Ekonomika
Nauda

Jānis Abāšins: Deklarāciju iesniegšana VID ne vienam vien radījusi nopietnas galvassāpes0


Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.
Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ir sākusies gada ienākumu deklarāciju iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā, un pērn veikto izmaiņu dēļ šogad ne vienam vien Latvijas iedzīvotājam tas rada nopietnas galvassāpes.

Tādā brīdī daudzi vēršas pēc palīdzības pie ārpakalpojumu grāmatvežiem un cer, ka tagad gan viss tiks izdarīts pareizi. Diemžēl arī grāmatveži ir tikai cilvēki, ir iespējamas kļūdas arī viņu sagatavotos dokumentos.

Kas tam sekos? VID uzrēķins un soda nauda? Papildu stress un izdevumi?

Šādai situācijai Latvijā ir laba atbilde – ārpakalpojuma grāmatvežu obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana.

Tā paredzēta, lai klientam kompensētu zaudējumus, ko var radīt pakalpojuma sniedzēja kļūda vai nolaidība. Tas ir kā drošības spilvens gan pašiem grāmatvežiem, gan viņu klientiem.

Kopumā Latvijā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (CTA) ir noteikta par obligātu 30 profesionālās darbības veidiem.

Vai mēs kā klienti vienmēr zinām un izmantojam savas tiesības saņemt kompensācijas par tīši vai netīši nodarītiem zaudējumiem?

Profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas pamatuzdevums ir atlīdzināt neparedzētos izdevumus, kuri neuzmanības vai kļūdas dēļ tiek nodarīti trešajai personai, veicot profesionālo darbību.

Klientiem tas nozīmē kompensācijas un zaudējumu atlīdzību, pakalpojumu sniedzējiem – iespēju pasargāt sevi no neparedzētiem izdevumiem.

Ar katru gadu Latvijā to darbības jomu skaits, kam ir valsts noteikta obligātā vispārējā vai profesionālā CTA apdrošināšana, arvien palielinās.

Papildus jau minētajiem grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem sava atbildība ir jāapdrošina arī apsardzes komersantiem, būvniecības speciālistiem, apdrošināšanas brokeriem, maksātnespējas administratoriem, zvērinātiem revidentiem, notāriem un tiesu izpildītājiem, mērniekiem, bezpilota gaisa kuģu īpašniekiem, pasākumu organizatoriem, farmaceitiem.

Tāpat iespējamie trešajām pusēm nodarītie zaudējumi ir jāapdrošina bīstamo kravu īpašniekiem, hidrotehnisko būvju valdītājiem, kases aparātu apkalpotājiem, komersantiem, kas strādā ar sprāgstvielām, kuģu īpašniekiem, lombardiem, kredīta starpniekiem un citu profesiju un uzņēmējdarbības veidu pārstāvjiem.

Pēdējos gados CTA apdrošināšana aug vidēji par 7-8% gadā. 2018. gadā vispārējās CTA apdrošināšanas parakstīto prēmiju apjoms bija 14,2 miljoni eiro, kas ir par 7% vairāk nekā 2017. gadā.

Kopumā tas šo apdrošināšanas veidu ierindo sestajā vietā pēc parakstīto prēmiju apjoma.

Atlīdzībās pērn šajā apdrošināšanas veidā izmaksāti 2,7 miljoni eiro, kas ir par 20% mazāk nekā iepriekšējā gadā. 2017. gadā parakstīto prēmiju apjoms bija 13,3 miljoni eiro ar pieaugumu 8,6%, atlīdzību izmaksas bija 3,4 miljoni eiro ar pieaugumu 30%.

Saistītie raksti
Arī 2017. gadā CTA apdrošināšana bija sestais lielākais apdrošināšanas veids Latvijā.

Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas loma, pakalpojumu sniedzēju klientiem arvien labāk izprotot savas tiesības un iespējas pieprasīt kompensācijas par profesionālās darbības kļūdām, nākotnē noteikti pieaugs.

Un klientiem ir svarīgi ne tikai zināt, bet arī pilnībā izmantot savas tiesības.

LA.lv