Dekoratīvais sīpols 0

Rudenī iestādīju ziemas ķiploku, kura daiviņa bija apmēram 7 cm diametrā. Pavasarī izauga kā tulpe, vidū – zieda kāts, un ziedēja līdzīgi sīpoliem. Rudenī ienācās sīkas, melnas sēkliņas, bet zemē bija tikai divas daiviņas, atkal apmēram 7 cm diametrā. Kā sauc šo ziemas ķiploku šķirni? Laima Kreicberga Kandavā

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Aprakstītais augs, visticamāk, ir kāda sīpolu (Allium) ģints suga. Ar līdzīgām pazīmēm var minēt apmēram 20 sīpolu sugas, no kurām daudzām piemīt ķiplokiem līdzīga smarža, bet dažas veido sēklas. Šis augs noteikti nav neviens no zināmajiem ķiplokiem un to nevajadzētu lietot uzturā, jo sīpolu ģintī ir daudz sugu, kuras nav ēdamas, dažas pat indīgas.

Spriežot pēc sīpola lieluma, izskata un lapām, sīpolpuķu selekcionārs Jānis Rukšāns domā, ka tas varētu būt Aflatunas sīpols (Allium aflatunense), kuru kultivē kā dekoratīvo augu. Šis ir viens no dižākajiem liela auguma sīpoliem ar blīvu, koši violetu lodveida ziedkopu (diametrs pa 10 cm) līdz 1,2 m garā kātā. Lapas lielas, platas. Veido pamatīgus sīpolus, kas labi vairojas veģetatīvi – dalās 2 vai 3 meitsīpolos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī suga ir iecienīta griezto ziedu iegūšanai, izkaltētās ziedkopas ar sēklu pogaļām plaši izmanto floristi. Aflatunas sīpols zied laikā, kad pavasara puķu trakums jau ir pagājis, bet vasaras puķes vēl nav tā īsti sasparojušās (maijā, jūnijā), tā veidojot pāreju no vēla pavasara uz vasaru. Auga smarža piesaista tauriņus.

Apstādījumos dekoratīvos sīpolus var stādīt kopā ar ziemcietēm, izvietot lielās grupās. Audzē saulainā vietā, barības vielām bagātā, nedaudz sārmainā, ūdens caurlaidīgā augsnē. Sīpolus stāda septembrī. Izrok, kad virszemes auga daļas nodzeltējušas.