Latvijā
Politika

Deputāti “nobremzē” Kušnera pārapstiprināšanu LB padomes locekļa amatā1


Edvards Kušners
Edvards Kušners
Foto -LETA

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vienojās, ka deputātiem vēl nepieciešams laiks pārdomām saistībā ar Latvijas Bankas padomes locekļa Edvarda Kušnera iespējamu apstiprināšanu uz nākamo pilnvaru termiņu.

Līdz ar to deputāti ceturtdien vēl nelēma par atbalstu Kušnera kandidatūrai. Komisija plāno pie šī jautājuma atgriezties nākamnedēļ. Kušners paudis gatavību tikties ar Saeimas frakcijām, lai atbildētu uz deputātu jautājumiem.

Latvijas bankas prezidenta pienākumu izpildītāja Zoja Razmusa komisijas sēdē teica, ka virza Kušneru uz otru pilnvaru termiņu, jo viņš ir ļoti labs profesionālis un, ņemot vērā kompetenci juridiskajos jautājumos, sniedz lielu pienesumu padomes darbam.

Komisijas sēdē vairums jautājumu Kušneram bija saistīti ar 2005.gada notikumiem. Toreiz viņš, būdams Latvijas bankas Juridiskās pārvaldes priekšnieka vietnieks un bankas prezidenta padomnieks, kļuva arī par pilnvarnieku Delaverā reģistrētajam uzņēmumam “Carew Estates LLC”.

Kušners deputātiem uzsvēra, ka Delavera no Latvijas likumdošanas viedokļa nav ārzona. Viņš skaidroja, ka toreiz noticis uzbrukums kādam uzņēmumam un viņš iesaistījies, lai palīdzētu tuviem un pazīstamiem cilvēkiem. Kušners vairākkārt akcentēja, ka šī situācija negatīvas sekas valstij neradīja un nebija saistīta ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Viņš teica, ka godprātīgi, atbilstoši likumam izpildījis savu pilnvarnieka funkciju sarežģītā gadījumā.

Kušners stāstīja, ka viņa minētā uzņēmuma kontrolpaketes turētājs atrada personu, kura pakāpeniski to varēja pārņemt. Tomēr civiltiesiska konflikta dēļ to nevarēja atrisināt vienkārši, tāpēc arī bija nepieciešama Delaverā reģistrētā uzņēmuma iesaiste. Viņš arī uzsvēra, ka bijis norādīts kā pilnvarnieks publiskā valsts reģistrā un nemēģināja slēpt šo faktu.

Deputāts Renārs Putniņš (V) vairākkārt vaicāja, vai šāds uzņēmums pēc pašlaik spēkā esošā regulējuma tiktu uzskatīts par tā dēvēto čaulas kompāniju. Razmusa atzina, ka šodien viens no kritērijiem tam atbilstu.

Komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) pauda, ka Kušners ir jurists un vērtē situāciju no šāda skatu punkta, tomēr “iezīmējas arī morālais aspekts”. Komisijas deputāti piekrita, ka būtu nepieciešams “paņemt pauzi” pārdomām, kā arī iespējai frakcijās uzklausīt Kušneru.

Vucāns sēdes sākumā vaicāja Saeimas Juridiskā biroja viedokli, vai likums ļauj Latvijas bankas prezidenta pienākumu izpildītājai Razmusai izvirzīt padomes locekli. Likums nosaka, ka Saeima apstiprina centrālās bankas padomes locekļus pēc Latvijas bankas prezidenta ierosinājuma. Tāpat likumā arī teikts, ka Latvijas bankas prezidenta prombūtnes laikā viņa pienākumus pilda vietnieks. Saeimas Juridiskais birojs apliecināja, ka deputāti var vērtēt Razmusas izvirzītu kandidatūru.

Latvijas Bankas padomes sastāvā strādā seši cilvēki – bankas prezidents, viņa vietnieks un četri padomes locekļi. Latvijas bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētā kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Viņam ir noteikts drošības līdzeklis, kas neļauj pildīt centrālās bankas prezidenta pienākumus.

Pašlaik Latvijas bankas padomē strādā arī Vita Pilsuma, Arvils Sautiņš un Aivars Skopiņš.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Kušners dzimis 1974.gada 5.janvārī Rīgā, studējis Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē, kā arī Juridiskajā fakultātē.

1994.gadā sācis strādāt par juridisko konsultantu dažādās firmās un resoros, strādājis Satiksmes birojā. 1997.gadā bijis VAS “Latvijas attīstības aģentūra” Juridiskās nodaļas vadītājs, tā paša gada novembrī kļuvis par Eiropas Integrācijas biroja direktora vietnieku, bet decembrī – par direktora pienākumu izpildītāju. 1998.gada februārī apstiprināts par Eiropas Integrācijas biroja direktoru.

2003.gada aprīlī ar toreizējo Ministru prezidentu Einaru Repši vienojies par darba attiecību pārtraukšanu valsts pārvaldē, jo Eiropas Integrācijas biroja izvirzītie uzdevumi bija izpildīti.

Pēc tam darbojies kā Latvijas bankas prezidenta padomnieks. Saeima 2012.gada 31.maijā apstiprināja Kušneru par centrālās bankas padomes locekli.

LA.lv