Latvijā
Politika

Deputāti dala komisijas2


Par Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāju vakar ievēlēts “Vienotības” deputāts Kārlis Šadurskis (no labās). Attēlā arī komisijas locekļi: Ints Dālderis (“V”), Igors Pimenovs (“Saskaņa”) un Vjačeslavs Dombrovskis (“V”).
Par Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāju vakar ievēlēts “Vienotības” deputāts Kārlis Šadurskis (no labās). Attēlā arī komisijas locekļi: Ints Dālderis (“V”), Igors Pimenovs (“Saskaņa”) un Vjačeslavs Dombrovskis (“V”).
Saeimas preses dienesta foto

Pēc vienošanās par ietekmes jomām un ministru pilnvaru apstiprināšanas valdošā koalīcija ķērusies arī pie Saeimas komisiju vadošo amatu sadales.

Vakar Saeimā tika apstiprināti pirmo septiņu komisiju vadītāji. Tā kā līdzšinējais Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Reirs (“Vienotība”) kļuvis par finanšu ministru, šos pienākumus turpmāk veiks viņa partijas biedrs Kārlis Šadurskis. Priekšsēdētāja biedra amatā apstiprināts Nacionālās apvienības pārstāvis Imants Parādnieks, kurš iepriekšējā sasaukumā bija šīs komisijas sekretārs.

Neliela saķeršanās koalīcijā esot bijusi par Juridisko komisiju, kuru vadīt vēlējās gan NA, gan “Vienotība”. Premjera partija uz šo amatu virzīja pat vairākas kandidatūras – Inesi Lībiņu-Egneri, Solvitu Āboltiņu un Andreju Judinu (pret pēdējo kategoriski iebilda ZZS, kas acīmredzot nav aizmirsusi Aivaram Lembergam nepatīkamo Judina iniciatīvu par amatpersonu pārkāpumu ātrāku izskatīšanu tiesās). Galu galā komisijas vadība uzticēta NA pārstāvim Gaidim Bērziņam. Viņa kandidatūru izvirzīja Āboltiņa, ar ironisku piebildi, ka Bērziņam būs jāpalīdz “nepieredzējušajam” tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam (NA). Priekšsēdētāja biedre būs Lībiņa-Egnere, bet sekretārs – Valērijs Agešins (“Saskaņa”).

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētāju vakar tika ievēlēta Solvita Āboltiņa. Pret viņas kandidatūru iebilda Latvijas Reģionu apvienības (LRA) pārstāvis Mārtiņš Bondars, paužot bažas par drošības dienestu pārraudzības koncentrēšanos “Vienotības” rokās. Āboltiņa pēc sēdes Bondara apgalvojumus vērtēja kā izdomājumus un nekompetenci par drošības dienestu darbu. Par NDK priekšsēdētājas biedru tika ievēlēts Kārlis Seržants (ZZS), bet sekretāra pienākumus pildīs Ringolds Balodis (NSL).

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju arī turpmāk vadīs līdzšinējais priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”), kurš saņēma vienbalsīgu komisijas locekļu atbalstu. Par priekšsēdētāja biedru ievēlēts Raimonds Bergmanis (ZZS), bet komisijas sekretārs būs Kārlis Krēsliņš (NA).

Saeimā jau pāris gadus vairs nav Saimnieciskās komisijas, kuras pienākumi uzticēti prezidijam. Toties jaunajā sasaukumā izveidota Ilgtspējīgas attīstības komisija, kas nodarbosies ar Nacionālā attīstības plāna un citu ilgtermiņa politikas plānošanas dokumentu īstenošanas uzraudzību. Par tās vadītāju ievēlēts deputāts Māris Kučinskis (ZZS). Komisijas priekšsēdētāja biedrs būs Jānis Dombrava (NA) bet sekretārs – Ints Dālderis (“Vienotība”).

Par Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāju ievēlēts bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (NA). Viņa vietnieks būs Ingmārs Līdaka (ZZS), bet sekretāra pienākumus pildīs Edvards Smiltēns (“Vienotība”).

Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju arī jaunajā parlamenta sasaukumā turpinās vadīt ilggadējā komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS). Viņa šos pienākumus veic kopš 2006. gada (9. Saeimas laika) un pildījusi arī 7. Saeimā. Barča iemantojusi tādu kolēģu cieņu un nozares atbalstu, ka komisijas vadību spēja saglabāt arī laikā, kad viņas partija bija opozīcijā. Par komisijas priekšsēdētājas biedru ievēlēts Einārs Cilinskis (NA), bet par sekretāru – Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”).

Pārējo komisiju vadītāji tiks apstiprināti šodien un pirmdien, bet neoficiāli amatu sadalījums zināms jau tagad. Koalīcijas vienošanās paredz, ka Ārlietu komisiju turpinās vadīt Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”) un viņa vietnieks būs Rihards Kols (NA). Plānots, ka Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju turpmāk vadīs Inese Laizāne (NA), Izglītības komisiju – Jānis Vucāns (ZZS), Pieprasījumu komisiju – Augusts Brigmanis (ZZS), Publisko izdevumu un revīzijas komisiju – Andris Bērziņš (ZZS), Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisiju – Ilmārs Latkovskis (NA), Eiropas lietu komisiju – Lolita Čigāne (“Vienotība”).

Jaunajā Saeimā tāpat kā iepriekšējā sasaukuma laikā opozīcijai uzticēta tikai divu komisiju vadīšana. Valsts pārvaldes un pašvaldības komisiju turpinās vadīt Sergejs­ Dolgopolovs (“Saskaņa”), bet Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju – Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”). “No sirds Latvijai” tikuši vismaz pie sekretāra vietas Nacionālās drošības komisijā. Turpretim LRA, kas tika “apieti” jau prezidija apstiprināšanā, visticamāk, tiks atstāti bez vērā ņemamiem amatiem jaunajā Saeimā. “Acīmredzot ar savu tiešo valodu un apņēmību pildīt vēlētājiem dotos solījumus esam neērti valdošajām partijām,” sprieda LRA frakcijas līderis Mārtiņš Bondars. Turpretim vairāki avoti koalīcijā apgalvoja, ka sākotnēji reģionāļiem piedāvāti pat vairāki amati – Mandātu komisijas priekšsēdētāja vieta, kā arī divi priekšsēdētāja vietnieki (Revīzijas komisijā un Izglītības komisijā), bet viņi no šīm drupačām esot lepni atteikušies pēc tam, kad LRA pārstāve Inga Bite netika ievēlēta Saeimas prezidijā.

LA.lv