Dabā
Laika ziņas

Debesis aizklās mākoņi. Iespējams arī negaiss. Sausuma dēļ gaisā daudz putekšņu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – LETA

Otrdien Latvijā palielināsies mākoņu daudzums un, sākot no dienvidiem, daudzviet gaidāms neliels īslaicīgs lietus, prognozē sinoptiķi.

Nokrišņi galvenokārt būs pēcpusdienā. Vakarā Kurzemes dienvidos var izaugt kāds negaisa mākonis.

Pūtīs lēns līdz mērens dienvidaustrumu vējš, piekrastē gaidāma arī jūras brīze.

Maksimālā gaisa temperatūra no +16..+18 grādiem vietām valsts dienvidos un piekrastē līdz +22..+23 grādiem dažviet valsts ziemeļos.

Rīgā gaiss iesils līdz +21 grādam, dienas otrajā pusē var uzlīt, pūtīs lēns līdz mērens dienvidaustrumu vējš.

Atmosfēras spiediens pazeminās, no rīta tas ir 766 -769 dzīvsudraba staba milimetri jūras līmenī.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina, ka vietām, tajā skaitā Rīgā, saglabājas augsta ugunsbīstamība mežos.

Sausuma dēļ gaisā ir daudz putekšņu un citu putekļu

Sausā laika ietekmē gaisā ir liela cieto daļiņu jeb putekļu koncentrācija, tajā skaitā dažādi ziedputekšņi, liecina Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģijas laboratorijas apkopotā informācija.

Putekļainākais gaiss ir pilsētās. Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumi apstiprina, ka pilsētu ielās šomēnes ir maijam neraksturīgi augsts gaisa piesārņojums.

Piemēram, Kronvalda bulvāra novērojumu stacijā, Rīgā, gaisā suspendēto cieto daļiņu ar diametru līdz 2,5 mikrometriem jeb PM2,5 vidējais daudzums 15.maijā sasniedza pat 110 mikrogramu kubikmetrā – augstāko rādītāju kopš novērojumu sākuma 2011.gadā. Iepriekšējais antirekords bija 94 mikrogrami kubikmetrā 2012.gada 5.februārī.

Saistībā ar intensīvu bērza ziedēšanu Somijā arī Latvijā vēl saglabājas vidēja līdz augsta bērza putekšņu koncentrācija.

Pamazām sākas graudzāļu ziedēšanas laiks. Tuvākajā nedēļā graudzāļu putekšņi gaidāmi zemā koncentrācijā.

Gaisā ir daudz skujkoku putekšņu, bet tie – atšķirībā no graudzāļu un bērza ziedputekšņiem – ir ar zemu alerģiskuma pakāpi.

Zemā līdz vidējā koncentrācijā ir arī ozola, kļavas, kastaņas, rapša un suņuburkšķa putekšņi.

Laika prognozes liecina, ka tuvākajās nedēļās pārsvarā saglabāsies sauss laiks, līdz ar to gaisa kvalitāte, iespējams, būs slikta. Tā var vēl vairāk pasliktināties, ja, pastiprinoties sausumam, sākas plaši meža un purva ugunsgrēki.

LA.lv