×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Izgāzies mēģinājums slēgt lēģera “Perm-36” muzeju

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Pagājušā gadsimta 90. gados, kad Maskavā tika gāzts čekas dibinātāja Dzeržinska piemineklis Lubjankas laukumā, Urālos izdevās atrast gan iniciatorus, gan līdzekļus, lai padomju politieslodzīto nometnes “Perm-36” teritorijā ierīkotu muzeju, godinot tur mērdēto komunistiskā režīma pretinieku (tostarp baltiešu) piemiņu. 2004. gadā šis muzejs tika iekļauts 100 pasaules īpaši apsargājamo pieminekļu reģistrā.

Taču zināmām aprindām Maskavā nepatika tas, ka turp ved ekskursijās skolēnus un stāsta viņiem par tādiem bijušajiem šīs nometnes ieslodzītajiem kā Vladimirs Bukovskis vai Sergejs Kovaļevs. Un, tiklīdz Kijevā pērn rudenī bija sākusies Maidana kustība, Maskavas un arī Permas staļinisma epigoni sarosījās, kategoriski prasot slēgt šo muzeju un apturēt tajā veicamo izskaidrošanas un izglītošanas darbu… Tāpēc vien, ka savā laikā ieslodzīto vidū pārsvarā bija ukraiņu nacionālisti.

Labi vēl, ka šī kampaņa par muzeja slēgšanu izraisīja protestus gan Krievijā, gan ārzemēs, un starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības un labdarības biedrības “Memoriāls” valdes prezidentam Arsenijam Rogin­skim izdevās panākt, ka Maskavā notika apspriede un tika panākta vienošanās: asignēt muzejam “Perm-36” federālas subsīdijas “Politisko represiju upuru piemiņas iemūžināšanas programmas” ietvaros.

Šī vēsturiskās taisnības uzvara tika panākta ar grūtībām…

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+