×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
8. oktobris, 2012
Drukāt

Deputāti nezina, kā dzīvo pensionāri (1)

Saeimas komisijām nodots 2013. gada valsts budžeta projekts un tuvākajā laikā sāksies priekšlikumu iesniegšana. Kādas būs Latvijas Pensionāru federācijas prasības, stāsta tās ilggadējā priekšsēdētāja Aina Verze.


 

“Saeimā Sociālo un darba lietu komisijas deputātiem pagājušajā nedēļā iesniedzām savu pieprasījumu vēlreiz skatīt jautājumu par pensiju indeksāciju. Šoreiz mēs nelūdzam, bet prasām indeksēt mazās pensijas jau no nākamā gada. Pensiju indeksācija krīzes dēļ tika apturēta 2011. gadā, un atjaunot to plānots tikai 2014. gadā.

Valdība aizbildinās – nav iespējams indeksēt visas pensijas, tam nepietiekot līdzekļu. Bet mēs arī neuzstājam, ka jāindeksē visas pensijas. Mums būtiski, lai tiktu indeksētas vismaz mazās pensijas, tas ir, pensijas, kas nepārsniedz 300 latus.

 

Ja tas nenotiks, esmu gatava aicināt deputātus apmeklēt veikalu, lai viņi savām acīm redz, kā, cenšoties izdzīvot, santīmus skaita gados vecākie cilvēki. Veikalos deputātiem būtu īstā vieta tikties ar pensionāriem – mūsu valsts galvenajiem vēlētājiem. Uzskatu, ka politiķiem ir ierobežota sasaiste ar reālo dzīvi. Ja pats neesi to piedzīvojis, tad šī nolemtības sajūta nav saprotama.

 

Saeimā esam iesnieguši vēl arī otru prasību, un tā skar priekšlaicīgo pensiju jautājumu. Mēs uzskatām, ka priekšlaicīgās pensijas jādiferencē, ņemot vērā cilvēka darba stāžu. Turklāt priekšlaicīgās pensijas apmērs no pašreizējiem 50% jāatjauno iepriekšējo 80% līmenī, kā tas bija pirmskrīzes situācijā. Kā zināms, tiesības doties priekšlaicīgā pensijā šobrīd ir cilvēkiem divus gadus pirms oficiālā pensijas vecuma sasniegšanas – no 60 gadu vecuma.

Žēl, ka veco ļaužu izdzīvošanas jautājumam tiek piešķirta politiska nokrāsa.

Pašlaik nevaru teikt, ka valdošās aprindas gādātu par pensionāriem. Ja atjaunotu pensiju indeksāciju, valsts budžeta tēriņi nebūtu lieli, jo inflācija pašlaik ir zema. Bet pensionāra ieguvums – pat tie pāris lati – būtu milzīgs. Tas būs mērāms ne tikai maizes vērtībā, bet vēl vairāk psiholoģiski, jo šāds solis cilvēkus nomierinātu, viņiem rastos pārliecība, ka par viņiem tomēr rūpējas. Savukārt politiķi iegūtu milzu atzinību. Bet, ja pensijas netiks indeksētas, viņi būs zaudētāji.

Pašlaik pēc “Eurostat” rādītājiem, Latvija ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā veco ļaužu nabadzības ziņā. Tas politiķiem jāņem vērā. Galvenais, lai viņi pavēršas ar seju pret pensionāriem.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kā tad izdzīvo pensionāri? To, man liekas, nezin arī Verzes kundze, bet tikai izliekas par aizstāvi. Protams, daudziem dažādu apstākļu sakritības dēļ klājas grūti, bet, ja godīgi, katrs pats esam dzīvojuši un veidojuši savu dzīvi. Mums ar vīru kopā pensijās ir mazāk kā 400 latu, izaudzināti 3 bērni, strādājam dārzā un dzīvojam, un pietiekami labi. Var jau gribēt vairāk, bet gausties un vaimanāt būtu necienīgi pret savu valsti.

Draugiem Facebook Twitter Google+