Ekonomika
Bizness

Degvielas cenas kāps! Jautājums – cik strauji un cik ilgi?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Ieva Čīka/LETA

Reaģējot uz Saūda Arābijas naftas ieguves apjoma kritumu pēc 14.septembrī notikušajiem dronu uzbrukumiem šīs valsts naftas rūpniecības objektiem, jēlnaftas cena kāpa par vairāk nekā 14%, tas atstās iespaidu arī uz degvielas cenām Latvijā.

Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas vadītājs Ojārs Karčevskis portālam “LA.lv” skaidroja, ka situācijas attīstība ir atkarīga no tā, cik ātri Saūda Arābija novērsīs postījumus saviem naftas rūpniecības objektiem.

Šī brīža informācija liecinot, ka tam būs nepieciešami 4 – 6 mēneši. Savukārt tas nozīmē, ka tirgū tiks iepludinātas rezerves. Cik daudz un kā tas ietekmēs tirgu, pašlaik prognozēt nevar.

Degvielas cenu kāpums jau ir klāt

Karčevskis uzsvēra, ka degvielas cenu paaugstinājums neizbēgami Latvijā būs. Jau šobrīd tas parādās aprēķinos, runājot par iepirkumiem.

Savukārt, cik liels tas būs un kad tas būs redzams degvielas uzpildes stacijās, viņš nevēlējās prognozēt, piebilstot, ka ir pārāk daudz neskaidrību. Arī tirgus mainās uz ziemu, līdz ar to pieprasījums, piemēram, benzīnam samazināsies, bet augs degvielai, ko izmanto apkurei.

Eksperts skaidroja, ka tiešas saistības starp cenas kāpumu jēlnaftai biržā un degvielas cenām Latvijā nav, jo ir vairākas komponentes, kas to var ietekmēt.

Pirmās prognozes – 3,5 centi

SIA “Neste Latvija” valdes priekšsēdētājs Armands Beiziķis norāda, ka naftas produktu cenas biržā kopš piektdienas, 13.septembra ir pakāpušās par 60 dolāriem dīzeļdgevielai un par 70 dolāriem benzīnam. Tas potenciāli varētu veidot aptuveni 3 – 3,5 centu pieaugumu degvielas cenai degvielas uzpildes stacijās.

Taču prognozes par degvielas cenu izmaiņām varēs izteikt tikai pēc kāda laika, vērojot notikumu attīstību biržā. Ja tuvākajā laikā cenas biržās atgriezīzies iepriekšējā līmenī, tad tas var arī neietekmēt cenu degvielas uzpildes stacijās. Prognozes pēc īslaicīgām cenu svārstībām biržā nevar izteikt.

Jāpiebilst, ka dīzeļdegvielas cena biržā pieauga jau pirms konflikta sākšanās Saūda Arābijā. Tāpat drīzumā uz degvielas uzpildes stacijām sāks piegādāt jau arktiskās klases dīzeļdegvielu, kas ir dārgāks produkts. Līdz ar to visticamāk cena pieaugs, norāda eksperts.

Saistītie raksti

Tikmēr britu portāls “dailymail” ziņo, ka degvielas cenas kāpums Lielbritāniju varētu sasniegt sešu nedēļu laikā un varētu būt 7,5 pensi par litru jeb aptuveni astoņi eiro centi par litru.

Kā liecina aģentūras LETA apkopotā informācija par degvielas cenām degvielas uzpildes stacijās, 17.septembrī 95 markas benzīns maksāja sākot aptuveni no 1,265 līdz 1,297 eiro par litru. Savukārt dīzeļdegviela degvielas uzpildes stacijās maksāja no aptuveni 1,149 līdz 1,224 eiro par litru.

LA.lv