×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

Demogrāfs aicina noņemt nabadzības lāstu no ģimenēm ar vairākiem bērniem

Foto - LETAFoto - LETA

Pazīstamais demogrāfs Ilmārs Mežs aicina valdību noņemt nabadzības lāstu no ģimenēm ar vairākiem bērniem. Intervijā LNT ceturtdien viņš uzsvēra, ka lielākā daļa ģimeņu Latvijā nokļūst zem nabadzības sliekšņa.

Elektrības rēķins un citi komunālie maksājumi esot “mazie ķieģelīši”, bet Latvijā būtu jāpalielina ar nodokļiem neapliekamais minimums ne tikai par desmit latiem, kā pašlaik, kas ik mēnesi ģimenēm tagad dod tikai divus latus, bet tas būtu jādubulto. Piemēram, ir pieņemti nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi, ko valdība pasniedz kā lielo atvieglojumu, bet tomēr ģimenēm ir jāmaksā diezgan daudz.

“Mums valdība lielās, ka demogrāfijai atvēlēti 50 miljoni, bet, vai viens procents no budžeta, ko atvēl tautas nākotnes nodrošināšanai ir daudz vai maz? Man liekas maz. Galvenais uzsvars jāliek uz tām jaunajām māmiņām, kam ir vismazākie ienākumi. Te nošausim divus zaķus – nabadzības mazināšana un dzimstības palielināšana. Latvieši jau grib bērnus – vidēji 2,5 bērnus katra ģimene vēlas, bet atļauties var uz pusi mazāk. Mēs uz jaunajām ģimenēm cenšamies ietaupīt. Vēlamies piespiest, lai ģimenes vispirms nobeidz izglītību, sāk strādāt, sapelna dzīvoklim, nu un, kad ir 40, tad varbūt kādu bērniņu paspēs. Tas nav tas scenārijs,” sprieda Mežs.

Demogrāfs vērtēja, ka dzimstības pieaugums Latvijā pērn bijis tik neliels, ka ar neapbruņotu aci to gandrīz vai grūti saskatīt – tie bijuši 500 bērnu, bet vajadzētu vismaz desmit tūkstošus, lai sasniegtu mirstības rādītājus. Tieslietu ministrijas dati liecina, ka 2012.gadā kopumā piedzimuši 19 718 bērni.

Viņš arī kritizēja Rīgas domi, kas nespēj samazināt rindas uz bērnudārzu, lai vietas pietiktu visiem bērniem un sagaida, ka priekšvēlēšanu laikā kāda no partijām tam pievērsīsies un situācija uzlabosies.

Jau ziņots, ka finanšu ministrs Andris Vilks ceturtdien darba grupas sanāksmē izskatīs jautājumu par neapliekamā minimuma paaugstināšanas iespējām. Vilks kopā ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli un Ekonomikas ministrijas Tautsaimniecības padomes locekļiem pārrunās arī sabiedrības nevienlīdzības samazināšanas iespējas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+