×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
16. marts, 2012
Drukāt

Degviela virs lata palielinās inflāciju


“Swedbank” vecākā ekonomiste Lija Strašuna atzinusi, ka “pašlaik pasaules naftas cenu dinamika ir vislielākais risks 2012. gada patēriņa cenu inflācijas prognozēm.

 

Varbūtība, ka tuvākajā laikā naftas cenas paaugstināsies, ir lielāka nekā iespēja, ka tās samazināsies. Tad būs jāpārskata uz augšu arī Latvijas inflācijas prognozes,” sacīja Strašuna un piebilda, ka, ņemot vērā lielo nenoteiktību, pagaidām vēl “Swedbank” pro-
gnoze 2012. gadam nemainās – banka sagaida aptuveni 2,4% vidējo inflāciju.

Bankas “Citadele” galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis atgādina, ka kopš gada sākuma degvielas cena ir palielinājusies par vairāk nekā 20%. “Ir kompānija, kas rēķina, cik liela ir iespējamība, ka līdz gada beigām Izraēla uzbruks Irānai. Tad, lūk, šī iespējamība kopš gadu mijas ir pieaugusi no 20 – 25% līdz aptuveni 40 –45%. Ja karš tiešām sāktos, naftas cena var uzšauties pat līdz 200 ASV dolāriem par barelu. Nafta ap 200 ASV dolāriem barelā nozīmē aptuveni 1,50 latu par litru benzīna Latvijā. Šāda scenārija piepildīšanās pilnīgi noteikti nozīmētu dziļu ekonomisku recesiju visā pasaulē, arī Latvijā,” sacīja Vaikulis.

Degvielas cenu kāpumam nav izteiktas ietekmes uz Māstrihtas kritēriju izpildi, jo tā nav lokāla rakstura parādība un cenas aptuveni vienādos tempos aug visā Eiropas Savienībā, iebilst Finanšu ministrijā (FM).

Reaģējot uz augošajiem inflācijas riskiem, FM ir paaugstinājusi inflācijas prognozi 2012. gadam līdz 2,6%.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+