×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. decembris, 2012
Drukāt

Demogrāfijas problēmu risināšanā grib vairāk iesaistīt pašvaldības

Foto-LETAFoto-LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vēlas, lai pašvaldības nākotnē vairāk iesaistītos demogrāfijas problēmu risināšanā, realizējot savā teritorijā ģimenēm labvēlīgu politiku.

VARAM izstrādātajās Reģionālās attīstības pamatnostādnēs līdz 2020.gadam teikts, ka ģimenēm labvēlīgas politikas īstenošana vietējās pašvaldībās stimulēs ģimeņu palikšanu reģionos ārpus Rīgas. To var panākt, ja pašvaldības vairāk iesaistīsies jauno ģimeņu, daudzbērnu ģimeņu un vientuļo vecāku ģimeņu atbalstīšanā.

Šādam atbalstam ir noteikti arī vairāki virzieni, piemēram, pašvaldība savas kompetences robežās var piemērot nodokļu atvieglojumus ģimenēm, dažādot pašvaldības sniegtos bērnu pieskatīšanas pakalpojumus, kā arī padarīt tos pieejamākus, veicināt mājokļu pieejamību, kā arī veicināt ģimenei draudzīgus pakalpojumu un uzņēmumu darbību un informēt sabiedrību par ģimeni un bērniem kā vērtību.

Īstenojot šos virzienus, paredzēts veicināt sadarbību starp pašvaldību pirmsskolas izglītības iestādēm, kurās trūkst brīvu vietu un kurās tādas ir, tāpat plānots izstrādāt priekšlikumus pašvaldībām par ģimenei draudzīga komersanta statusa attīstīšanu vietējā līmenī. Iecerēts arī sagatavot priekšlikumus par bērnudārzu pakalpojumu papildināšanu, paredzot bērnu pieskatīšanas pakalpojumus vakara un nakts stundās tiem vecākiem, kuri strādā maiņu darbu, un priekšlikumus par īslaicīgiem bērnu pieskatīšanas pakalpojumiem, piemēram, uz stundu dienā vai pāris reizes nedēļā.

Ministrija arī paredzējusi sagatavot rekomendācijas ģimenes asistenta pakalpojuma nodrošināšanai vietējā līmenī un sagatavot priekšlikumus lielākajiem valsts pakalpojumu sniedzējiem par terminētu vai limitētu atlaižu piešķiršanu jaunajām ģimenēm, piemēram, A/S “Latvenergo” elektrības norēķinu karšu piešķiršana

Pētījumi ģimenes politikas jomā liecina, ka vecāki papildu pabalstu labprātāk sagaidītu bērnu uzraudzības pakalpojumu, vides pieejamības, ģimenēm paredzētu pakalpojumu un pasākumu pieejamības veidā, kā arī izglītības iestāžu atbalsta un ģimenei piemērota mājokļa pieejamības veidā, teikts pamatnostādnēs.

Jau ziņots, ka valdībā drīzumā nonāks VARAM izstrādātā koncepcija “Reģionālās attīstības pamatnostādnes līdz 2020.gadam”.Pamatnostādnēs ir definētas reģionālās politikas risināmās problēmas, mērķi, politikas uzstādījumi un principi, rīcības virzieni politikas mērķu sasniegšanai un sasniedzamie rezultāti. Tāpat tajās ir aprakstīts rīcības plāns ar konkrētiem pasākumiem noteikto mērķu sasniegšanai.

VARAM norāda, ka nozīmīgākās reģionālās attīstības problēmas, kas ir raksturīgas visā valsts teritorijā, ir būtiskas sociālekonomiskās attīstības līmeņa atšķirības starp reģioniem. Tostarp ir novērota arī izteikti monocentriska uz galvaspilsētu orientēta apdzīvojuma un ekonomiskās darbības struktūra un Latvijas reģionu un attīstības centru nepietiekama konkurētspēja. Kā galvenie cēloņi ir minēti zema uzņēmējdarbības aktivitāte ārpus Rīgas, neattīstīta transporta infrastruktūra, kā arī daudzviet nepietiekama pakalpojumu pieejamība un kvalitāte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+