×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
29. marts, 2012
Drukāt

Dēlīšu stiprināšana pie sienas

delisi

“Kā jumta dēlīšus labāk piestiprināt pie sienas? Kaut kur lasīju, ka var izmantot koka tapiņas. Vai tiešām var iztikt bez naglām?” 
Anna Kurme Preiļu novads

 

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

Koka dēlīšus pielieto ne tikai jumtam, bet arī ārsienu un iekšsienu dekoratīvajai apdarei. Ārpusē tie papildus kalpo kā izskatīga vēja barjera, kuru vēl var impregnēt, piemēram, ar vietējā ražojuma antiseptiķi dikantu. Tomēr tas nav obligāti, jo vertikālā stāvoklī tiem ir pietiekami laba ūdens notece.

Iekšsienām ir stingrākas dekoratīvas prasības. Dēlīšiem vajadzētu būt noslīpētiem vai vismaz noēvelētiem. Tos var klāt plānākā kārtā, stiprinot tieši pie sienas vai uz mazām līstītēm. Likšanu sāk no apakšas. Izmantojot gludo metodi (viens pie otra), dēlīti ar karsti cinkotām naglām pienaglo abos apakšējos stūros. Izmantojot pārklājuma metodi (viens sānos uz otra) – tikai vienā stūrī. Process ir vienkāršs. Uzsit vienu rindu, nākamo sit aug­stāk, pienaglojot abos apakšējos stūros. Naglu galvas iegremdē koka virsmā. Speciālajām naglām tas notiek, pateicoties galvu īpašajai konstrukcijai, ja tādu nav, galvas vienkārši saplacina, piemēram, starp diviem āmuriem. Dzelzs naglas uz ārsienām neiesaka izmantot, jo nokrišņu dēļ no tām vēlāk notecēs melnas strīpas. Daži meistari dēlīšus naglo tā, lai augšējā kārta pārsegtu naglu vietas.

Ja dēlīšiem nevēlas izmantot naglas, sazāģē 3x3x30 mm ozolkoka tapiņas un galus tām nosmailina. Dēlīšus pieliek pie sienas un tajos ieurbj 2 x 40 mm caurumus, kuros šīs tapiņas iedzen. Liekais dziļums garantē, ka varēs iedzīt līdz galam. Ja grib labāku noturību, tapiņu galus var pamērcēt ūdensizturīgajā PVA līmē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+