×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

Ko iesākt, ja mazie pīlēni dīķī sarijušies dēles

Foto: Andris EglītisFoto: Andris Eglītis

Ko iesākt, ja mazie pīlēni dīķī sarijušies dēles? Kā tiem attīrīt knābi, lai putnēni neaizietu bojā? LIDIJA BALVU NOVADĀ

LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Pārtikas un vides higiēnas institūta direktors, veterinārmedicīnas zinātņu doktors Kaspars Kovaļenko stāsta: – Dēles nekādu kaitējumu ūdensputniem (arī to mazuļiem) nenodara un patiesībā ir olbaltumvielu avots. Vairākumam dzīvnieku ir viendaļīgs kuņģis, bet atsevišķiem mugurkaulniekiem, piemēram, pīlēniem, kuņģis sastāv no diviem nodalījumiem: dziedzerkuņģa un muskuļkuņģa. Dziedzerkuņģī izdalās gremošanas sulas, muskuļkuņģim ir biezas, muskuļotas sienas. Sienu muskulatūrai saraujoties, putna norītās dēles, akmentiņi un citi veidojumi beržas cits gar citu. Barība pārvēršas putriņā, nonāk tievajā un pēc tam resnajā zarnā.

Tomēr nevajadzētu tikko izšķīlušos pīlēnus tūlīt laist dīķī. Tiem pilnīgi pietiek ar nelielu dzeramo trauku (piemēram, bļodiņu), kur paskalot knābi. Traukā obligāti jāieliek akmens, lai putnēni to neapgāztu un nenoslīktu ūdenī. Arī pieaugušie ūdensputni var baroties uz sauszemes, tiem nav nepieciešama ūdenskrātuve. Dzeramtraukiem var izmantot gareniski pārgrieztas 30 l plastmasas kannas. Šādā 15 l tilpuma traukā var ieliet pusotru spaini ūdens, un ar to pietiek, lai putni padzertos un iegremdētu knābi ūdenī.

– Ja pīlēni sarijušies dēles, ieteicams veicināt atvemšanu, proti, paņemt putnu aiz kājām ar galvu uz leju un masēt guzu, – iesaka z/s “Krākavas-2” īpašnieks Jānis Lapsiņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+