Foto – LETA/EPA

Debitante Velsa pārspēj Beļģiju un iekļūst Eiropas čempionāta pusfinālā 0

Pārsteidzošā debitante Velsas futbola izlase piektdien, 1.jūlijā, Francijas pilsētā Lillē ar rezultātu 3:1 (1:1) pārspēja FIFA ranga vicelīderi Beļģijas valstsvienību un iekļuva Eiropas čempionātā pusfinālā, kur pretī stāsies Portugāle.

Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3

Beļģijas izlasi vadībā izvirzīja Radža Naingolans, taču turpinājumā Velsas futbolisti guva trīs bezatbildes vārtus, pa reizei izceļoties Ešlijam Viljamsam, Halam Robsonam-Kanu un Semam Voukam.

Velsas futbolisti Eiropas čempionāta pusfinālā spēlēs pret Portugāli, kas ceturtdien pēcspēles sitienu sērijā ceturtdaļfinālā uzvarēja Poliju.

Maču aktīvi iesāka Beļģijas futbolisti. Septītajā minūtē beļģi izdarīja trīs sitienus pēc kārtas pa pretinieku vārtiem, pirmo atsita vārtsargs Veins Henesijs, bet nākamos divus bloķēja Velsas aizsargi. Kāroto beļģi panāca 13.minūtē, kad ar tālsitienu aptuveni no 25 metru attāluma bumbu Velsas izlases vārtos raidīja Naingolans.

Velsas izlase metās atspēlēties un 26.minūtē neizšķirtu varēja panākt Nīls Teilors, kurš saņēma bumbu soda laukumā pie 11 metru atzīmes, taču spēcīgo sitienu atvairīja Beļģijas komandas vārtsargs Tibo Kurtuā. Jau piecas minūtes vēlāk pēc stūra sitiena izspēles Velsas izlases kapteinis Ešlijs Viljamss ar galvu raidīja bumbu vārtos, panākot rezultāta izlīdzinājumu.

Pirmā puslaika turpinājumā Velsas futbolisti turpināja aktīvi uzbrukt un centās izvirzīties vadībā. Tuvojoties pārtraukumam, komandas kļuva piesardzīgākas un neriskēja kļūdīties. 43.minūtē Viljamss vēlreiz pēc stūra sitiena izdarīja sitienu ar galvu, taču šoreiz bumba lidoja pāri vārtiem.

Beļģijas futbolisti otrā puslaika sākumā neizmatoja vairākas iespējas atgūt vadību. Ar galvu no tuvas distances garām vārtiem aizsita Romels Lukaku, bet nedaudz vēlāk no labas pozīcijas neprecīzi sita Edens Azārs. 55.minūtē Velsas izlasi vadībā izvirzīja Robsons-Kanu, kurš gaisā lieliski apstrādāja bumbu un raidīja to vārtos.

Kaut arī bija iegūts pārsvars, Velsas izlase turpināja uzbrukt, tomēr vēlāk sasparojās arī Beļģijas futbolisti. Lielisku iespēju panākt neizšķirtu neizmantoja uz maiņu laukumā nākušais Maruāns Fellaini, kurš aptuveni no piecu metru attāluma aizsita garām vārtiem. Velsa izturēja pretinieku spiedienu, turklāt 86.minūtē pēc centrējuma soda laukumā vārtus ar galvu guva Vouks, kurš nesen bija uznācis laukumā.

Beļģijas valstsvienībai šajā duelī bija jāiztiek bez diviem pamatsastāva spēlētājiem. Nopietnā potītes savainojumā iedzīvojies Jans Vertongens, kuram apdraudēta iespēja laicīgi sākt nākamo sezonu. Savukārt diskvalifikācija par nopelnītajām kartītēm bija piemērota Tomasam Vermālenam.

Eiropas čempionātu Beļģija iesāka ar neveiksmi 0:2 pret Itāliju, bet pēc tam sekoja panākums ar 3:0 pār Īriju, kamēr apakšgrupas noslēdzošajā mačā ar 1:0 tika pārspēta arī Zviedrija. Šis mačs kā noslēdzošais valstsvienībā bija zviedru futbola leģendai Zlatanam Ibrahimovičam.
Ar sešiem punktiem trīs spēlēs Beļģija E apakšgrupā ieņēma otro vietu, bet astotdaļfinālā tā ar 4:0 sagrāva Ungāriju.

Tikmēr Eiropas čempionātu debitante Velsa turnīra pirmajā mačā ar 2:1 pārspēja Slovākiju, bet pēc tam ar 1:2 piekāpās Anglijai. Noslēdzošajā grupas mačā velsieši ar 3:0 pārspēja vāji spēlējušo Krieviju.

Ar sešiem punktiem Velsa izcīnīja pirmo vietu B apakšgrupā, bet astotdaļfinālā ar 1:0 šī izlase uzvarēja citu debitanti Ziemeļīriju.

Velsas izlases līderis šajā turnīrā ir Gerets Beils, kurš ar trim vārtu guvumiem dala šī Eiropas čempionāta rezultatīvākā spēlētāja godu.

Beļģija, kas ir nesenā FIFA ranga līdere un pašreizējā otrās vietas īpašniece, Eiropas čempionātā piedalījās pirmo reizi kopš 2000.gada, kad tajā iekļuva kā mājiniece. Kvalificēties sacensībām tā spēja trīs reizes pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados, divreiz iekļūstot pusfinālā – 1980.gadā zaudējot finālā, bet 1972.gadā titula maču nesasniedzot.

Līdz šīs nedēļas beigām tiks izspēlētas arī abas atlikušās ceturtdaļfināla spēles – sestdien pašreizējā pasaules čempione Vācija tiksies ar Eiropas vicečempioni Itāliju, bet svētdien sensacionālā Islandes izlase savu sapņu turnīru turpinās ar maču pret sacensību saimnieci Franciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas bija sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificējās divas labākās izlases, kā arī tajā iekļuva četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle, kamēr pirms četriem gadiem, kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Eiropas čempionātā spēles norisinās desmit stadionos – Parīzē, Sendenī, Marseļā, Lionā, Lillē, Nicā, Tulūzā, Bordo, Sentetjēnā un Lansā. Mačs par zeltu notiks Francijas nacionālajā stadionā, kas atrodas Sendenī piepilsētā un kas var uzņemt nedaudz vairāk kā 81 000 cilvēku. Šajā arēnā norisinājās arī 1998.gada Pasaules kausa fināls, kad tieši Francija ar 3:0 pārspēja Brazīliju. “Stade de France” ir lielākais turnīra stadions, kamēr vēl virs 50 000 spējīgas uzņemt arēnas Marseļā (67 394), Lionā (59 286) un Lillē (50 186).

Visas Eiropas čempionāta finālturnīra spēles pārraidīs LTV7, turklāt 45 no 51 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Beļģijas izlases sastāvs: Tibo Kurtuā, Tobijs Alderveirelds, Tomass Munjē, Džordans Lukaku (Drīss Mertenss, 75.), Džeisons Denajērs, Aksels Vitsels, Radža Naingolans, Edens Azārs, Kevins de Brujne, Janiks Karasko (Maruāns Fellaini, 46.), Romels Lukaku (Mišī Batčuajī, 83.).
Velsas izlases sastāvs: Veins Henesijs, Kriss Ganters, Nīls Teilors, Ešlijs Viljamss, Džeimss Česters, Bens Deiviss, Gerets Beils, Hals Robsons-Kanu (Sems Vouks, 80.), Džo Ledlijs (Endijs Kings, 78.), Džo Elens, Ārons Remzijs.