×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
15. aprīlis, 2017
Drukāt

Demogrāfs: Vairākums no Latvijas aizbraukušo pat nedomā atgriezties Latvijā (39)

Foto-LETAFoto-LETA

Bieži vien mēs cits citu barojam ar pilnīgi nepamatotām cerībām, ka vairākums no Latvijas aizbraukušo cilvēku šeit atgriezīsies, man ļoti skumji teikt, bet tas nenotiks, aģentūrai LETA norādīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Viņš uzskata, ka sabiedrībā valda naivs optimisms par aizbraukušo vēlmi atgriezties Latvijā.

“Vairākums aizbraukušo to tik vien domā, kā varētu tikt atpakaļ pie pirmās iespējas, protams, ir tādi, kam ir tur apnicis, nav veicies ar darbiem un ir grūti iekļauties kādā no sabiedrībām, bet diemžēl vairums no viņiem pat nedomā atgriezties uz darba mūžu Latvijā,” pesimistisks ir Mežs.

Demogrāfs uzskata, ka liela daļa cilvēku Latvijā neatgriezīsies, jo šādi pozitīvi piemēri nav novēroti arī nevienā citā valstī.

“Tas varētu notikt tad, ja vien Latvija pēkšņi izvēršas par Eiropas Savienības (ES) mazo tīģeri, kas lēcienā apsteidz Īriju vai kādu citu valsti,” domā Mežs.

Viņš ir pārliecināts, ka iedzīvotājiem sākumā būtu jāmainās pašiem, nevis jāgaida, kad valsts viņu vietā ko paveiks, un mainīt sevi nemaksā neko, tāds vienkārši ir latviešu ieradums, raksturs un nevēlēšanās kaut ko šīs lietas labā darīt, uzskata Mežs.

“Latvijā valda drūmas sejas, esam drūmi, nīgri un bieži vien dusmīgi bez pamata. Nav tā, ka smaidīsim tikai tad, kad daudz labāk dzīvosim,” norāda demogrāfs.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Es vēlreiz mēģināšu “aplaimot” demogrāfu Mežu ar dažiem CSP datiem par emigrāciju, kas daudzus izbrīnīs, arī politiķus! Ažiotāža ap emigrāciju tiek visu laiku uzturēta, bet kā ir īstenībā? Laikā no 1989. g. līdz 2016.g. sākumam Latvijā iedzīvotāju skaits samazinājās no 2666 tūkst uz 1969 tūkst. Šajos 27 gados nomiruši par 259902 cilvēku vairāk nekā piedzimuši (dabīgais samazinājums), pārējie tā kā būtu pametuši valsti (437,7 tūkst). Cik tad emigrējuši latvieši, krievi un pārējie? Ticēsiet vai nē, bet latvieši, kas 27 gados pametuši valsti ir tikai 22,8 tūkst., krievi 324 tūkst. un pārējie 90,9 tūkst.! Tā ir laba ziņa latviešu etnosam. Notiek kaut kas līdzīgs dabīgai atlasei…, kuru daļēji kompensē vājā dzimstība. Vai par to būtu tik ļoti jāsatraucas, Meža kungs!

 2. erce ----> Ilmārs Atbildēt

  Šādas vārdi samērā bieži nāk no tavas mutes. Vai tev ir tik grūti pateikt kautko pozitīvu par Latviju? Jasāk domāt — priekš kā tu īsti strādā?

 3. laimes meklētājiem Atbildēt

  Vairums te komentus sāk ar minimālo algu stundā vai citiem materiāliem labumiem, ko viņi saņemot Anglijā vai Īrijā. Nu īsta leiputrija, pie kuras veidošanas īstenībā jūs pat pirkstu NEESIET PIELIKUŠI! Jūs esat atbraukuši jau pie gatava, klāta galda, ko grūtā darbā ir sastrādājuši angļi un īri. Nebūtu vismaz plātījušies ar citu cilvēku sastrādātiem labumiem. Tāpēc jau to “Brexit” viņi uzrīkoja, jo šo nenopelnīto labumu baudītāju bija saradies pārāk daudz. Un tieši tāpēc Latvija jums ir tukša vieta, jo viss tiek mērīts ar saņemtām mārciņām stundā, nevis ar vietu, kur tev šūpulis kārts, skan tava valoda vai mīt tavi senči. Viss tas tiek bezkaislīgi iemainīts pret naudu.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Viss ir galviņās, bet tās ir tukšas! Ja cilvēkam ir VAJADZĪGĀ profesija, gribēšana un varēšana, Latvijā pēc Tevis stāv rindā! Un tos sapņu pāris tūkstošus var nopelnīt ari šeit. Bet, ja galviņa tukša un ir tikai palīgstrādnieka diploms ar šauru fūrmaņa akadēmijas specializāciju, neko, lasi sēnes un lamā Latviju! Ļoti bieži redzu šos “gastroļos” sabraukušos- vairs lāgā neprot tēvu valodu, bravūrā izsauc dažādus, tikai “izredzētai” sabiedrībai domātus, saukļus, nu vienkārši ”cool”. Protams, ir nopietni ģimenes cilvēki, kuri cenšas izdzīvot, ir jaunatne, kas vēlas iepazīt pasauli, bet ļoti liela daļa ir Latvijas nekondicīts. Kā teica Prezidents Kārlis Ulmanis: “Palieciet savā vietā, mēs paliksim savā!”

 4. Ko, te atgriezties, ej kur iedams visur tev maksā min, algu . Es te runāju par sievietēm, manā profesijā Anglijā alga ir 12,50 stundā, par virsstundām , ja tu pārstrādā 40 stundas nedēļā tev jau ir cita maksa par katru virsstundu. Es tur jūtos ,kā cilvēks, alga katru pirmdienu , sabiedriskais transports 4 mārciņas par dienu, brauc ar jebkuru autobusu vēlies. Pārtika lielveikalos vismaz 40 procenti lētāķ , par ko te vispār runāt, Kādreiz paklausos Latvijas uzņēmējos, ka viņiem jāmaksā par to un to. Mīlīši ,vai tad šeit uzņēmējiem nekas nav jāmaksā? Ja tu saņem min , algu kas ir 6,72 stundā tad tev novelk tikai 10%, tā kā valdība padomājiet par to.

 5. Tikai nav daudz tadu vietu pasaule, kur mil laimes mekletajus

  Oma

 6. Pagājušajā nedēļā ar draugu no Anglijas bijām Rīgā , nolēmām aizbraukt ar sabiedrisko transportu apskatīt kur es dzīvoju bērnībā , tas ir apskatīt Sarkandaugavu , pastaigāt pa Mežaparku, kāds gan pārsteigums viņu gaidīja ka par pieciem braucieniem jāmaksā 9 eiro. Viņš teica , ka nebrīnās kāpēc mēs pametam Latviju. Pārtika dārga, komunālie dārgi,veselības aprūpe dārga, transports, degviela tas pats. Anglijā samaksā 4 mārciņas un brauc visu dienu. Jā mūsu kungi ir reāli pārēdušies , bet tauta dzīvo muļķu zemē. Vismaz 99 procenti mēs šeit neatgriezīsimies.

 7. LAvīzes izspļautais Atbildēt

  Par ko te viens otrs poc-reots komentē it kā Latvija būtu vientuļa sala. Tiklīdz latviešu kļūs mazāk par kādu kritisko ciparu, te atnāks saimniekot kādi, kas izskatīs šo zemi par sev noderīgu – atrodamies taču krustcelēs, atšķirībā no leišiem vai estipoikām. Kad jaunie saimnieki atnāks, vēl palikušajiem letiņiem būs jāpriecājas, ka jaunie saimnieki šamos nepārstrādā barībā saviem suņiem.
  Kaut ko glābt jau par vēlu, labs piemērs ir pati LAvīzes redakcija, kur latvietis latvietim latvietis un tikai slinkums neļauj vēl uz naidnieka kapa izdarīties.

 8. Atgriezties? Lai par minimālo algu samaksātu tūkstošos skaitāmi NIŅ? Maksātu par ārstēšanos, par dārgajām sab. transporta biļetēm RĪgā. Par visu pārējo. Un to no minimālās algas. Da jūs ko, jokojat?
  Lai Latvijas rijīgie uzņēmēji paši strādā.

 9. Šis Mežs nav nemaz demogrāfs, bet pesimisma pārņemts vīrelis, kurš domā, ka pie brīvas darbaspēka kustības ES valsts neizdzīvos. Pasaules prakse par to neliecina. Mežs nāk no tās pašas padomju augstskolas nomenklatūras un pamācītāju paaudzes, tāpat kā Kreituse un co, kuriem tagad viss ir slikti un nepareizi, jo viņi bija tie vienīgie pareizie. Pilnas augstskolas ir ar šiem vecajiem kadriem un “pareizo domāšanu”, kuri pūdelē smadzenes mūsu jauniešiem un tas ir slikti. Bet sliktākais ko viņi dara ir uzskricelēt šādus vaimanājošus rakstus un sēt pesimismu sabiedrībā. Nupat kaut kas līdzīgs bija arī par Lietuvu uzrakstīts. Šausmas, visi aizbrauc! Un tas iedarbojas, paskatiet, kādi komentāri nāk no mūsu sistēmas noliedzējiem, bez maz jau rīt būs Pastarā diena! Visi Kremļa troļļi nu ir zirgā pēc šāda raksta! Nu nomierinieties, Mež, ne nu visi aizbrauks un ne nu visi te paliks dzīvot, kā aiz “dzelzs priekškara”. Un ir un būs tādi, kas atbrauks atpakaļ ar pieredzi un paliks. Tā sabiedrības daļa, kurai Latvija kaut ko nozīmē, paliks te visos laikos, bet laimes meklētāji vai kredītu ņēmēji lai brauc!

 10. Mildiņa no Brīvībštrāses Atbildēt

  Visu cieņu aizbraucējiem! Ne katrs spēj uzspļaut $ūdabrāļiem, kas mums par kaklakungiem uzmetušies ….

 11. Ziniet,es bieži esmu domājis un no smiekliem(savā ziņā)un asarām acīs klausījies daudzos valdības vīru murgos,cik Latvijā ir droši un nekas šeit nedraud(izņemot izdzīvošanu,nabadzību,un smagu darbu,vai bezdarbu),bet drošības ziņā Latvijā nemaz nav tik droši?Ziniet kāpēc??Neskaitot iepriekš iekavās pieminētās lietas,no Latvijas ir tik daudz prom piespiedu emigrācijā aizbraukušo,ka nebūs jau cilvēkresursu,kuri(ja nu kas notiek un mums uzbruktu negaidīti ļauni viesi)aizstāvētu!!!
  Un ir naivi ticēt,kā izteicās daži ministri un deputāti,ka aizbraukušie atbrauktu un uzbrukuma gadījumā Latviju aizstāvētu!!!!!Tiešām!!!Brauktu atpakaļ uz valsti,kura viņus izmeta ārā,jeb mērdēja nabadzībā,parādu jūgos,un būtu gatavi atdot savu dzīvību,par šo ???Brauktu uz Latviju no labākas ,pienācīgākas dzīves,lai aizstāvētu politmafiju,kura viņus izmeta kā pameslus?Kuri izzog valsts budžetu?Aizstāvētu vietu,kurā viņus pašus neviens neaizstāvēja,kaut likums un satversme to paredzēja???Nu nedomāju viss!!!Lūk kas ir lielākais drauds Latvijas pastāvēšanai un eksistencei,vistiešākajā veidā!!!NU neatgriezīsies Letiņi atpakaļ bezdarbā,nabadzībā,lai atkal dzīvotu badā!Bez iespējām atrast labu,atmaksātu darbu,cilvēka tiesīgu dzīvi.Šeit atgriezīsies vai nu tie,kuri gribēs izveidot savu mazo biznesu,aplauzīsies un dosies atpakaļ,vai nu tie kuri sevi būs pamatīgi nodrošinājuši vecumdienām!!!Bet ar diez zin vai,jo Valsts taču grib jau uzreiz no viņiem iekasēt 23% naudiņas no viņu godīgi nopelnītās pensijas!!!Nu neatgriezīsies Letiņi!!!Neatgriezīsies viņi atpakaļ uz Latviju!!!Jo šeit neviens viņus negaida!!!Kamēr būs visi tie paši cilvēki valdībā,tikmēr valsts uzplaukums un labāka nākotne vispār Latvijā nebūs!!!Tāpēc izlemjat kārtīgi,par ko balsot vēlēšanās,jo Latvija ir ļoti spēcīgi grimstošs kuģis.Tikai atliek saprast un izlemt,vai nogrimsim vispār,vai tomēr ievēlēsim jaunu kuģa apkalpi ar jaunu kapteini,jo visi iepriekšējie ir tie,kuri nevis kuģi ar pasažieriem glābj,bet gan ātri pirms kuģa nogrimšanas izzog pasažieru mantas sakot,ja kuģis būs vieglāks ilgāk peldēsim un ka tā mēs izglābsimies!!!.Lūk tā!!!

 12. Atgriezties…Latvijā…jā par to diskutējam…bieži.Es darba nebaidos-strādāju pirms aizbraukšanas…un,domājams,atgriežoties strādātu…Bet neļauj jau nopelnīt!Atceros negulētās naktis,kad nevaraēju izlemt par ko maksāt,kuru maksājumu atlikt…Man ir dvīņi-puisis un meitene…ne mums jāmainās…jāmaina valsts politika…nu nevar visi augstos amatos sēdēt…arī deputātu veikalā apkalpo parasta pārdevēja…kurai mājās ir ģimene…un bez šīs pārdevējas viņš maizi nopirkt nevar…mēs neatgriezīsimies…kamēr neredzēsim,ka varam savā valstī saviem bērniem nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi…
  ..

 13. Protams,Netaisos atgriezties!Bada spragt nav jegas!!!

 14. NA , ZZS un V ir korumpēti liekuļi, visas bēdas no viņiem. Atbildēt

  Edvards

 15. Intai mute smird trakāk par netīru tualetes podu.

 16. Lai dzīvo LC,TP,ZZS un VIENOTĪBA!Nu un naciķi,protams.Lai latvijiņai laimīga nākotne dzintariņa vadībā…

 17. ko te dariit suudu bedree.namadziiba nemazinaas,tikai deputaatiem un paareejiem apetiite arii nemazinaas…zog un laupa uz nebeedu.naudas nav nekam,bet kaa pasi PAR KAADIEM NOPELNIEM SEV ALGAS PAAUGSTINA?VALSTII BARDAKS IK UZ SOLA.TAAM MAITAAM VISU LAIKU ALGAS TIKAI PAAUGSTINA.LAI NEVIENS NEBRAUC ATPAKAL?

 18. Pirmkaart ,rakstiija seit viens Tautietis,ka Riiga izskataas peec Bordelu,uzdziives utt…jaa taa ir ,bet cik Vecriigaa ir Tuksu,Neapdziivotu 5-staavu namu…Juus pat iedomaaties nevarat…Juus Tikai redzat dazas Tockas,ko Jums piedaavaa un ko Juus gribat redzeet….Riiga vairs nav taa kaada bija 70-80 jos gados…Riigaa ir Liels Bardaks,Tapeec Es no Turienes arii aizbraucu mazliet Taalaak,,bet katru savu briivo mirkli ,kad esmu Lv esmu Tur…

 19. Lai tak tie ar zemajām pierītēm un sēņu lasītājiem, podu tīrītājiem ….lai tik strādā…

  • prom, prom, prom... Atbildēt

   Paši savu valsti nolaidāt atejas podā, paši vainīgi. bet bez mums, lūdzu!
   Mēs ar savu ārzemju pensiju labāk dzīvosim siltajā Spānijā vai Portugālē, nevis barosim jūsu siles veprus!

 20. Nu un nevajag. Jau daļa no aizbraucējiem jau atrodas cietumā.

 21. Daudzi tomēr atgriezīsies, kad 4.Maija bandītu kliķe un tās pakalpiņi karāsies glītās rindās Doma laukumā, jautri šūpojoties vējā.

 22. Tiesaam….sakiet kaut vienu iemeslu lai atgrieztos. Es biju spiesta pardt dziivokli lai nomaksaatu krediitu un zirdotu naudu vecaaku kopsanai. Man piemam kaartaam jaadomaa par gimeni, nevis anoniimo apliceeju komentaariem.

 23. Es ļoti gribētu atgriezties Latvijā, bet kur lai atrod darbu?

 24. Ne, ne- doma bij atgriezties, seit Vacija nopelnit pensiju(lai gan Latvija nodoklus esmu maksajusi 30gadus)… bet, ja man Latvija vel nodoklus atskaitis no svesa zeme nopelnitas pensijas, tad nu gan domas mainijas uz otru pusi. Labak es palieku seit, kur mani ciena un, kur es zinu, ja kas, man bus socialas garantijas(palidziba)…

 25. Un pareiz dara ka naetgriežas.

 26. Lai par kādu tīgēri jūs te pārvērstos, klimatu tas nemainīs. esmu iebrauksui uz pāris nedēļām un esmu šausmās. Iļģuciems izskatās kā Silent Hilla , klimats kā uz Marsa, cenas kā Eiropā. Mani tik ar Kalašņikovu uz šejieni atdzīs atpakaļ.

 27. Fantastika – iedzīvotajiem jāmanās pašiem !!!

  Vai tad raksta autors nesaprot, ka iedzīvotāji ir tik ļoti izmainījušies, ka daudzi sen vairs ģimenēs nerunā latviešu valodā…. ka jau bijušie Latvijas iedzīvotāji citās zemēs iegādājušies mājokļus ģimenei….tik ļoti izmanījušies, ka spēj normāli paēdināt savas ģimenes un samaksāt maksājumus…???

  Un – viņi nekad vairs neatgriezīsies….

  Nē – valdībai nekas šo cilvēku labā vairs nav jādara….jo izmainījušies latvieši maksā citās valstīs nodokļus un savu nākotni nesaista ar LV…..viņiem vairs nevajag, lai bijusī valdība ko darītu viņu labā…..

 28. ko tas mezchs tur pljuta,..vinjsch varbut pateiks -kur lai 60.gadnieks atgriezas,..

 29. man nemaz nav kur atgriesties,,banka atņēma māju ,darbu savā vecumā arī nezvai dabūšu, janu vienīga par minimalku.kas ir lielķā daļā uzņēmumu un lielveikalu ,uz kādu pensiju es varu cerēt?

 30. Bijušais kolēģis Atbildēt

  Ilmar, TAUTAI nav jāmainās, jāmaina Tava un valdības domāšana. Kad valdībai sāk pietrūkt nauda priekš lielajām algām-un nu jau esam līdz miljonnam un pāri, viegls risinājums, ceļam nodokļus.
  Pat no rietrmiem mums aizrāda par atalgojuma nevienlīdzību. Progresīvo neieviešam. NIN ir citiem pieaudzis 1000 x. Tā šeit varētu atgādināt vēl un vēl. APDOMĀJATIES ???

 31. uz ko atgriesties-pie valdības kura apzog savu tautu,pie nabadzības,pie nenormālas dārdzības,pie bezcerības un bailēm par nākotni,labāk tad palikt ārzemēs ,runāt svešā mēlē un zināt ja strādāšu ,tad būšu paēdis un man būs pensija un mani bērni augs normālā sabiedrībā.

 32. Ir iemesls atgriezties? Šinī valstelē??

  • Sēdi vien savā sapņu zemē! Atbildēt

   Mums tevi nevajag.

   • Vajag gan!Pat iedomājoties,ka no tavas ārzemēs nopelnītās pensijas nevarēsim ieturēt 23%,paliek slikti.Par ko tad atkal nākamgad algas pacelsim valdošajiem?Tā kā brauciet vien atpakaļ,vietējie resursi sāk izbeigties,cik tad ilgi celsim NIN?Pensionāri ar ietiepjas,ka nevarot no 300 eiro pensijas samaksāt 9000 par personīgo paša celto māju katru gadu,pie tam augošā ģeometriskā progresijā.Brauciet gan atpakaļ!Jūsu nopelnītās pensijas un nodokļi no tām var būt krietns atspaids mūsu labklājībai vēl kādu laiciņu.

    • Vo,sità vajag pàrliecinàt.Bez problèmàm izlasíju lídz beigàm.
     Īsàk sakot,ja pasa dīkī údens smelas mutē,jàlùko pëc glābsanas salmiña citā sétiñā.Nevar tak katra nieka dël uz kungu màju skriet ubagot.

Draugiem Facebook Twitter Google+