×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Daži vārdi gājējam (1)

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Gājējs – tumšs un neaizsargāts arī pilsētā.

Šoziem tik daudz par braucēju piesardzību rakstot, viņu atbildību uzsverot, šķiet, ir aizmirsts uzrunāt gājēju. To tādēļ tagad daru, jo sevi glābt pat braucēja kļūdas gadījumā tev ir visas iespējas. Ja vien…

… tev veste būtu. Vai vismaz atstarotājs. Bet nav. Sevišķi pilsētniekiem nav. Lai gan Rīgas nomales un daudzviet arī centram tuvas ielas ir trūcīgi apgaismotas, ēnu zonām bagātas. Nu nav vestes. Bet – kuram šodien nav mobilā telefona? Un ieslēgts, pret mani, braucēju, pavērsts, tā ekrāns spēj laikus par šķērsli brīdināt. Dari tā! Vēl labāk – nopērc par dažiem eiro mazu, bet taupīgu un spilgtu diožu lukturīti, turi to pastāvīgi jakas kabatā (kā maku vai atslēgas), kad vajadzīgs – ieslēdz un dod man brīdinošu zibsni.

… tu neļautos ilūzijai, ka gājēja pie tumsas, vismaz krēslas pieradušajai acij tik spilgtie prožektori, kas tuvojas, faktiski ir vārgi. Lai nežilbinātu pretimbraucošos, tie regulēti vien 50 – 60 metru izgaismošanai, turklāt tālākajā daļā klājas zemu, kur tavas tumšās bikses un kurpes atstaro pavisam vāji. Tādēļ nepaļaujies uz kaklā pakārtu spīdekli, sien to pie kājas (stīpiņas ir foršas!), kura piedevām kustas, tādēļ atspulgs būs labāks.

… tu beidzot apjēgtu, ka vietās, kur ietvju nav, drīksti atrasties tikai un vienīgi kreisajā pusē. Labajā tu situāciju regulēt nespēj, tu esi akls, potenciāls upuris. Kreisajā, braucēja kļūdas gadījumā, tu spēj aktīvi reaģēt, mukt, grāvī lēkt.

… tu atcerētos, ka, salīdzinot ar auto 15 vai pat 25 metriem sekundē, esi ļoti lēns. Pārskriet ceļa otrā pusē – tas prasīs trīs, ja slidens, pat piecas sekundes. (Labi to nesen parādīja Pauls Timrots savā LTV “Zebrā”, kuru varat noskatīties internetā – http://ltv.lsm.lv/lv/raksts/21.01.2015-zebra.id42653/.) Un auto, kurš tikai šķita ļoti tāls, lidos tev virsū.

Uzziņa

Policija ziņo –

23. 01. 2015. g. plkst. 21.44 Rīga, Brīvības un Senču ielas krustojums. N/n apstākļos n/n vadītājs ar n/n a/m uzbrauca gājējai un aizbrauca no notikuma vietas. CSNg cieta sieviete, dzim. 1968. g., kura pēc negadījuma nogādāta slimnīcā.

24. 01. 2015. g. plkst. 17.15 Liepāja, Ganību un Parka ielas krustojums. A/m “Chrysler” vadītājs, dzim. 1991. g., šķērsojot krustojumu pie zaļā atļautā luksofora signāla, uzbrauca gājējam, dzim. 1979. g., kurš brauktuvi šķērsoja pēkšņi pie sarkanā aizliedzošā luksofora signāla. Pēc ceļu satiksmes negadījuma gājējs nogādāts slimnīcā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. shoziem, man bija situaacija pie zebras. griezos laukā no Olimpijas braucot uz pārdaugavu. ir jāparbrauc kanāla tiltiņam kuram galā ir zebra. nu mazajā gabaliņa tur lāgā pat ieskrieties līdz atļautajiem 50km/h nav iespējams. Gājējus jau laicīgi pamanīju nospiedu bremzes bet auto slīd. Paldies dieviņam šie gājēji neleca uzreiz uz zebras un neslāja pāri. Redzēja ka mans auto slīd. apstājos uz pusi no zebras. Paldies prātīgajiem gājējiem. Vainot negribu ne ceļu uzturētājus, ne citus. Vienkārši, jābrauc ziemā vēl uzmanīgāk. Ir taču sniegs un ledus.

Draugiem Facebook Twitter Google+