×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
19. septembris, 2017
Drukāt

Delna aicina Saeimas deputātus atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu un likvidēt balsojumu “atturas” (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Pirmdien, 18.septembrī, Saeimā iesniegta vairāk nekā 11 tūkstošu iedzīvotāju parakstu savākusī iniciatīva, kas aicina likvidēt iespēju deputātiem balsojumos atturēties. Delna aicina Saeimu atbalstīt iniciatīvu un tādējādi vairot gan deputātu atbildību un atklātību, gan sabiedrības uzticību Saeimai.

Sabiedrība sagaida, ka viņu ievēlētie deputāti būs aktīvi un atbildīgi – spēs izšķirties par pozīciju konkrētos jautājumos un skaidros lēmumus publiski. Atturoties deputāti demonstrē pasivitāti un izvairās no skaidrojumiem, bet sabiedrībā tas vairo neizpratni par politisko procesu un rada neuzticību politiķiem.

Iespēja atturēties maldina sabiedrību, ka būt parlamenta sēdē klātesošam, bet bez skaidras pozīcijas par izskatāmo jautājumu, ir normāli. Praksē deputāti atturēšanos izmanto bieži un viens no mērķiem ir panākt, ka Saeima nobalso “pret”. Zināms, ka Saeima lēmumus pieņem ar 50% + 1 klātesošo deputātu balsīm “par”. Iespējama situācija, kad balsu “par” ir vairāk nekā balsu “pret”, taču balsu “pret” un “atturas” kopā ir vairāk nekā balsu “par”. Līdz ar to deputāts atturoties faktiski nobalso “pret”.

Viena no valstiski svarīgākajām šādas prakses ilustrācijām ir 2011.gada maija Saeimas balsojums par piekrišanu kratīšanas izdarīšanai 10.Saeimas deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās. Par kratīšanu nobalsoja 35 deputāti, pret 7, nebalsoja 4, bet atturējās 37. Kaut arī balsu “par” bija vairāk nekā “pret”, kratīšana netika veikta un prezidents Valdis Zatlers ierosināja Saeimas atlaišanu.

2017.gada 2.jūnijā Delna Saeimā iesniedza iniciatīvu par atklāti vēlētu valsts prezidentu, ko arī atbalstīja 11 tūkstoši iedzīvotāju. Delnas iniciatīva jau nodota izskatīšanai Juridiskajai komisijai. Abu iniciatīvu savāktie paraksti signalizē, ka sabiedrības vēlas redzēt deputātus, kuri pieņem lēmumus, nevis izvairās no tiem un slēpjas aiz atturēšanās vai aizklātības maskas.

Vai atbalsti šo iniciatīvu?

Jā!
Nē!

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Problēma jau nav tanī, ka deputātiem nebūtu viedokļa. Atturēšanās vienkārši ir maskēts balsojums pret. Risinājums būtu arī atturējušos deputātu balsis vienkārši neņemt vērā. Tad, piemēram, ja par ir 40, pret 20 un atturas 40, lēmums būs pozitīvs. Labāk, lai deputāts, kam nav viedokļa par kādu jautājumu (nav jau visziņi) atturas, nekā balso bez izpratnes. Kā jau rakstīju, problēma ir tanī, ka atturēšanos pieskaita noraidošajām balsīm, nevis tanī, ka vispār eksistē iespēja atturēties.

 2. Triekt ratā tos liekēžus. Ērces piesūkušās tautai Atbildēt

  Ķepa izsaka vēlmi. Viss ir izstrādāts tā ka balso arī par blakus sēdētātu nospiežot podziņu. Kā saka lai viss čikiniekā. Alga kā parasti ceļas uz augšu tik jāatvelk pakaļa uz to beņķi un pagulēt.

 3. Tiešs pierādījums tam ka viņi tur sēž tikai lai gulētu,sēdētu un saņemtu savu atalgojumu,privilēģijas! Kāpēc būtu jāstrādā,jābalso ja naudina tā pat piešķir..

  • Pauls un Kalniņš funktierēja notis; citi pētīja kājstarpes…
   Paulu īdi sodīja, Kalniņu – Dievs…
   Nekas nepaliek nesodīts !

 4. Kaada velna peec vinji tur seezh ja vinjiem nav viedoklja?Taa ka nekaada ,,atturas,,

Draugiem Facebook Twitter Google+