×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
6. janvāris, 2012
Drukāt

Degvielas litra cena var pārsniegt lata robežu

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijas degvielas tirgotāji pieļauj, ka naftas un naftas produktu cenas varētu turpināt augt, un netiek izslēgta iespēja, ka degvielas litra cena šogad varētu pārsniegt viena lata robežu.

Ņemot vērā nodevu pieaugumu benzīnam no 1.janvāra, kā arī saspīlējumu ar Irānu, nedēļas laikā benzīna cenas “Neste” un “Statoil” degvielas uzpildes stacijās ir pieaugušas par 3,4 santīmiem, savukārt dīzeļdegvielas cenas – par diviem santīmiem litrā, liecina aģentūras LETA apkopotā degvielas cenu statistika.

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja, ka, sākot ar decembra otro pusi, atkal sākušas pieaugt naftas produktu cenas pasaules tirgos. Līdz tam cenas “līgani samazinājās”. Viņš pieļauj, ka tālākais saspīlējums ar Irānu “var izraisīt reālu naftas un attiecīgi naftas produktu deficītu, kas savukārt radīs lielu cenu pieaugumu”.

“Kā galvenais iemesls šim cenu pieaugumam tiek minēts politiskais saspīlējums attiecībās ar Irānu, kura draud bloķēt Persijas līci, tā atbildot uz plānojamo Irānas naftas embargo, ko vēlas ieviest Rietumvalstis. Gadījumā, ja Irāna nobloķēs Ormuza jūras šaurumu, tas var apstādināt aptuveni piektdaļu no pasaules naftas piegādēm, jo nafta no šī Tuvo Austrumu reģiona naftas ieguvējvalstīm Kuveitas, Irākas, Bahreinas, Kataras, Apvienotajiem Arābu Emirātiem pamatā tiek transportēta ar kuģiem,” skaidroja Stirāns.

Ņemot vērā to, ka naftas produktu mazumtirdzniecības cenas ir atkarīgas no naftas produktu iepirkuma cenām, tas sadārdzina gala cenu.

Stirāns akcentēja, ka to, kāda būs mazumtirdzniecības cena tuvākajā nākotnē, nevar prognozēt. Tā būšot tieši atkarīga no pasaules cenām, pēc kurām naftas produkti tiek importēti Latvijā.

Viņš arī uzsvēra, ka biodegvielu iepirkuma cenas ir augstākas par fosilo naftas produktu pasaules cenām, kas arī atstāj iespaidu uz mazumtirdzniecības cenu gala produktam. Kā zināms, valsts biodegvielu izmantošanas palielināšanai ir noteikusi obligātu prasību pievienot 4,5%-5%biodegvielas pie fosilajiem naftas produktiem.

“Mēs ceram, ka netiks pārsniegta viena lata robeža 95.markas benzīnam un dīzeļdegvielai,” biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja degvielas tirgotāja “Latvija Statoil” pārstāvis Artūrs Eglītis. Uzņēmumā norāda, ka papildus naftas cenu ietekmējošiem notikumiem pasaulē no šā gada 1.janvāra visiem degvielas tirgotajiem ir jāmaksā jauna nodeva 1,6 santīmu apmērā par katru realizēto benzīna litru, lai nodrošinātu obligāto valsts rezervju uzturēšanu.

Patlaban benzīna cenas Latvijas degvielas uzpildes stacijās sasniegušas jaunus rekordus – 95.markas benzīna litrs “Statoil” degvielas uzpildes stacijās maksā 95,7, savukārt “Neste” – 94,5 santīmus. Vēl pērnā gada pēdējās dienās “Statoil” 95.markas benzīns maksāja 92,3 santīmus, bet “Neste” – 91,1 santīmu litrā.

Dīzeļdegvielas cena “Statoil” sasniegusi 96,3 santīmus par litru, bet “Neste” – 95,1 santīmu. Pērn litrs dīzeļdegvielas “Statoil” maksāja 94,3 santīmus, bet “Neste” – 93,1 santīmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+