Ādažu poligonā
Ādažu poligonā
Foto-LETA

Decembrī zema ranga karavīri nopelnījuši krietni vairāk nekā ģenerāļi; kāds seržants saņēmis 4000 eiro 1

Vairāki Nacionālo bruņoto spēku (NBS) zema ranga karavīri atalgojumā pagājušā gada decembrī saņēmuši krietni vairāk nekā ģenerāļi un pat NBS komandieris Raimonds Graube, piemēram, kāds seržants ticis pie vairāk nekā 4000 eiro liela neto atalgojuma, liecina Aizsardzības ministrijas (AM) mājaslapā pieejamā informācija.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Publiskotie dati gan neatspoguļo pilnu informāciju par karavīru atalgojumu, jo aizsardzības nozarē ir slepenas struktūras, kuru dienošo karavīru vārdi un atalgojums netiek publiski atklāts.

NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube par decembri saņēmis 2149 eiro, NBS Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts – 2062 eiro, brigādes ģenerāļi Ainārs Ozoliņš un Ingus Vizulis – attiecīgi 1793 eiro un 1912 eiro. Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Leonīds Kalniņš saņēmis 1796 eiro, savukārt Sauszemes spēku komandierim Mārtiņam Libertam pārskaitīti 1661 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaisa spēku Aviācijas bāzes komandieris pulkvedis Armands Saltups saņēmis 1710 eiro, Militārās policijas komandieris pulkvedis Tālis Majors – 1680 eiro, bet Jūras spēku flotiles komandieris Juris Roze – 1516 eiro. Speciālo uzdevumu vienības komandierim pulkvežleitnantam Jurim Ušackim pārskaitīti 1857 eiro.

Vairāki krietni zemāku pakāpju karavīri par decembri ir saņēmuši daudz vairāk nekā augstākie komandieri. Kāds seržants “uz rokas” saņēmis 4140 eiro, bet divi kaprāļi saņēmuši attiecīgi 2323 un 2286 eiro. Vēl kādai seržantei pārskaitīti 2384 eiro.

Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā aģentūrai LETA skaidroja, ka minētajiem zema ranga karavīriem lielo atalgojumu veidojis izmaksātais izdienas pabalsts, kuru piešķir ik pēc pieciem profesionālajā dienestā nodienētiem gadiem.

Bruņotajos spēkos dienošo karavīru atlīdzību veido darba samaksa, sociālās garantijas un atvaļinājumi. Darba samaksa ir mēnešalga, piemaksas, prēmijas un naudas balvas. Sociālās garantijas ir pabalsti un kompensācijas.

Karavīru atalgojumu veido mēnešalga un speciālās piemaksas, piemēram, par dalību starptautiskajā operācijā. AM gan norāda, ka piemaksa par dalību starptautiskajā operācijā netiek atspoguļota AM publicētajā karavīru atalgojuma sarakstā. Tāpat karavīru ieņēmumus veido kompensācijas, piemēram, par uzturdevām.

Saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu karavīriem, piemēram, var arī piešķirt piemaksu par prombūtnē esošas amatpersonas aizvietošanu, piemaksu par personisko darba ieguldījumu un piemaksu par diplomātisko rangu, pabalstu un kompensāciju par dienestu ārvalstīs.

Reklāma
Reklāma

Iespējams, ka drīzumā karavīru atalgojums vairs netiks publiskots. Patlaban likums nosaka, ka iestādes amatpersonām izmaksāto atalgojumu katru mēnesi publicē iestādes mājaslapā, norādot vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksāto atalgojuma summu. Profesionālā dienesta karavīrs ir uzskatāms par valsts amatpersonu. Līdz ar to katru mēnesi AM mājaslapā publicē pilnu karavīru sarakstu, minot karavīra vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksātā atalgojuma summu.

Ņemot vērā pašreizējo starptautisko ģeopolitisko situāciju, nepieciešams pārskatīt un ierobežot informācijas publicēšanu par karavīriem, jo šāda informācija atvieglo ārvalstu izlūkošanas darbību Latvijā. AM jau sagatavojusi attiecīgus grozījumus likumā, kas janvārī skatīti valsts sekretāru sanāksmē, iepriekš vēstīja LETA.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.