×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
21. janvāris, 2014
Drukāt

Decembrī rekordliels uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumu kāpums mēneša laikā (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Pērn decembrī novērots rekordliels uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumu pieaugums mēneša laikā – par 507,3 miljoniem latu jeb 721,8 miljoniem eiro, vietnē “makroekonomika.lv” raksta Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

Pērn decembrī strauji auga mājsaimniecību noguldījumi – mēneša laikā par 6,3%, bet gada pieauguma temps bija 13,2%.

Vēl straujāks bija nefinanšu uzņēmumu noguldījumu kāpums – 11,7% pieaugums mēneša, bet 14,8% kāpums gada laikā.

Kopumā iekšzemes noguldījumu atlikums bankās decembra beigās sasniedza 6,4 miljardus latu jeb 9,2 miljardus eiro.

Decembris bija pēdējais mēnesis, kad lats Latvijā bija vienīgais oficiālais maksāšanas līdzeklis. “Kā jau tika gaidīts, tuvojoties pārejas brīdim uz eiro, skaidro latu daudzums apgrozībā strauji mazinājās, gan mājsaimniecību, gan uzņēmumu uzkrājumiem atgriežoties bankās un aizvien lielākam darījumu apjomam notiekot bezskaidrās naudas ceļā. Savukārt kopējo naudas piedāvājumu decembrī palielināja tādi faktori kā valdības tēriņu kāpums gada pēdējā mēnesī un tautsaimniecības sekmīgā izaugsme,” raksta Purviņš.

Naudas rādītājs M3, kas raksturo skaidrās un bezskaidrās naudas apjomu ekonomikā, decembrī palielinājās par 2,7%, tā gada pieauguma tempam veidojot 2,8%. Skaidro latu apjoms apgrozībā decembrī saruka par 253,3 miljoniem latu jeb 360,4 miljoniem eiro, gada nogalē par 56,6% atpaliekot no 2012.gada beigu līmeņa. Tas bija viens no, bet ne vienīgais faktors, kas noteica rekordlielo uzņēmumu un mājsaimniecību noguldījumu pieaugumu mēneša laikā – par 507,3 miljoniem latu jeb 721,8 miljoniem eiro, raksta Latvijas Bankas ekonomists. Lielākais bija pieprasījuma noguldījumu kāpums, tomēr decembrī pieauga arī termiņnoguldījumi un noguldījumu ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu.

Lai gan decembris vairākus gadus bijis mēnesis, kuram raksturīgs būtisks kredītportfeļa sarukums gan pastiprinātu kredītu atmaksu, gan slikto kredītu norakstīšanas dēļ, 2013.gada decembrī mēreni samazinājušies vien mājsaimniecībām izsniegtie kredīti, un banku kopējais kredītportfelis samazinājies tikai par 0,6%. Savukārt uzņēmumiem izsniegtie kredīti jau otro mēnesi pēc kārtas pieauga, to gada samazinājuma tempam uzlabojoties līdz 4,9% un kopējam kredītu gada samazinājuma tempam – līdz 6,4%.

Purviņš skaidro: monetāro rādītāju dinamika decembrī liecina, ka noguldījumu apjoms bankās audzis būtiski straujāk par jau gaidīto kāpumu saistībā ar latu skaidrās naudas aizvietošanu ar līdzekļu uzkrājumiem banku kontos. Tas varētu liecināt ne tikai par tautsaimniecības pozitīvās izaugsmes efektu, bet arī ieradumu pārmaiņām, kuras stimulējusi pāreja uz eiro – aizvien plašāku atteikšanos no skaidrās naudas norēķiniem. To apstiprina arī Latvijas Komercbanku asociācijas dati – janvāra pirmajā pusē darījumu ar maksājumu kartēm bijis par 20-30% vairāk nekā pirms gada.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Cerams jūs visi jau to naudiņu izņēmāt atpakaļ?

Draugiem Facebook Twitter Google+