķiploku mērci.

Rudzu vafeles iespējams pagatavot vēl vienkāršāk. Divām glāzēm pilngraudu miltu pievieno olu, glāzi sūkalu (tās var aizstāt ar ūdeni), ēdamkaroti olīveļļas. Mīklu izmīca, pusstundu uzbriedina un cep vafeļpannā.

 

 

LA.lv