×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
18. maijs, 2016
Drukāt

Deputāti atbalsta ieceri pasē mainīt tautības ierakstu uz “latvietis” (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Juridiskās komisijas vairākums šodien atbalstīja deputātu Andreja Judina (V) un Lolitas Čigānes (V) priekšlikumu likumā noteikt plašākas iespējas pilsoņiem pasē mainīt tautības ierakstu uz “latvietis”.

Komisijas sēdē Judins norādīja, ka šo iespēju vēlētos izmantot maza daļa pilsoņu, kas izjūt piederību latviešu tautai. Arī Čigāne norādīja, ka pazīst pilsoņus, kas vēlētos tautības ierakstu mainīt uz “latvietis”. Līdzīgu piemēru minēja parlamentārietis Gundars Daudze (ZZS).

Savukārt deputāte Inga Bite (LRA) neatbalstīja šīs izmaiņas, paužot uzskatu, ka tautība ir viena no tām iezīmēm, ko nevar mainīt. Taču deputāts Andrejs Elksniņš (S) izteica bažas par juridiskām problēmām, piemērojot pašreizējā redakcijā sagatavoto priekšlikumu.

Atbalstītās izmaiņas likumā paredz noteikt, ka persona, kura ir Latvijas pilsonis, kam vismaz pēdējos 15 gadus pastāvīgā dzīves vieta ir Latvija un kas augstākajā pakāpē prot latviešu valodu, kā arī apzinās un vēlas publiski nostiprināt savu piederību latviešu tautai, ir tiesīga mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu “latvietis”.

Grozījumi kā kritēriju paredz arī personas piederību latviešu kultūrai, taču Judins pieļāva šī aspekta izsvītrošanu likumprojekta izskatīšanas tālākā gaitā. Šo piederību varētu neminēt, ņemot vērā, ka tas izriet no pārējiem normas nosacījumiem.

Izmaiņas plānots precizēt, likumprojektu skatot trešajā, galīgajā, lasījumā. Par grozījumiem Saeimai vēl būs jālemj otrajā un pēc tam arī trešajā, galīgajā, lasījumā.

Pašlaik Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā noteikts, ka persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijā piešķirts bezvalstnieka statuss, ir tiesīga vienu reizi mainīt tautības ierakstu pret savu tiešo augšupējo radinieku tautību divu paaudžu robežās, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un var pierādīt savu radniecību ar minētajām personām. Šīs normas mainīšana netiek rosināta, un to turpinātu piemērot paralēli piedāvātajām izmaiņām.

Kā ziņots, 2013.gadā Saeima noraidīja likumprojektu, kas noteiktu, ka Latvijas pilsonis, kuram vismaz pēdējos 15 gadus pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvija un kurš augstākajā pakāpē prot latviešu valodu, ir tiesīgs mainīt savu tautības ierakstu pret ierakstu “latvietis”.

Tolaik likumprojekta autori norādīja, ka nacionālā jeb etniskā identitāte ir viens no būtiskākajiem personas identitātes elementiem. Nacionālā identitāte balstās personas piederībā kādai noteiktai kultūrtelpai, valodai, kas visas ir dzīves laikā iegūtas identitātes. Personas nacionālās jeb etniskās piederības noteikšana, balstoties tikai tās priekšteču identitātēs, ir novecojusi, 2013.gadā uzsvēra noraidītā likumprojekta autori – vairāki “Vienotības” un Reformu partijas deputāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Tādiem, kuri nākuši valdīt pār latviju,un nav strādājuši smagi vienalga no kurienes kalpi,

 2. AS GRYBU BYUT LATGOLĪTS

 3. Jautājums lasitajam ar "ļoti pareizo nostāju" Atbildēt

  Bet,vai tā būs latviešu sabiedrība?

 4. Kā lai nepriecājas? Atbildēt

  Pēc gadiem divdesmit vai pat ātrāk,Latvijā dzīvojošie eritrejieši un sīrieši būs jau latvieši!

 5. Ja esam jau s..dos, tad risinājums ir braukt ar vezumu dziļāk un tajos vēl pavisam noslikt!! Dzelžaina lõģika 😀 😀
  Viņi nav duraki. Viņi ir nodevēji.

  • Kļūdaini pievienots komentārs. sajaucu 2 rakstus par vienotību. Tieši ta – šis tiek veikts ar mērķi likvidēt tautas.

 6. Tad arī Ivanovs un Gaļa ir jamaina uz Jānis un Rasma.

 7. Kaut kāds idiotisms Atbildēt

  Tad jau drīz nēģeri arī būs latvieši. Tad vairs šim ierakstam nebūs nekādas jēgas. Tieši to grib tā “nelielā grupa”, kuriem ļoti gribas kļūt par augstākajām amatpersonām, bet tikko latvieši uzzina, kas viņi ir pēc tautības, tā sapņi par augstiem amatiem ir izsapņoti.

 8. eiropiešu tautu nacionālisms ir jāiznīdē, kas tiek darīts nemitīgi sludinot kosmopolītismu, internacionālismu, multietnisku un multikulturālu sabiedrību, toleranci, pārprastas, pat vājprātīgas cilvēktiesības utt. Arī šajā nolūkā tiek veicināta imigrācija un starprasu attiecības, lai sajauktu un tādā veidā degradētu tautas. Lai eiropiešu bērni jau no mazotnes aprastu ar situāciju, ka viņi vairs nav dzimtās zemes saimnieki un arī izaugtu ar šādu izkropļotu apziņu. Viss tiek darīts, lai cilvēkus izaudzinātu par bezsakņu un bezdzimtenes kosmopolītiem, ieaudzinātu viņos kroplu apziņu, ka tādām lietām kā tautība, rase, dzimtā valoda, tēvzeme vai pat seksuālajai orientācijai nav nekādas nozīmes

 9. Atkal nodarbojas ar muļķībām ,tērē deputātu laiku ,būtu lēmuši par LM, vagonu rūpnīcas darba atjaunošanu ,Vef un RRR jau ir miruši ,varbūt, citu vēl kaut ko saglābt. Filosofs Jurēvičs ,jau reiz rakstīja ,ka tautība nav mētelis kuru var apgriezt uz otru pusi un uzvilkt no jauna. Bulgārijā jau bija ,tur daudz turku ,tos pārtaisīja par bulgāriem Ogli kļuva par Ogļeveju ,bet vai tāpēc viņš kļuva par bulgāru? Mums arī lībiešus pārtaisīja par latviešiem nu tie kuri uzskata sevi par lībiešiem lai maina ierakstu pasē.Dažiem tā varētu būt konjuktūra vēlēšanu listē labāk ir ieraksts latvietis ne krievs. Taču ja jūties kā krievs tad arī krievs paliksi ,lai kas būtu pasē rakstīts. Ir jau arī kaut kas racionāls ,PSRS 30 gados cilvēki centās pasēs ierakstīt krievs ,jo latviešus sūtīja uz Gulagu ,ja tagad mazbērni vēlas mainīt ierakstu ,saprotams ,bet to taču varēja izdarīt arī bez likuma maiņām un deputātu laika tērēšanu.

 10. Iskatās Latvijā daudz elementu, kuri kaunās par savu tautību!

 11. Si ir loti pareiza nostaja! Vina stiprinas latviesu sabiedribas politisku un kulturalu saliedetibu.

 12. Tautības jēdziena nonivelēšana un degradācija. Zvirbulis, dzimis stallī, nekad nebūs zirgs. Vai drīz nomālējot brūnu ģīmi varēs pārtaisīties par melnādaino?
  Izskatās, ka viss iet uz “vienādās” masas izveidošanu.

 13. Man lai ieraksta tautību -grafists. Lai visi zina, kas es par mērkaķi un putina trolli…

 14. Kāpēc tā kaunās par savu etnisko piederību ?
  Ja kāds no vecākiem vai vecvecākiem bijis latvietis, tad saprotams, bet tā ?

 15. Šo iespēju izmantos ļoti maz cilvēku – iespējams, tikai daži. Jo 1) Latvijā dzīvojošie cittautieši nebūt necenšas “pārtaisīties” par latviešiem,..2) Tie, kuri pēc izcelsmes nav latvieši, taču izauguši latviešu vidē, beiguši latviešu skolas, visbiežāk izvēlēsies pasē tautību vispār nenorādīt, nevis to mainīt.
  3) Ārzemēs tautības ieraksts pasē, it sevišķi, ja tas neatbilst pilsonībai, bieži izraisa neizpratni, tāpēc tie (gan latvieši, gan nelatvieši), kuri plāno pārcelties uz ārzemēm vai tur kādu laiku uzturēties, lai strādātu vai mācītos, izvēlas pasē tautību nenorādīt. Jo tautības ieraksts mūsdienu pasaulē ir anahronisms.

 16. Liberastu kārtējā cūcība – bumba ar laika degli. Vispirms čigān- un rinkēvičveidīgie no pases izņēma tautību, bet tagad liek atpakaļ, tikai savādākā veidā. Nu tagad Čigānes, Rinkeviča, Godmanes savelkamētie muslimi varēs pēc kāda laiciņa masveidā kļūt par “latviešiem”. Pirmais varēs mainīt tautību Mūrnieces Abu bamu vīrs vienotībnieks.

 17. Nu ko,daudzi latviski nerunājoši krievi jau sevi dēvē par latgaliešiem.Tagad ušakovi pasē rakstīs “latvietis”,bet ņirgāsies par latviskumu?Papīrs taču pacietīs un kad vajadzēs,bez kavēšanās nomainīs pasi pret maizes zemes pasi.

 18. Kas kam sāp…

Draugiem Facebook Twitter Google+