×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. maijs, 2013
Drukāt

Degvielas tirgotāji izkrāpuši PVN septiņu miljonu apjomā

LETALETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi trīs savstarpēji saistītus noziedzīgus grupējumus aizdomās par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksu izkrāpšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un naudas atmazgāšanu, valsts budžetam tā radot zaudējumus aptuveni 6,9 miljonu latu apmērā, aģentūrai BNS pavēstīja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Izmeklētāji noskaidrojuši, ka organizēto personu grupas laika posmā no pērnā gada un šogad darbojās, lai nemaksātu valsts budžetā nodokļus un legalizētu finanšu līdzekļus lielā apmērā, izmantojot savā valdījumā esošus uzņēmumus, kā arī šo uzņēmumu dokumentus, zīmogus, juridisko personu rekvizītus, bankas kontus un fizisko personu datus.

VID informēja, ka apturētajās shēmās darbojās vairākas ar naftas produktu vairumtirdzniecību saistītu uzņēmumu atbildīgās amatpersonas un ar tām saistītas personas, kuras Latvijā ieveda degvielu, bet, lai nemaksātu PVN, veica priekšnodokļa atskaitīšanu par faktiski nenotikušām preču iegādēm. Tādējādi PVN, ko ikviena privātpersona samaksā degvielas uzpildes stacijā par uzpildīto degvielu, nonāk nevis valsts budžetā, bet shēmā iesaistīto uzņēmumu faktisko vadītāju rīcībā. Šādi ievestā degviela tirgū tiek piedāvāta par daudz lētāku cenu, kas izkonkurē godprātīgos nodokļu maksātājus, šajā gadījumā – naftas produktu tirgotājus, kuri godprātīgi pilda nodokļu saistības.

Saistībā ar šīm organizētās grupas darbībām VID Finanšu policijas pārvaldē aprīlī tika sākti trīs kriminālprocesi par darbībām, organizējot krāpšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, izmantojot vairāku uzņēmumu rekvizītus.

Minēto kriminālprocesu ietvaros Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji kopumā veica 40 kratīšanu Rīgā, Ogrē, Jelgavā, Liepājā un Dobelē noziedzīgās shēmas dalībnieku dzīvesvietās, birojos un automašīnās, kā arī kriminālprocesā iesaistīto uzņēmumu, kam ir izsniegtas licences noliktavas turētāja darbībai ar akcīzes precēm, degvielas, biodegvielas un naftas produktu naftas bāzēs. Kratīšanu laikā tika atsavināti grāmatvedības dokumenti, datori un daudz citu izmeklēšanai nozīmīgu dokumentu.

Saskaņā ar VID sniegto informāciju kopumā noziedzīgajos grupējumos bija iesaistītas 14 fiziskas personas, tostarp četri organizatori, trīs līdzizdarītāji un septiņi atbalstītāji, kā arī vairāk nekā 90 juridisko personu, no kurām, pēc pašlaik izmeklēšanas gaitā noskaidrotā, 26 bija reāli strādājoši uzņēmumi (patiesā labuma guvēji), bet 70 ‒ fiktīvi uzņēmumi.

Par aizdomās turētām atzītas 10 personas, viņu vidū četri organizatori un trīs atbalstītāji, kuriem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, savukārt vienam līdzizdarītājam ‒ ar naftas produktu apriti saistīta uzņēmuma valdes priekšsēdētājam ‒ Jelgavas tiesa piemērojusi apcietinājumu, bet diviem citiem līdzizdarītājiem – ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

Kriminālprocesu ietvaros patlaban ir arestēti finanšu līdzekļi vairāk nekā 12 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs. Informācija par precīzu arestēto naudas līdzekļu apmēru no kredītiestādēm vēl nav saņemta.

Sāktajos kriminālprocesos turpinās pirmstiesas izmeklēšana un plašāka informācija izmeklēšanas interesēs netiek sniegta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+