Foto – Andris Eglītis

Skaties dabā: piecas lietas, kas jāpamana decembrī 0

Kaut arī decembri sagaidām ar šim mēnesim neraksturīgu siltumu, tomēr šur un tur neliels sniedziņš sāk noklāt zemi. Decembri var uzskatīt par klusu Ziemassvētku gaidīšanas laiku, un arī dabā viss ir mierīgi. Vienīgi mežos turpinās zināma rosība, kad barības meklējumos dodas plēsēji un pārnadži un, snaudā iztrūcināts, no alas var izlīst kāds āpsis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

AUGU VALSTĪBĀ


Ziemā ir diezgan maz saules un īsas dienas, tāpēc decembrī augu valstībā ir miera periods, daba guļ. Visi procesi, arī elpošana ir izteikti palēninājusies. LU Botāniskā dārza speciāliste Inese Nāburga-Jermakova stāsta, ka visi augi tam ir pielāgojušies, tādēļ nekāda ziedēšana vai plaukšana nenotiek. Un no Latvijas augiem nekādi pārsteigumi nav sagaidāmi. Protams, šur tur var vērot zaļu zālīti vai papardi mežā. Ja turpināsies siltums, tad var uzziedēt augi, kas nav mūsu florai raksturīgi, bet ir ievesti – sniegpulkstenītes, ziemcietes.

ZAĻĀ APTIEKA


CITI ŠOBRĪD LASA

Ventiņu stāstniece un zāļu sieva Līga Reitere decembrī iesaka kvēpināmās nūjiņas. Tām par pamatu var ņemt dievkociņa un vērmeles kātus. Tad pietin raudenes un mārsila lakstus, pelašķa un vībotnes ziedus. Visu apņem ar skujotu kadiķa zariņu un notin ar lina diegu. Lai pēc izžūšanas skujas nedurtos pirkstos un ārstniecības augi blīvāk sakļautos cits pie cita, iesaku pagatavoto nūjiņu ietīt lina drāniņā un stipri sarullēt plaukstās. Šādu kvēpināmo nūjiņu var izmantot telpas gaisa aromatizēšanai. To var pievienot arī mīļai dāvanai draugiem un radiem Ziemassvētkos.

ZVĒRU PASAULĒ


Decembris zvēriņiem nav pats aktīvākais periods. Latvijas Dabas muzeja pedagoģe Una Bērziņa stāsta, ka daudz zvēru, protams, jau devušies dziļā ziemas guļā – eži, susuri, bet snaudā grimuši jenotsuņi, lāči un āpši. Taču aizvien dabā jūtama rosība. Piemēram, daļa Latvijā sastopamo zvēru – vilki, lapsas, caunas, ūdri, ūdeles – turpina ikdienas gaitas, meklējot barību. Mežacūkas taisās riestošanai. Tāpat darbojas arī pārnadži – stirnas, brieži, bet to izdzīvošana ir atkarīga no sniega segas biezuma un temperatūras.

PIE LAIKZIŅA


Ilgtermiņa prognozes turpmākajām divām nedēļām rāda, ka stabils sals un ziema netuvojas. Laika ziņu speciālists Toms Bricis stāsta – kaut biežāk uzsnigs un vidējā gaisa temperatūra pamazām slīdēs uz leju, tā tomēr bieži uzkāps virs nulles. Latvijas rietumu un centrālajā daļā uzsnigušais sniegs nokusīs. Vienīgi Vidzemes augstienē un valsts pašos austrumos var veidoties noturīgāks sniega klājiens. Tālākas meteoroloģiskās prognozes, kas balstītas uz zinātniskiem pamatiem, gan nav simtprocentīgi drošas. Bet tās rāda, ka decembris būs normas robežās. Tā liecina ASV Nacionālās okeāna un atmosfēras pārvaldes aprēķini.

PUTNU CEĻI


Decembrī putnu pasaulē ir iestājies relatīvs miers. Latvijas Ornitoloģijas biedrības žurnāla “Putni Dabā” redaktors Agnis Bušs stāsta, ka gājputni lielākoties ir aizlidojuši un Latvijā palikuši nometnieki. Daļa no Latvijā palikušajiem putniem patiesībā ir klejotāji, piemēram, zīlītes, mežapīles un citi putni ir atklejojuši no ziemeļiem (Igaunijas, Somijas, Krievijas), bet “mūsējie” devušies nedaudz uz dienvidiem (Lietuvu, Poliju, Vāciju). Latvijā uzturas arī putni, kam šeit ir “siltās zemes”, piemēram, mazo upīšu neaizsalstošajās krācēs ir iespējams sastapt ūdensstrazdus, kuri atceļojuši no Zviedrijas un Norvēģijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.