Mobilā versija
Brīdinājums +16.0°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 22. jūnijs, 2017
29. jūlijs, 2015
Drukāt

Anda Līce: Iestāties par ir grūtāk, tāpēc mēs lielākoties cīnāmies pret kaut ko (6)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Mājās, gar kurām iet grantēts ceļš, logi ir jāmazgā bieži. Vieni to dara, citi par netīrību tikai šķendējas. Lai pasauli redzētu skaidri, ar pavasara talkām vien ir par maz, tāpēc ik pa laikam der noskaidrot, cik liela sabiedrības daļa ir gatava piedalīties sevis sakopšanā. Pētījumu aģentūra SKDS ir secinājusi – tikai 26% Latvijas iedzīvotāju tic, ka viņi spēj ietekmēt Saeimas un valdības lēmumus. Savu iespēju robežās viņi to arī mēģina darīt, jo viņiem rūp logu tīrība. Taču tīrītāju ir maz, bet logu – bez skaita, un daudzi ir tā aizķēpāti, ka gaisma vairs nespīd cauri. Aizvien nāk klāt jauni, tā saucamie sensitīvie logi, kuriem skarties klāt aizliedz cilvēku radīti likumi. Aiz netīrajiem logiem parasti glabājas netīra nauda un netīra sirdsapziņa.

Cilvēces vēsturiskā pieredze liecina – pa īstam brīvus mūs var darīt vienīgi patiesība, nevis nauda. Taču autoritārā vara un patērētāju sabiedrība par to tikai pasmejas. Katram, kas seko līdzi Latvijā notiekošajiem tiesas procesiem un dažādiem politiskajiem un finansiālajiem skandāliem, ir skaidrs – atklāta sabiedrība aizvien vēl ir tikai sapnis un, iespējams, pat mīts. To pašu var teikt arī par pasauli globālā mērogā. Tomēr mums šādā pasaulē ir jādzīvo un tad ir jāizvēlas – vai nu samierināties ar netaisnību un pieņemt tās diktētos noteikumus, vai iestāties par taisnību. Paradokss ir tas, ka daudzi, kas dedzīgi karo pret kaut ko, pēc laika to sāk aizstāvēt, kā tas ir noticis ar tiem padomju laika spaidus piedzīvojušajiem, kuriem tagad pēkšņi bezgala simpātisks ir kļuvis Putina režīms Krievijā. Kurā brīdī un kāpēc notiek šāda polu pārmagnetizēšanās, kad PRET samainās vietām ar PAR, tas būtu jājautā psihologiem un psihiatriem.

Tā kā iestāties PAR ir daudz grūtāk nekā PRET, nav brīnums, ka mēs lielākoties cīnāmies pret kaut ko. Piemēram, nacionālajā jautājumā nav grūti kādu nolamāt par melno, šķībacaino vai krievu, bet daudziem ir gluži neiespējami no savas valodas izmest rusicismus un krievu lamuvārdus. Tas ir jautājums par mūsu logiem, skatoties caur netīru logu, arī ainava šķiet izplūdusi. Tāpat kā bez ārējās pasaules pastāv iekšējā, bez mājas vai dzīvokļa logiem mums katram ir arī acīm neredzami logi un lodziņi, caur kuriem mēs lūkojamies uz sevi, citiem un pasauli. Caur lieliem logiem var redzēt daudz vairāk nekā caur maziem, tas, ko redz personība, būtiski atšķiras no personas ieraudzītā. Personības visu mūžu savus logus paplašina, kamēr daudzi tos pat sašaurina. Iekšējos logus nevar pasūtīt nevienā firmā, tos gatavo katrs pats. Cik ietilpīgs vārds ir “mūžizglītība”! Labi būtu, ja tas nenozīmētu tikai un vienīgi jaunu amatu apgūšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. nevajag cīnīties par tīrību, vienkārši nevajag taisīt sračku un ja gadījies, nokopt!

 2. Bezierunu par ir peldēšana pa straumi,jo peldēšana pret straumi,tāpat ka čurašana pret vēju,ir nekomfortabli,neracionāli,draud ar sekām un vispār ļaudis vairumā to tāpēc nemīl darīt un aiz skaudības parasti arī visai asi vēršas pret tādiem.

 3. Latvijas sabiedrība un t.sk. ierēdniecība bēg no atbildības.
  Būt “par” nozīmē uzņemties atbildību.
  Ko prasīsi no “pret”?
  Neko.
  Tãpēc visãs jomãs bez ierunãm tiek ieviestasES prasības, ka tik nav jãuzņemas atbildība un visu var novelt uz Briseli.
  Arī sava veida “pret”
  Pret savu pilsoņu kopumu.

  • viendien kāda varas dāmīte izteica visai ”loģisku”secinājumu tam,kāpēc mums tā valsts pārvaldīšanas padarīšana nu neiet un neiet uz priekšu,ir tikai mīcīšanās un spriedelēšana.Lūk,varētu jau izstrādāt vajadzīgos likumus ,bet tas ESOT BEZGALA GRŪTI.-secinājums,kurš būs tāds muļķis,kas mocīs sevi ar grūtu darbu,ja algu var saņemt nedarot neko

 4. Demokrātijas vārdā kā privāta padarīšana legalizēts alkoholisms,prostitūcija,homoseksuālisms.Rindā uz legalizāciju stāv marihuāna un nākošā būs pedofīlija.Tikumība kā tāda ir sveša demokrātiskai valstij ,’tā nesen izteicās gejs rinkevičs.
  Demokrātija iezombējusi pārliecību zināt kam neticēt ,bet nezināt kam ticēt.

 5. Amerikanizācija veicina iestāšanos “par”:”Saeimā pirmdien (1.06.2015.) iesniegta “Manabalss.lv” iniciatīva par marihuānas dekriminalizāciju,..(..) Līdz šim sabiedrības iniciatīvu platformā “ManaBalss.lv” ir savākti 10 373 paraksti iniciatīvai “Marihuānas dekriminalizācija”.” DELFI.lv | 1. jūnijs 2015

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (12)Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Medicīnas pakalpojumu divi groziņi

Koalīcijas partijas pagājšnedēļ vienojās, ka papildu finansējumu veselības aprūpes nozarei iegūs no sociālajām iemaksām un ka pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems tie, kas maksā sociālo nodokli, un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas. Veselības ministrija piektdien publiskoja informāciju ar virsrakstu “Par veselības aprūpes pakalpojumu dalījumu pilnajā un pamata pakalpojumu grozā”, skaidrojot, kas ietilpst pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā un kādus medicīnas pakalpojumus saņems tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicējas.

Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (1)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (2)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (8)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+