×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Deputāti aicina Straujumu paust atbalstu Okupācijas muzeja rekonstrukcijai (10)

Okupācijas muzeja vizualizācijaOkupācijas muzeja vizualizācija

Saeimas deputāti vērušies pie Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas ar aicinājumu valdībai paust atbalstu Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukcijai un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla uzcelšanai, portālam LA.lv pavēstīja Nacionālās apvienības preses sekretāre Laila Ozoliņa.

Ozoliņa vēsta, ka 23 Latvijas Republikas Saeimas deputāti no deputātu grupas Latvijas Okupācijas muzeja atbalstam (vadītāja deputāte Inese Laizāne), “Nacionālās apvienības”, “Vienotības” un “No sirds Latvijai” frakcijām aicina Ministru kabinetu nepārprotami atbalstīt Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukciju.

Vēstulē deputāti iestājas par to, lai tiktu izpildīti Ministru kabineta 2011. gada 8. jūlija rīkojumā Nr. 307 “Par finansējuma piešķiršanu Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa Latviešu strēlnieku laukumā, Rīgā, izveides izdevumu segšanai” un Valdības rīcības plānā paredzētie mērķi – līdz 2017. gada 1. jūlijam rekonstruēta Latvijas Okupācijas muzeja ēka, uzcelta tās piebūve un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls.

“Neveicot Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju un neuzceļot tā piebūvi, privātajam muzejam nav iespējams izpildīt Saeimas pieņemtajā Latvijas Okupācijas muzeja likumā noteiktos valsts uzdevumus. Saeimas deputāti norāda, ka, atsakoties no paredzētās piebūves uzcelšanas, valsts zaudētu projektā jau ieguldītos 400 000 eiro,” skaidro Ozoliņa, bet jauna projekta izstrāde būtu ilggadīgs process, kura finansēšana šobrīd nav garantējama.

Saeimas deputāti atklātajā vēstulē arī norāda, ka kritiku neiztur atsevišķu arhitektu iebildes par to, ka Latvijas Okupācijas muzejs var attīstīties bez rekonstrukcijā paredzētās “Nākotnes nama” piebūves. Muzejam ēkas piebūvē jāizvieto krātuve, jāveic skolēnu un pieaugušo izglītošanas darbs, jāizvieto mainīgā izstāžu zāle, bibliotēka, tajā nepieciešamas darba vietas muzeja darbiniekiem. To visu nevar izvietot būvnormatīviem neatbilstošos, neapgaismotos pagrabos, kā minēts dažos ieteikumos.

Rekonstruētajā ēkā paredzēts izvietot Latvijas Okupācijas muzeja jauno ekspozīciju, kuras izveidei privātpersonas un organizācijas ir saziedojušas 1, 5 miljonus eiro un kuras īstenošanai izlietoti jau 500 000 eiro, piebilst Ozoliņa. Konfigurācijas dēļ ekspozīcija nekādi nav ietilpināma citā ēkā.

Kā norādīts deputātu vēstulē, neveicot Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju un neuzceļot arhitekta Gunāra Birkerta plānoto piebūvi, tiks zaudēta muzeja ziedotāju uzticība. Līdz ar to muzejs, kura budžeta absolūto vairākumu sastāda privātie ziedojumi, nevarēs izpildīt Latvijas Okupācijas muzeja likumā uzdoto uzdevumu – kalpot valstij kā sabiedrībai pieejamam zinātniski pētnieciskam un izglītojošam informācijas centram, un tas savu darbību būs spiests beigt.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Okupācijas muzejam jābūt ,bet ,varbūt, tas projekts nav īsti izdevies. Kāpēc īstenot neveiksmīgu projektu ,ja var izveidot labāku. Tā jau bija ar “Gaismas pili” nu izrādās čiks vien iznācis .Saprotams ,ka vainīgi arī 25 gadi kurus strīdējās un cēla to pili ,būtu pirms gadiem trim projektējuši un cēluši būtu daudz labāks rezultāts. Tāpat ar muzeju ja ceļ tad to labāko varintu .

 2. Nav ko ar vecām lietām. Jātais jaunās 1991-2015gada okupācijas un deportāciju muzejs. Jādod zinātniekiem lai taisa zinātniskos aprēķinus kā var vienkāršā veidā izdemolēt vesalu nāciju kurai ir sava valsts. Kā darbībā izskatās teiciens -“pie varas lielāko kretīnu”!

 3. Savulaik man tur bija jāiet strēlnieku uzvaras mācīties, tagad mani kā skolēnu tur gadu gadiem dzīs okupācijas vaimanas skatīties? Nu un ko tur cels pēc tam, kad tā baltā piebūve būs uzcelta? Sarkanu galā atkal cels?

 4. Nu nezinu, vai NA vēl ilgi blīdīs uz okupācijas jēdziena rēķina?

 5. Gaiļu pārim bail no konkurences ar Lipkes muzeju?Vispār jau prātam neaptverams,ka latviešu arhitekte NEATBALSTA !! Birkerta izstrādāto projektu un faktiski latviešu tautas vēstures atainošanu arī Latvijas viesu izglītošanai,arī nepilsoņu !!Žēl,ka neesam žīdi,tad tāds jautājums netiktu cilāts ! Toties tagad zinām ,kas ir Gaiļu pāris un Co.Varbūt Gaiļa k-dzei ir patreiz “melnā”strīpa dzīves izjūtās?
  Tautieši,kurš vai kuri aizstāvēs latviešu genocīda upuru muzeju ?Varbūt uzradīsies Putina “baikeri”un kā to “Disidenta”lelli nograus arī bijušo okupācijas muzeja ēku,jo Rīga taču tagad pieder SC ,t.i., okupantu pēctačiem.

 6. Veronika Gregors Atbildēt

  Birkerta projekts Okupācijas muzeja rekonstrukcijai ir ļoti labs, nesen iepazinos ar to un ziedoju šīs ieceres īstenošnai.

 7. Bravo! Ķīnas mūra apņemts Melngalvju nams – nu kas var būt labāks par šo?

  • Pieņemu, ka atjaunot ap Melngalvju namu atrodošos placi tā kādreizējā krāšņumā būtu viens varens darbs, bet diemžēl tad vajadzēja domāt agrāk. Prātiņ, nāc mājās!! Tagad jau skats ir krietni sabojāts ar vairākām nesen uzbūvētām celtnēm. Monotonā Okupācijas muzeja piebūves siena simbolizē tautu cietumu Padomijā, manuprāt ļoti atbilstoši muzeja ekspozīcijas saturam. Līdzīgi kā padomju cilvēkus no brīvās pasaules šķīra dzelzs priekškars vai Berlīnes mūris, tā Okupācijas muzeja piebūves mūris reāli pārdalīs laukumu divās daļās, – nodalīs latviešu strēlnieku pieminekli un neglīto padomju arhitektūras gara darbu – kādreizējā Politehniskā institūta ēku no Melngalvju nama un jaunlaiku arhitektūras šedevriem, ieskaitot Rīgas domi. Kā bieds un reizē iespaidīgs atgādinājums pašā vecpilsētas sirdī, kas var notikt ar mums, ja nespēsim šodien aizstāvēt savu brīvību tautas nākotnei.

  • Līdz šim sabiedrība ir pārāk maz informēta par šo projektu.
   Noteikti, ka ēkas izskatam ir jāataino tās saturs un kontrasts ar Melngalvju nama fasādi ir ļoti simbolisks. Muzeja rekonstrukcija ir stipri aizkavējusies. Jutājums tikai vai Birkerta variants ir labākais? Gaile sabiedrībai varēja piedāvāt savu versiju, tad būtu skaidrs par ko ir runa.

 8. Bravo, paldies deputātiem! Zaigas Gailes nekaunīgajai mafijai ar viņas netīrajiem līdzekļiem un paņēmieniem nevajag ļaut vaļu!

Draugiem Facebook Twitter Google+