Ekonomika
Bizness

“DEPO” pret Rastrelli pili: tracis par veikala jaunbūvi Jelgavā 16

Foto LETA

Šodien Jelgavas pilsētas būvvaldei jāizsniedz atļauja SIA “Auras centrs” atkārtoti iesniegtajai būvniecības iecerei, kas paredz Lielupes labajā krastā Cukura ielā 2 uzbūvēt ēku, ko pēc tam iznomātu būvmateriālu tirdzniecības lielveikalam “DEPO”. Atļaujot būvniecību, ar to Jelgavā pieliktu punktu gadiem ilgušajam strīdam par to, vai pilsētas centrā, līdzās tiltam pār Lielupi un arhitekta B. F. Rastrelli projektētās Jelgavas pils tiešā tuvumā jāuzceļ ēka, kurā tirgotu būvmateriālus.

 

Vāc parakstus un raksta Valsts prezidentam

Tomēr strīds par būvniecībai izraudzīto vietu, kaut arī līdz atļaujas izsniegšanai atlikusi viena diena, nenorimst joprojām. Iebilstot pret šo ieceri, sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti ap 3000 iedzīvotāju parakstu.

Viens no parakstu vākšanas ierosinātājiem jelgavnieks, žurnālists Gaitis Grūtups uzskata, ka šī milzīgā “kaste”, kura atradīsies tikai ap 100 metru attālumā no ietves Rīgas ielā un kuras sienas sniegsies 14 metru augstumā, izbojās pilsētas ainavu.

“Pēc agrāk iedzīvotāju izteiktajiem iebildumiem projekta pasūtītājs – Igaunijas investīciju fondam “EfTEN Capital” piederošais SIA “Auras centrs” – ēkas arhitektonisko veidolu gan mazliet pielabojis, lai tas vairs nebūtu standarta risinājums, kādu redzam Rīgā un citās pilsētās,” viņš piebilst. “Tomēr šie labojumi nav tik nozīmīgi, lai jelgavnieki varētu būt pārliecināti, ka šādai milzu ēkai tur būtu īstā vieta.”

Viņaprāt, labāks un vidi vairāk saudzējošs būtu arhitekta Ingurda Lazdiņa piedāvājums – iecerēto ēku paslēpt zem apzaļumota vaļņa.

Šajās dienās Gaitis Grūtups un vēl vairāki Jelgavas iedzīvotāji uzrakstījuši vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, aicinot viņu iejaukties, lai apturētu iecerēto būvniecību.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

 

Inspekcija aicina padomāt

Arī Valsts kultūras un pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis šaubās, vai izvēlētā vieta ir piemērota šādas ēkas būvniecībai. Tā var izbojāt pilsētas kultūrvēsturisko ainavu. Kaut arī ēkas būvniecības vieta neatrodas Jelgavas pils aizsardzības zonā, jau pirms trim gadiem inspekcija aicinājusi vērtēt plānotās apbūves ietekmi, iesakot šo teritoriju saglabāt pilsētnieku atpūtai.

Savas šaubas Juris Dambis atkārtoti paudis šogad februāra sākumā inspekcijā sarīkotajā projekta apspriešanā, piedaloties Jelgavas pašvaldības pārstāvjiem. Viņaprāt, būvvaldē otrreiz iesniegtais, pārlabotais ēkas projekts paredz tikai nebūtiskas izmaiņas ēkas fasādē.

 

Projektu bremzē konkurenti?

Ko par to domā iecerētās jaunbūves nomnieks, to noskaidrot neizdevās. SIA “DEPO DIY” birojā atteicās no jebkādiem komentāriem par šo projektu.

SIA “EfTEN Capital” valdes priekšsēdētājs Viktors Savins stāsta, ka otrreiz iesniegtais, pārstrādātais jaunceltnes projekts esot sava veida mierizlīgums ar pašvaldību, ar kuru izbeigta savulaik iesāktā tiesvedība par būvniecības projekta apstiprināšanas novilcināšanu. “Latvijā šis nav pirmais gadījums, kad uzrodas ļaudis, kuri mēģina aizlikt kāju priekšā kādai būvniecības iecerei. Baidoties no “DEPO” ienākšanas Jelgavā un konkurences, pret to iebilst būvmateriālu tirgotāji, kuri jau strādā Jelgavā. Zīmīgi, ka arī iedzīvotāju paraksti tika vākti nevis kaut kur, bet būvmateriālu tirdzniecības vietās,” piebilst Viktors Savins.

“Būvvaldē atkārtoti iesniegtās būvniecības ieceres autori ir arhitektu birojs “Lauders Arhitektūra”, kuru piedāvājums Arhitektu savienības rīkotajā konkursā tika atzīts par vislabāko,” vēsta SIA “Auras centrs” valdes loceklis un iecerētās būvniecības projekta vadītājs Uldis Sproga. “Atšķirībā no sākotnējās ieceres ēkas stiklotā fasāde pavērsta nevis pret Rīgas ielu, bet pret Lielupi. Tādējādi esam ņēmuši vērā gan pašvaldības, gan iedzīvotāju izteiktos iebildumus.”

Kā projekta vadītājs stāsta, ēkas plānotā platība būs ap 15 000 kvadrātmetru, tā jau sākotnēji bijusi paredzēta lielveikala “DEPO” vajadzībām. Būvniecību paredzēts sākt šā gada rudenī, bet pabeigt nākamā gada jūnijā. Projekta īstenošanā plāno ieguldīt ap 15 miljonus eiro.

 

Pašvaldība vairs nevar iebilst

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš atklāj, ka SIA “Auras centrs” iesniegto sākotnējo ēkas būvniecības ieceri pašvaldība noraidījusi, tāpēc ka tā neesot atbildusi pilsētas apbūves noteikumiem. “Pēc mūsu izteiktajiem iebildumiem un pēc uzņēmuma rīkotā konkursa par labāko atzina cita arhitekta piedāvājumu. Tā kā ēkas projekts pārstrādāts un tā kā būvniecība paredzēta uz privātas zemes, diezin vai pašvaldībai vairs būs ko iebilst, tāpēc, visticamāk, tiks gatavots lēmums to apstiprināt,” skaidro Andris Rāviņš. “Ar arhitekta Ingurda Lazdiņa piedāvājumu esmu iepazinies. Bet būvniecības ierosinātājs jau ir SIA “Auras centrs”.”

Uz manu jautājumu, vai pilsētas galvu neuztrauc tas, ka šī ēka, uzcelta Jelgavas pils tuvumā, varētu sabojāt pilsētas seju, Andris Rāviņš atbild, ka visvairāk viņu uztraucot neapbūvētie laukumi, kas aizaug ar krūmiem un nezālēm.

LA.lv