Mobilā versija
+2.9°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
2. augusts, 2014
Drukāt

Dējējvistas mazajām saimniecībām: kas jāzina pirms mājputnu iegādes

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Lūdzu, pastāstiet par šķirņu Dominant, Lohman Brown un Leghorn vistu īpašībām! 
ILGA SMILTENES NOVADĀ

“Visi šie dējējvistu krosi ir diezgan līdzīgi, ar augstu dējību, nedaudz atšķiras vienīgi turēšanas vai ēdināšanas īpatnības. Ja putnus vēlas izmantot olu ražošanas biznesam, krosi jāizvēlas ļoti rūpīgi, ņemot vērā arī patērētāju pieprasījumu,” uzsver Pasaules putnkopības zinātniskās asociācijas Latvijas biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Butka.

Leghornas vistas ir sena, populāra šķirne Latvijā. Putni gadā izdēj 280–300 olu. Vienas olas svars ir vismaz 55 grami. Dējējvistas ir nelielas, sver tikai aptuveni 2 kg, gaiļi ir nedaudz smagāki un var būt 2,4–2,7 kg smagi. Olas sāk dēt 4,5–5 mēnešu vecumā. Baltās leghornietes olas dēj vismaz 200 dienu gadā. Barības ziņā putni ir diezgan jutīgi, un, tiklīdz ir kādas nepilnības, mazinās dēšanas intensitāte. Selekcionāri radījuši ne tikai baltas, bet arī melnas, gaiši brūnas, tumši brūnas, zilas Leghornas vistas (eksistē vairāk nekā 20 nokrāsu), bet tās nav tik izplatītas. Šīs šķirnes vistas labi aklimatizējas, ir izturīgas, ātraudzīgas.

Vācijā izveidotais Lohmann Brown joprojām ir visvairāk izplatītais kross lielražošanā. Latvijā to audzē jau vairāk nekā divdesmit gadu. Šīs brūnās vistas ir tikpat augstražīgas kā Hy-line krosa putni. Putnkopības saimniecībā “Co Priedes” novērots, ka vistas Lohmann Brown dēj lielas olas (to vidējais svars ir 63–64 g), bet retāk nekā ISA Brown (šim krosam olas ir vidēja lieluma, toties putni ir ražīgāki).

Galvenā Lohmann Brown priekšrocība ir pieticība ēdināšanas ziņā, putni labprāt ēd, piemēram, rapšu raušus un spraukumus (šo lopbarību ražo Latvijā, un tā nav tik dārga). Vistas gadā dēj vismaz 300 olu (lielajās putnu audzētavās vēl vairāk), kam čaumala ir brūnā krāsā. Vistas dzīvmasa 20 nedēļu vecumā ir apmēram 1,6 kg, savukārt produktīvā cikla beigās tā sasniedz 2,4 kilogramus. Pieaugušos putnus, kuriem aktīvais dēšanas laiks beidzies, var nokaut un pārstrādāt, jo kautsvars ir vismaz kilograms.

Lohmann Brown krosa cālīšu dzimumu var pazīt pēc pūkojuma krāsas: gailīši ir dzelteni, vistiņas – brūnas.

Lohmann ir izveidots arī daudz citu krosu. Piemēram, turēšanai lauku sētās selekcionāri ir speciāli radījuši Lohmann Tradition, kas dienā patērē 115–125 g barības.

Dējējvistu kross Dominant ir izveidots firmā “Dominant” Čehijā. Krosa veidošanā izmantotas galvenokārt Leghornas, Rodailendas, Plimutrokas un Suseksas vistu šķirņu līnijas. Hibrīdās vistas gadā dēj 304–309 olas, to vidējā masa ir 62–75 g, tām ir gaiši brūna čaumala. Putni atšķiras ar augstu dzīvotspēju un mierīgu temperamentu, ir izturīgi pret slimībām. Liela priekšrocība ir tā, ka cāļus var viegli atšķirt pēc dzimuma: gailīši ir gaišākā, vistiņas – tumšākā krāsā.

PADOMS


LLU Lauksaimniecības fakultātes Agrobiotehnoloģijas institūta vadošā pētniece Aiga Trūpa iesaka mazajās saimniecībās, kur ne vienmēr izdodas nodrošināt ideālus putnu turēšanas un ēdināšanas apstākļus, audzēt šādus dējējvistu krosus: Dominant Barred, Dominant Black, Dominant Blue, Dominant Sussex.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+