×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. aprīlis, 2015
Drukāt

“Delna” aicina un māca sabiedrību celt trauksmi, neklusējot par prettiesiskām darbībām

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas Centrālajā stacijā notiek sabiedrības par atklātību "Delna" rīkotās kampaņas "Cel trauksmi!" atklāšana, kuras mērķis ir mudināt sabiedrību neklusēt, kļūstot par korupcijas vai kādu citu prettiesisku rīcību lieciniekiem vai upuriem, bet iestāties par tiesiskāku un demokrātiskāku valsti.

Ar kampaņu “Cel trauksmi!” sabiedrība par atklātību “Delna” aicina iedzīvotājus neklusēt par apkārt notiekošām prettiesiskām darbībām.

Atklājot kampaņu, mediju pārstāvjus un visus apkārtesošos uzrunāja “Delnas” direktors Gundars Jankovs, aicinot sabiedrību neklusēt, kļūstot par korupcijas vai kādu citu prettiesisku rīcību lieciniekiem vai upuriem, bet iestāties par tiesiskāku un demokrātiskāku valsti. “Tas ir mūsu pienākums un mūsu tiesības iestāties par to, lai valstī viss notiek tiesiski. Valsts pārvaldei jābūt atvērtai šādai informācijai!” pauda Jankovs.

Viena no kampaņas daļām ir speciāli izveidota instalācija, kas izvietota Centrālās stacijas pirmajā stāvā. Tā ir neliela kaste, kurā divas melnā ģērbtas, neidentificējamas personas veic koruptīvas darbības. Garāmgājēji aicināti ielūkoties tajā pa logu un apturēt tur manītās prettiesiskās darbības, piespiežot blakus logam izvietoto sarkano pogu.

Šī instalācija stacijā atradīsies no šodienas līdz nedēļas beigām, 26.aprīlim, informēja projekta vadītāja Gita Lazdāne. Prettiesiskas darbības instalācijā improvizācijas teātra “Improvide” pārstāvji veiks katru dienu no plkst.17 līdz 21, šajā laikā iedzīvotāji aicināti piedalīties kampaņā un spiest pogu. “Delna” savukārt apkopos statistiku par kopējo kastē notikušo prettiesisko darbību skaitu, pretstatot pogas uzspiešanas skaitam un secinot, cik reizes nedēļas laikā nauda nozagta liecinieku bezdarbības dēļ.

Lazdāne arī informēja, ka saskaņā ar starptautiskās pretkorupcijas organizācijas “Transparency International” 2013.gadā veiktā pētījuma rezultātiem, kurā tika aptaujāti 114 000 respondentu no 107 pasaules valstīm, 74% norādīja, ka ir klusējuši situācijās, kad bijuši kādu prettiesisku darbību liecinieki vai upuri. Tai pašā laikā 69% atbildējuši, ka būtu rīkojušies un cēluši trauksmi, ja nokļūtu prettiesiskā situācijā vai būtu šāda notikuma liecinieki. Šis pētījums apliecinot, ka, lai arī liela daļa sabiedrības pārstāvju uzsver, ka neklusētu par prettiesiskām darbībām, realitātē cilvēki dažādu iemeslu dēļ nerīkojas. Visbiežāk tās esot bailes, jo trauksmes cēlējs raizējas par savu tiesisko aizsardzību.

Ar minēto kampaņu “Delna” vēlas informēt sabiedrību par to, kas ir “trauksmes celšana”, kādās situācijās tā būtu jāceļ un kā rīkoties, lai sevi pasargātu. Šim nolūkam izveidota arī mikrolapa “www.celtrauksmi.lv”, kur atrodama visa nepieciešamā informācija trauksmes cēlējam, tāpat “Delna” turpina sniegt bezmaksas juridisko palīdzību trauksmes cēlējiem. Sabiedrība arī aicina juristus iesaistīties organizācijas aktivitātēs, brīvprātīgi sniedzot konsultatīvu palīdzību.

Lazdāne arī atgādināja, ka janvārī tika parakstīts četrpusējs memorands starp “Delnu”, Valsts kanceleju, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju un Ģenerālprokuratūru. Tas paredz vienošanos līdz šī gada beigām izstrādāt tiesisko regulējumu jeb likumprojektu, lai ciešā pārresoriskā sadarbībā Latvijā praktiski ieviestu trauksmes cēlēju tiesiskās aizsardzības mehānismu.

Kampaņas atklāšanas pasākums Centrālajā stacijā piesaistīja garāmgājēju uzmanību. Kāda kundze gados neizprata kampaņas vajadzību, sakot, ka “Latvijas valsts jau tāpat ir nozagta”.

Starptautiski trauksmes celšanu saprot kā informācijas atklāšanu par tādiem iespējamiem tiesību normu un ētikas principu pārkāpumiem institūcijās un valsts, pašvaldību vai privātos uzņēmumos, kas nodara kaitējumu kādai sabiedrības grupai vai sabiedrībai kopumā, savukārt trauksmes cēlēji tiek saprasti kā publiskā vai privātā sektorā nodarbinātie, gan valsts dienestā, gan darba tiesiskās attiecībās, kā arī ārpus tradicionālajām darba tiesiskajām attiecībām esošie un citi indivīdi, kas ir tieši saistīti ar trauksmes celšanu.

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” ir sabiedriskā labuma biedrība, kuras darbības mērķis ir veicināt demokrātiskas sabiedrības veidošanos, sekmējot informācijas atklātību un korupcijas novēršanu. 1998.gada 27.augustā “Delna” tika izveidota kā starptautiskās pretkorupcijas organizācijas “Transparency International” Latvijas nodaļa, kas kopā ar 100 citu valstu nodaļām darbojas gan valsts, gan starptautiskā līmenī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+