×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
18. decembris, 2013
Drukāt

Decembra otrais cenu monitorings: Cenas nav mainījušās 95,8% preču

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Pie labākajiem gurķu skābētājiem
.

Salīdzinot ar decembra pirmās nedēļas cenu monitoringa datiem, decembra otrajā nedēļā vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,8% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, cenu pieaugums ir novērots 2,8% gadījumu, savukārt 1,4% gadījumu cena ir samazinājusies, liecina jaunākie cenu monitoringa dati.

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī cūkgaļas šķiņķim, bet cūkgaļas karbonāde divos gadījumos kļuvusi lētāka par 26 santīmiem jeb 5,98%.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem, tomēr pelmeņu cenai trīs gadījumos konstatēts cenas pieaugums piecu santīmu jeb 2,89% apmērā.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem un svaigam lasim. Savukārt krabju nūjiņas vienā gadījumā kļuvušas lētākas par septiņiem santīmiem jeb 8,86%.

Decembra otrajā nedēļā cenu pieaugums nav konstatēts arī piena produktu grupā – tās palikušas nemainīgas kefīram, biezpienam, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram. Vienā gadījumā par diviem santīmiem (2,99%) dārgāks kļuvis piens. Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Decembra otrais cenu monitorings atspoguļo vairākas sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības. Banāni vienā gadījumā sadārdzinājušies par 13 santīmiem (15,85%). Dārgākas piecos gadījumos kļuvušas arī vīnogas – to cena pieaugusi par 14-44 santīmiem (11,2-46,32%). Piecos gadījumos lētāki par 10-16 (10,52-16,84%) santīmiem kļuvuši Beļģijas āboli, bet divos gadījumos par desmit santīmiem (9,17%) cena samazinājusies apelsīniem.

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības – decembra otrajā nedēļā sadārdzinājušies ir gurķi – to cena pieaugusi 10-51 santīma apmērā (5,59-52,04%). Lētāki par četriem santīmiem (17,39%) septiņos gadījumos kļuvuši kartupeļi. Spānijas tomātu cena savukārt svārstījusies abos virzienos – trīs gadījumos tā pieaugusi par 14 santīmiem (13,33%), bet piecos gadījumos samazinājusies desmit santīmu jeb 12,66% apmērā. Divos gadījumos dārgāki par pieciem santīmiem kļuvuši saldētie dārzeņi (7,69%).
Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja un kafija. Apelsīnu sula kļuvusi lētāka – piecos gadījumos konstatēts cenas samazinājums par diviem santīmiem jeb 2,06%.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim). Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pastai, ziepēm, dušas želejai, šampūnam, skuvekļiem), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Decembra otrais cenu monitorings norāda uz degvielas cenas svārstībām 1% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem, kā arī taksometru pakalpojumiem, kuru cenas iepriekšējās nedēļās bieži bijušas svārstīgas.

Galvenie secinājumi pēc decembra otrā cenu monitoringa veikšanas ir šādi – cenu izmaiņas novērojamas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos samazinājusies cūkgaļas karbonādei, apelsīnu sulai un krabju nūjiņām, savukārt pieaugusi – pelmeņiem, saldētiem dārzeņiem un pienam.

Decembra otrais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas augļu grupā – atsevišķos gadījumos dārgākas kļuvušas vīnogas un banāni, bet lētāki kļuvuši āboli un apelsīni. Arī dārzeņiem grupā novērotas svārstības – sadārdzinājušies gurķi, lētāki kļuvuši kartupeļi, bet cena abos virzienos svārstījusies tomātiem.
Decembra otrā cenu monitoringa datu apkopojums liecina, ka cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas.

Jau ziņots, ka no šā gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiek veikts reizi mēnesī, bet no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā.

Cenu monitoringa laikā tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+