×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. aprīlis, 2012
Drukāt

Deniņš: ar pievienošanos eirozonai nevajag steigties

naudina3

Valstij ir jācenšas izpildīt Māstrihtas kritērijus, taču ar pievienošanos eirozonai 2014.gada 1.janvārī nevajadzētu steigties, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja 27.martā dibinātās biedrības “Stratēģiskās pētniecības un vadības centrs” priekšsēdētājs, Latvijas Universitātes profesors un auditorfirmas “BDO Invest Rīga” vadītājs Andris Deniņš.

“Naudu eirozonas glābšanai dod Vācija un Francija, vēl dažas mazākas valstis. Vai tad šo valstu ekonomika ir bezizmēra? Es tā nedomāju. Un tad pie visas riskantās situācijas, kāda ir eirozonā, man ir jautājums – cik tad ilgi šis vezums tiks vilkts? Ja runājam par eiro ieviešanu, tad runājam par pievienošanos ārkārtīgi liela riska zonai. Es nesaku, ka to nevajag darīt, bet, manuprāt, 2014.gads nav tas īstais gads, kurā visiem spēkiem jācenšas ieviest eiro,” uzskata Deniņš.

Viņš sacīja, ka ekonomikā vienmēr ir jāizmanto rezerves un laika iespējas, tas attiecas arī uz pievienošanos Eiropas Savienībai un eirozonai.

“Nesaku, ka nevajadzēja pievienoties, bet vajadzēja nogaidīt – tad Latvijā nebūtu mazākie tiešmaksājumi zemniekiem. Bez šaubām, NATO pievienoties vajadzēja, tur nav jautājumu, bet Eiropas Savienībai 2004.gadā ne valsts, ne Latvijas ierēdņi nebija gatavi. Šo pievienošanos vajadzēja uz pāris gadiem atlikt,” uzskata Deniņš.

Viņaprāt, ja Eiropas Savienībai bija vēlme noslēgt šo nepārtraukto telpu no Baltijas jūras līdz Melnajai jūrai, tad Latvijai vajadzēja izvirzīt savas prasības, bet tas netika izdarīts.

“Nepamatoti zaudējām veselas ražošanas nozares, par kurām tagad paši atzīstam – jā, tas nebija pareizi. Nevajadzēja sasteigt to lietu, vajadzēja no Eiropas paprasīt vairāk, vajadzēja rūpīgāk iedziļināties dokumentos. Ja Latvija to būtu izdarījusi, tad, ticiet man, – arī Eiropa būtu uz mūsu prasībām atbildējusi. Īstenībā Latvija pat šodien vēl nav gatava dalībai Eiropas Savienībā, jo Latvijai nav konkurētspējīga produkta, ko piedāvāt šajā tirgū,” uzskata Deniņš.

Savukārt pret Māstrihtas kritēriju izpildīšanu un ievērošanu Deniņam nav nekādu iebildumu.

“Valstij jācenšas izpildīt šos kritērijus, bet nevajag proponēt to otro daļu, ka eiro obligāti jāievieš 2014.gadā. Kritēriji ir jāievēro, jo Latvijas situācija ir riskanta un, ja mēs neievērosim Māstrihtas kritērijus, tad ekonomikai būs problēmas. Ir pilnīgi skaidrs, ka jāvirzās uz bezdeficīta budžetu, fiskālo stabilitāti, taču nav obligāti jāpievienojas eirozonai patlaban nosauktajos termiņos,” uzsver Deniņš.

Kā zināms, Latvija eirozonā gatavojas iestāties 2014.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+