×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
10. janvāris, 2012
Drukāt

Degvielas cena var sasniegt latu litrā

Foto - LETAFoto - LETA

Ģeopolitisko faktoru ietekmē naftas cena var saglabāties salīdzinoši augsta, līdz ar to iespēja, ka degvielas litra cena sasniegs latu, ir reāla, uzskata AS “SEB banka” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis. Eksperts norāda, ka augstas degvielas cenas būtu papildu slogs ekonomikas aktivitātei.


 

No Jaunā gada cenas Latvijā esot pakāpušās arī obligāto rezervju nodrošināšanas izmaksu ietekmē. Savukārt starptautisko procesu epicentrā patlaban ir Irāna, arī Nigērija. “Tas, ka notikumi šajā reģionā pārstāja dominēt ziņu lentēs, nenozīmē, ka situācija tur ir būtiski mainījusies. Situācija Vidējos Austrumos un Ziemeļāfrikā saglabājas saspīlēta. (..) Visai slābanā kondīcijā esošajai pasaules ekonomikai būtu nepieciešami lētāki energoresursi. Tas ir arī Latvijas interesēs, jo ir mazāk jāmaksā par importu,” skaidro Gašpuitis.

Daudzas naftas eksportētājvalstis esot atkarīgas no ienākumiem no naftas, tādēļ nav ieinteresētas zemā resursa cenā. Piemēram, Saūda Arābija ir iztērējusi milzu summas, lai nepieļautu Arābu pavasara iestāšanos. Lai noturētu budžetu, tā ir ieinteresēta uzturēt naftas cenas nedaudz virs 100 ASV dolāriem (50 latiem) par barelu. Līdzīgi esot ar Krieviju.

Latvijas degvielas tirgotāji pieļauj, ka naftas un naftas produktu cenas varētu turpināt augt, un netiek izslēgta iespēja, ka degvielas litra cena šogad varētu pārsniegt viena lata robežu.

Ņemot vērā nodevu pieaugumu benzīnam no 1. janvāra, kā arī saspīlējumu ar Irānu, nedēļas laikā benzīna cenas “Neste” un “Statoil” degvielas uzpildes stacijās ir pieaugušas par 3,4 santīmiem, savukārt dīzeļdegvielas cenas – par diviem santīmiem litrā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+