Mobilā versija
Brīdinājums +3.1°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
13. decembris, 2013
Drukāt

Deputāti, Miljoni un Sultāni atrodami arī buļļu kūtīs (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijā populārākie un biežāk izmantotie buļļu vārdi ir Princis, Maksis un Puika, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) apkopotie dati. Tie rāda arī, ka ganāmpulku īpašnieki vārda došanā lopiem mēdz pieiet visai radoši – aplokos atrodami buļļi ne tikai ar pazīstamu politiķu, sportistu, mīlnieku, karavadoņu vārdiem. Kūtīs iekārtojušies arī četrkājaini “Porši”, “Jaguāri”, “Lambordžīni”, “Bembji”.

Līdzīgi kā govīm, arī buļļiem saimnieki vārda došanā visai bieži liek lietā dabas pasaulē sastopamos nosaukumus. Buļļu kūtīs samērā bieži mīt ne tikai Lāči un Roņi, bet arī Vilki, Lūši, Zaķi, Vaļi, Zibeņi, Viesuļi un Virpuļi. Tāpat lopkopji savus četrkājainos ragaiņus iecienījuši saukt augstdzimušo titulos. Līdz ar Prinčiem, Baroniem un Lordiem kūtīs dzīvo arī Grāfi, Imperatori, Faraoni, Sultāni, Hercogi, Seri, Marķīzi un līdzīgi.

Daļa lopkopju uzskatījuši, ka viņa ragainis ir cienīgs nest dažādos laikos uz politiskās skatuves figurējošo politiķu vārdu. Viens no populārākajiem vārdiem, kas ik gadu tiek ielikts vairākiem buļļiem, ir Rubiks. Vēl kūtīs sastopami ragaiņi vārdā Emsis, Kampars, Repše, Birkavs, Ulmanis, Kalvītis, Zatlers, Ameriks, Slakteris, Ķīlis, Deputāts un citi.

Tāpat fermās var atrast visdažādākās “naudas vienības” – sākot ar Vērdiņiem un Dukātiem, Rubļiem, Latiem un Santīmiem, un beidzot ar Eiro. Vienam otram kūtī ir arī Miljons, Briljants, Dimants, Sudrabs un Dzintars. Netrūkst arī grādīgo un smēķu klāsta – precīzāk, buļļu, kas nosaukti kādas galvu reibinošās dziras un cigarešu markas vārdā. Aizgaldā atrodami Brendiji, Džini, Konjaki, Marlboro, Bondi un Vinstoni.

Tāpat kūtīs mitinās ne tikai glaunu auto, bet arī cienījamu sportistu “vārda brāļi”, piemēram, Šūmahers, Taisons, Sprukts, Daugaviņš, Ozoliņš, kā arī “Dinamo”. Buļļiem doti arī visai romantiski un mīlīgi vārdi kā Romeo, Skaistulis, Brūtgāns, Mīļais. Taču buļļu kūtīs netrūkst arī cilvēku pasaulē aizvainojošu vārdu kā Muļķis, Zābaks, Pāķis, Jefiņš un tamlīdzīgi.

Filoloģijas zinātņu doktore Janīna Kursīte-Pakule spriež, ka ir izveidojies paradums buļļiem dot visneiedomājamākos vārdus. “Varbūt tāpēc, ka no vērša ikdienas labumu negaida, kā no govs. Ne velti tautā parunas un sakāmvārdi: “No vērša nav vairāk kā vērša gaļas”; “Nikns kā bullis”. Tad arī buļļu vārdos mēdz atspēlēties politiķiem, nikniem kaimiņiem un tamlīdzīgi,” viņa atzīst.

 

10 populārākie buļļu vārdi Latvijā*:

1. Princis;

2. Maksis;

3. Puika;

4. Miks;

5. Melnis;

6. Rūdis;

7. Ronis;

8. Bucis;

9. Varis;

10. Ansis.

 

10 amizanti buļļu vārdi Latvijā*:

1. Šreks;

2. Bomzis;

3. Fliks;

4. Lavents;

5. Makarons;

6. Bļauris;

7. Pidriķis

8. Reperis;

9. Čeburaška;

10. Lamzaks.

*Avots: Lauksaimniecības datu centrs

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es savējo bulli saucu par Buču. Aiznesu bullim padzerties vai sienu un saņemu slapju buču. Un mans bullis reaģēja arī uz savu vārdu – Buča. Eju uz ganībām pie Bučas, šis ir dusmīgs un ar ragiem ārda grāvja malu un demonstrē savu teliņu stādāmo aparātu un sēkla tek. Atliek man iesaukties:”Buča!” un bullis nomierinās un varu iet klāt un saņemt slapju buču, ja vien ir vēlēšanās.

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+