×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. septembris, 2017
Drukāt

Naukšēniešiem Deju svētki – svēta lieta (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Iluta Uškāne parāda savējiem dejas soli.

Vienā no attālākajiem Vidzemes puses novadiem – Naukšēnos – tautas deju solī lec divi kolektīvi – abu vadītāja ir Iluta Uškāne, kura dejot sākusi pie ilggadējās tautas deju ansambļu vadītājas, pedagoģes un horeogrāfes, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku Goda virs­vadītājas Ievas Adāvičas. Vēlāk dejots “Sadancī”, arī – vidējās paaudzes deju kolektīvā “Gauja”.

“Naukšēnu vidējās paaudzes kolektīvam, kurš darbojas jau vairāk nekā 30 gadus un piedalās Dziesmu un deju svētkos, pavasarī ir atskaites punkts – deju kolektīvu skates, kurās pēdējos gados esam ieguvuši pirmo pakāpi,” viņa stāsta. Gadu laikā dejotājiem kļūstot vecākiem, vidējā paaudze izveidojusies no jauniešu deju kolektīva, un vairāki sastāva pāri dejo jau no pirmsākumiem. “Kolektīvu vadu kopš 2009. gada. Tas ir piedalījies visos Dziesmu un deju svētkos, jo ikvienam tautas deju dejotājam tā ir svēta lieta.”

Naukšēnu vidējās paaudzes kolektīvs piedalās arī, piemēram, Vidzemes deju svētkos un vidējās paaudzes deju svētkos, kas notiek starp­laikos starp lielajiem. Dzīvojot tuvumā Igaunijas robežai, dejotāji sadraudzējušies ar domubiedriem kaimiņvalstī. Naukšēnieši piedalījušies arī reģionālajos Igaunijas Deju svētkos, apguvuši viņu deju soli un palīdzējuši Igaunijas deju kolektīva vadītājiem apgūt mūsējo.

Strādājot tik nelielā novadā, nākas saskarties ar dažādām problēmām, kas saistītas ar nelielo iedzīvotāju skaitu un finansējumu. Tā arī varētu būt atbilde, kādēļ Naukšēnos tikai viens kolektīvs spējīgs pretendēt uz dalību vispārējos svētkos. I. Uškāne stāsta, ka nokomplektēt kolektīva sastāvu nav viegli: “Problēmas ir, un gadās, ka ne tikai ar vīriešu, bet arī ar dāmu sastāvu. Cilvēki ir noskrējušies pa saviem darbiem, bet tie, kas nedejo, ir grūti iekustināmi, jo zinām, ka vieglāk taču ir pēc darba iekrist dīvānā pie TV ekrāna, nevis nākt uz mēģinājumu, kur jāstrādā un jālej sviedri.”

Arī paši dejotāji ne vienmēr spēj izkārtot laiku, lai apmeklētu mēģinājumus, jo lauku darbi negaida, īpaši vasarā un rudenī. Ir arī tādi, kas nāk uz vidējās paaudzes kolektīvu, kaut gan iepriekš ar deju soli bijuši uz “jūs”. “Iemācās un dejo ar lielu prieku. Es ļoti priecājos par viņiem. Tomēr dejot gribētāju pie mums nav daudz, uzskatu, ka lielākā ir “ierūsēšanas” problēma un nevēlēšanās pēc dienas darbiem piepūlēties. Kādēļ nedejo jaunieši? Mūsdienās ir tik daudz iespēju, ko darīt, tādēļ dejošana vairs nav tik aktuāla kā kādreiz. Pirms dažiem gadiem Naukšēnu kultūras namā darbojās jauniešu kolektīvs, bet mazā dalībnieku skaita dēļ tas vairs nepastāv. Vēl viens faktors – pēc vidusskolas absolvēšanas jaunie dodas projām studiju gaitās uz Rīgu vai citām pilsētām,” stāsta kolektīva vadītāja.

Naukšēnu pašvaldība amatieriem gan esot ļoti pretimnākoša – katru gadu piešķir finansējumu, par ko Naukšēnu vidējās paaudzes kolektīvs nodrošina sev tērpus. Atbalsta arī braucienus uz koncertiem, kā arī pašu sadancošanos Naukšēnos. “Mums ir daudz draugu – deju kolektīvi gan no Valmieras, gan citiem apriņķiem. Ilggadēji draugi ir Amatas novada kolektīvs “Amata” un igauņu deju kolektīvs “Jandali”. Pēdējos gados esam sadraudzējušies arī ar rīdziniekiem – “Artavu” un “Pērkonu”. Šie kolektīvi labprāt ciemojas pie mums, mēs braucam uz Rīgu, sadancojamies ar viņiem tur,” uzsver I. Uškāne. Naukšēnu novadam esot laba sadarbība arī ar Giterslo apriņķi Vācijā. Uz Igauniju gan dodoties biežāk – katru vasaru, piedalīšanās novada rīkotajos pasākumos esot neatņemama deju kolektīva sastāvdaļa.

 

NAUKŠĒNU NOVADS: 2 KOLEKTĪVI

* Senioru deju kopa “Švunkas”.

* Vidējās paaudzes kolektīvs “Naukšēni”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Labdien manas personas Rīga Latvija

  IESPĒJAMĪBA PAR KĀ IZNĪCAS IEGĀDĀT MĀJU, KAS NAV REĀLĀ UN VISPĀRĪGĀS ATLĪDZĪBAS UZŅĒMUMA, KAS SAISTĪTS AR ALBAKER aizdevumu firmu. Es esmu ļoti priecīgs šodienas un Dievs svētī JOSE LUIS AIZDEVUMU KOMPĀNIJA.
  ,
  Mans vārds ir Abdullah Es esmu no Rijādas pilsētas, un pēdējos 5 mēnešos esmu meklējis īstu aizdevuma uzņēmumu, lai nopirktu māju
  viss, kas man bija, bija ķekars, kas ļāva man uzticēties viņiem un beigās
  no dienas, viņi paņēma manu naudu, nedodot kaut ko par labu, visi
  mana cerība bija pazudusi, mani sajaukt un satraukt, es nekad negribēju kaut ko darīt ar aizdevumu uzņēmumiem internetā, tāpēc es devos aizņemties naudu no
  draugs, es teicu viņai visu, kas noticis, un viņa teica, ka viņa var man palīdzēt
  viņa zina aizdevuma sabiedrību, kas var man palīdzēt ar jebkādu aizdevuma summu
  man vajadzēja ar ļoti zemu 2% procentu likmi, ka viņa tikko ieguva a
  aizdevums no viņiem, viņa mani lika, kā pieteikties aizdevumam, es izdarīju
  tāpat kā viņa pastāstīja man, es pieteiku ar viņiem pa e-pastu: (albakerloanfirm@gmail.com) es nekad neticēju, bet es centos un uz manu
  Lielākais pārsteigums, ka es saņēmu aizdevumu 24 stundu laikā, es nevarēju ticēt,
  Es esmu laimīgs un bagāts vēlreiz, un es pateicos Dievam par šādu aizdevumu
  Šādi uzņēmumi joprojām pastāv pēc šīm izkrāpšanas vietām,
  lūdzu, es padomu visiem, kas tur, kam ir nepieciešams aizdevums iet uz
  (albakerloanfirm@gmail.com) viņi nekad neveiks jums, un
  Jūsu dzīve mainīsies, kad mani ir izdarījuši. Ātri sazināties (albakerloanfirm@gmail.com) šodien un saņemt no viņiem aizdevumu, Dievs svētī Albārka aizdevuma sabiedrību par viņu patieso aizdevuma piedāvājumu.
   Pārliecinieties, vai jūs sazināties ar Albaker aizdevuma sabiedrību par savu aizdevumu, jo es saņēmu savu aizdevumu veiksmīgi no šī uzņēmuma bez stresa.

Draugiem Facebook Twitter Google+