×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
25. oktobris, 2012
Drukāt

Dēmonu izdzīšana trīs dimensijās


ReklāmfotoReklāmfoto

Kaut kur dzīlēs katrā no mums mājo gan eņģelis, gan dēmoniņš. Pēdējais, labi nepieskatīts, var sagriezt kājām gaisā ne tikai mūsu, bet arī apkārtējo dzīvi.

 

Ar smaidu paraudzīties uz to, kas notiek, ja tam izdodas izrauties, piedāvā jauna, dramaturga un režisora Kārļa Anitena veidota, komēdija “Ideālie dēmoni”, kur lomās iejutīsies aktrise Anna Šteina, kā arī pazīstamie komiķi Dagmāra Legante-Celmiņa un Valters Krauze. Pirmizrāde 30. oktobrī Rīgā, teātra klubā “Hamlets”.

 

Savā ne visai veiksmīgajā karjerā un gaužām neveiksmīgajā privātajā dzīvē atomfiziķe Alta vaino vīriešus un savu māsu – šiko dzīves baudītāju, valūtas maiņas punkta kasieri Gloriju. Tas ir tik cilvēcīgi – savā neizdarībā vainot citus. Gadu desmitiem galvā perinātās domas naktī pēc tēva 70 gadu jubilejas svinībām pārtop ideālos dēmonos un Alta savu māsu satiek Dieva (Valters Krauze) un Velna (Kārlis Anitens) kompānijā. Zinātniecei tiek piedāvāts “izredzētās” statuss un ļauts dzīvi pārveidot pēc sava prāta, radot pasaulei jaunu, ideālu vīrieti un tiekot vaļā no nekam nederīgās māsas.

Galvenajā, zinātnieces Altas, lomā iejutusies aktrise Anna Šteina. 

Viņa priecājas par iespēju sastrādāties ar enerģiskajiem kolēģiem un teic – patiesībā stāsts ir par tiem mazajiem dēmoniem, kas mīt katrā. “Dagmāras varone dzīvo šeit, taču es netieku vaļā no pagātnes, nespēju samierināties, piedot.”

Jaunā izrāde piedāvās skatītajam ne tikai redzēt un dzirdēt galvenās varones vārdus, bet – arī domas.

Bet Dagmāra Legante-Celmiņa spēlēs kolorīto pusmāsu, valūtas maiņas kasieri Gloriju. Dagmāra, kurai šī ir jau trešā loma uz teātra skatuves (iepriekšējās – izrādēs “Petras fon Kantas rūgtās asaras” un “Lodes pār Brodveju” spēlētas Dailes teātrī), atzīst, lugu izlasījusi vienā vakarā, tā šķitusi interesanta un pietiekami moderna. “Varbūt vilsies tie, kas gaidīs kaut ko eksotisku, dēmonisku, jo stāsts ir par lietām, kas var gadīties katram,” pasmaida Dagmāra. “Valūtas maiņas kasiere ir kolosāla loma, kurā varēšu izmantoto savu komiķes pieredzi, turklāt šī ir lieliska iespēja strādāt kopā ar pašu lugas autoru, ļaujot procesā šo to pieslīpēt, izlabot.”

Kārļa Anitena vārds līdz šim vairāk saistīts ar radio, televīzijas un koncertuzvedumu režiju, tāpat viņa radošajā kontā ir jau 17 lugu, tostarp mūziklu libreti (“Vella kalpi”, “Dāvana mūsdienu sievietei”, “Robinsona dārgumi”, “Autoplanēta”). Patlaban Latvijas Radioteātris iestudē K. Anitena lugu “Raganas volgā”, bet sadarbībā ar poļu dramaturgu Voicehu Tomčiku top vēsturiska luga, kas pavasarī tiks uzvesta Daugavpils teatrī. Pēc K. Anitena un Olgas Rajeckas romāna “Mana svētku diena” motīviem patlaban top koncertuzvedums, kas skatītāju vērtējumam tiks nodots gada beigās.

Drīzumā gaidāmā komēdija “Ideālie dēmoni” ir K. Anitena debija teātra režijā.

“Pietiekami ilgi esmu bijis klāt teātra tapšanas procesos, man izveidojies savs skatījums, kā gribu to redzēt. Atbildība šoreiz ir milzīga, jo atkāpšanās ceļa, kad var vainot autoru vai režisoru, nav, jo esmu abi,” stāsta K. Anitens.

Interesants risinājums izraudzīts izrādes skatuves vizuālajam noformējumam. Laikā, kad 3D kino sācis uzvaras gājienu, uz teātra skatuves 3D efekti tiek izmantoti reti. Lietojot īpašas tehnoloģijas un apgaismojumu, Vācijā strādājošie latviešu mākslinieki Agris Rautiņš un Gunta Smilgina speciāli izrādei veido dekorāciju elementus, kas noteiktos apstākļos atstāj plakni un kļūst telpiski bez speciālo 3D briļļu lietošanas.

Izrādes kostīmu māksliniece Elita Patmalniece sev tradicionālo ekstravaganto izteiksmes formu izrādē sola mainīt citā virzienā. “Piemērošos teātra izteiksmes veidam, tādēļ priekšplānā šoreiz ir nevis mana pašizpausme, bet varoņu raksturi,” stāsta māksliniece.

K. Anitens ir pārliecināts – kā jau komēdijā, ir ārkārtīgi svarīgi paskatīties, pasmaidīt par tādiem notikumiem, kas šķietami neskar mūs pašus, jo pasmieties par sevi nemaz nav tik viegli kā šķiet. “Ir smieklīgi un reizē gaužām traģiski, ja cilvēks nespēj būt paškritisks, gadiem “maļot sevī” kaut kādas iedomātas patiesības, līdz tās kļūst par nekontrolējamiem dēmoniem.”

 

VARBŪT NODER

Teātra klubs “Hamlets” atrodas Vecrīgā, Jāņa sētā 5.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Tuvākās izrādes – 30. X; 1., 3., 6., 23., 27. XI.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+