Ekonomika
Bizness

Degvielas tirgotāji: Aizliegums pārdot alkoholu DUS ir valsts sankcionēta legālā tirgus pārdale0


Norēķināšanās degvielas uzpildes stacijā.
Norēķināšanās degvielas uzpildes stacijā.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Veselības ministrijas (VM) iecere aizliegt pārdot alkoholiskos dzērienus degvielas uzpildes stacijās (DUS) ir neefektīvs pasākums, tas nesasniegs iecerēto mērķi – samazināt alkoholisko dzērienu pieejamību un patēriņu, tā uzskata Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija (LDTA).

Pēc LDTA izpilddirektores Ievas Ligeres teiktā, tas tikai kropļo konkurenci un legāli pārdala alkohola tirdzniecību par labu citiem veikalu tīkliem.

Aizliegums nesasniegs mērķi

Saskaņā ar VID datiem uz 2019. gada 30. jūniju Latvijā darbojās 8574 alkoholisko dzērienu (tirgo gan alu, gan citus alkoholiskos dzērienus) mazumtirdzniecības vietas, tajā skaitā līdz 450 DUS veikaliem, un 190 – tikai alus mazumtirdzniecības vietas, attiecīgi kopā – 8764.

Asociācijā uzsver, ka VM nav analizējusi un nav norādījusi, kur transportlīdzekļu vadītāji, kas vadījuši transportlīdzekli alkohola reibumā, alkoholu ir iegādājušies.

LA.LV Aptauja

Vai šāds aizliegums mazinās alkoholisko dzērienu pieejamību un patēriņu?

  • Jā, vismaz autovadītājiem tas nebūs tik brīvi pieejams
  • Nē, kurš gribēs, tas aizbrauks uz veikalu

Alkoholiskos dzērienus var iegādāties gan pārtikas veikalos, gan dzērienu veikalos, gan HoReCa (viesnīcas, restorāni, kafejnīcas), kā arī DUS veikalos.

Pie visām minētajām tirdzniecības vietām ir ērta piekļuve ar transportu transportlīdzekļu vadītājiem.

Tāpēc I. Ligere norāda, ka nav nekāda pamata automātiski pieņemt, ka, piemēram, transportlīdzekļu vadītāji, kas izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu alkohola reibumā, alkoholu ir iegādājušies kādā no DUS veikaliem.

Līdz ar to nav nekāda pamata prognozēt, ka līdz ar alkoholisko dzērienu tirdzniecības aizliegumu DUS mazināsies gadījumu skaits, kad transportlīdzekļu vadītāji vada transportlīdzeki alkohola reibumā un secīgi izraisa ceļu satiksmes negadījumu.

Statistika jau šobrīd liecina, ka transportlīdzekļu vadītāju alkohola reibumā izraisīto smago ceļu satiksmes (ar cietušajiem) negadījumu īpatsvars ar katru gadu mazinās, tāpat mazinās ar bojā gājušo skaits šajos negadījumos.

“Alkohola tirdzniecības aizliegums DUS veikalos nav un nevar būt instruments plānā norādīto mērķu sasniegšanai tā neefektivitātes dēļ,” uzskata I.Ligere.

Legāla tirgus pārdale par labu citiem veikalu tīkliem

LDTA valdes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis norāda, ka aizliegums pārdot alkoholiskos dzērienus DUS ir klajš konkurences pārkāpums.

Plāns nesatur nekādu izvērtējumu un pamatojumu, kāpēc tieši DUS būtu jānoteic šāds aizliegums, nevis, piemēram, lielveikalos.

Šāds aizliegums nekādā veidā nesamazinās pieejamību, jo faktiski pircēju plūsma tiek novirzīta uz tuvākajiem veikaliem, kuriem nekādi aizliegumi netiek paredzēti.

Rezultātā DUS veikalos pirkumu grozs mazināsies, savukārt, veikalos proporcionāli pieaugs pārdoto alkoholisko dzērienu apjoms, nekāds cits rezultāts ar šādu pasākumu nevar tikt sasniegts.

“Uzskatām, ka šāds aizliegums ir valsts sankcionēta alkoholisko dzērienu tirdzniecības pārdale par labu veikaliem,” uzsver O. Karčevskis.

Jānoteic visiem vienādi tirdzniecības ierobežojumi

Lai samazinātu alkohola pieejamību un izplatību, tas ir jāplāno kompleksi un visaptveroši, paredzot visiem alkoholisko dzērienu tirgotājiem vienādus nosacījumus, nevis bez jebkāda izvērtējuma aizliegt alkoholisko dzērienu tirdzniecību tirgotāju lokam, kas pēc alkoholisko dzērienu vietu skaita un pārdotā apjoma ir mazākumā.

Saistītie raksti

“Daudz efektīvāku un redzamāku rezultātu alkohola pieejamības un izplatības mazināšanā panāktu, vispirms izpētot cēloņus alkohola lietošanai, izskaužot nelegālā alkohola izplatību un tā lietošanu, kā arī, paredzot visiem alkoholisko dzērienu tirgotājiem vienādus ierobežojumus bez izņēmumiem,” uzsver I.Ligere.

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija ir brīvprātīga degvielas tirgotāju apvienība.

Tās biedri ir SIA “Astarte-nafta”, SIA “Circle K Latvia”, “Latvijas Nafta” staciju tīkls (SIA “East-West transit”), SIA “Latvijas Propāna gāze”, SIA “Neste Latvija”, SIA “Orlen Latvija”, SIA “Rohe Latvijā”, AS “VIADA Baltija” un SIA „Vides Konsultāciju Birojs”.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO. Kazāks: Ekonomika bremzējas. Labāk nekļūs, sliktāk – iespējams
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Noskaidroti 14 uzņēmumi, kuri turpinās dalību SEB uzņēmumu Izaugsmes programmā
8 stundas
Ieva Ēvalde
Ekonomika
Ar jauno CSP datu rīku var atrast arbūzus
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
“Naudas trūkums budžetā – tā ir standarta situācija.” Saruna ar finanšu ministru 1
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: “TTT Rīga” Eirolīgas sezonu sāk ar neveiksmi
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Pēc incidentiem Šveicē pārbauda arī “airBaltic” izmantoto “Airbus A220” dzinējus
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Trešdien daudzviet Latvijā pārspēts siltuma rekords 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Gāja tumsā bez atstarotāja – uz šosejas pie Grobiņas nāvējoši notriekts gājējs
1 stunda