×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. maijs, 2014
Drukāt

Deputāti: pētījumu par krievvalodīgo iedzīvotāju noskaņojumu nedrīkst slēpt!
 (33)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Sabiedrībai jāļauj iepazīties ar valdības pasūtītā un aizslepenotā pētījuma par krievvalodīgo iedzīvotāju noskaņojumu rezultātiem. Tā uzskata visu Saeimā pārstāvēto frakciju pārstāvji – gan koalīcijā, gan opozīcijā esošie.

Visstingrāk šadu viedokli izteikuši “Saskaņas centra” deputāti, kas jau nosūtījuši Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai oficiālus jautājumus par minēto pētījumu. “Noslēpumainības atmosfēra ap šā pētījuma rīkošanu diemžēl rada augsni politiskām spekulācijām un ažiotāžai,” teikts vēstulē. Tādēļ “SC” deputāti, izmantojot Saeimas kārtības ruļļa dotās pilnvaras, pieprasa no premjeres atbildes uz vairākiem jautājumiem: kāpēc pats pētījuma veikšanas fakts tiek turēts slepenībā, kas tieši veiks šo pētījumu un cik tas valstij izmaksās? “Mēs nebūt nenoliedzam šāda pētījuma nepieciešamību. Gluži otrādi – tas ir pat ļoti vajadzīgs, bet rezultātiem jābūt pieejamiem sabiedrībai,” uzsvēra vēstules iniciators Valērijs Agešins.

“Runas par slepenību ir absolūtas muļķības un amizants pārpratums. Ir tikai nolemts veikt pētījumu, un valdība vienkārši nav paguvusi paziņot, ka tāds būs. Es pats biju tajā valdības sēdē, kad tika pieņemts lēmums par šī pētījuma pasūtīšanu, un tur neizskanēja, ka tas būtu slepens,” apgalvoja Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Valdis Zatlers (RP). Tomēr uz jautājumiem, kas veiks šo pētījumu un cik tas izmaksās, Zatlers neatbildēja. Vien solīja, ka ar rezultātiem sabiedrība noteikti tikšot iepazīstināta. Gan Zatlers, gan citi valdošās koalīcijas pārstāvji uzsvēra, ka šāds pētījums ir ļoti nepieciešams un tā rezultāti būšot pieejami.

Deputāts Kārlis Seržants (ZZS) pieļauj, ka ierēdņi kārtējo reizi pārcentušies ar dokumentu aizslepenošanu. “Mana pieredze Aizsardzības komisijā un Nacionālās drošības komisijā, strādājot ar ierobežotas pieejamības dokumentiem, liecina, ka parasti tajos nav nekāda pamata slepenībai, nekā tāda, kas nodarītu kaitējumu,” teica deputāts. Arī šajā gadījumā viņš neredz pamatu veikt pētījumu slepeni, jo tas tikai radīšot spriedzi sabiedrībā un ļaus apšaubīt iegūto datu ticamību. “Ja pētījuma mērķis ir noskaidrot, kā šie procesi var ietekmēt sabiedrību, tad sabiedrība ir tiesīga zināt rezultātus,” uzsvēra Seržants.

Bijušais Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Vienotība”) neuzskata, ka būtu noticis kas īpašs. Arī laikā, kad viņš bija aizsardzības ministrs, ministrija veikusi līdzīgus pētījumus un bieži vien tie bijuši konfidenciāli. “Esmu pārliecināts, ka šoreiz lielāko daļu šī pētījuma rezultātu sabiedrība noteikti uzzinās, bet pieļauju, ka atsevišķi secinājumi vai aspekti varētu tikt paturēti dienesta vajadzībām,” teica Pabriks. Viņš prognozēja, ka pētījuma rezultāti varētu sagādāt arī nepatīkamas atklāsmes.

Nacionālās apvienības pārstāvis Jānis Dombrava pieļauj ka tieši nepatīkamā patiesība, ka liela daļa krievvalodīgo izrādīsies mazāk lojāli, nekā gaidīts, varētu būt galvenais iemesls, kādēļ valdība cenšas šo dokumentu aizslepenot. “Tomēr pareizāk būtu, ka sabiedrība redz, ar ko tai jārēķinās. Tādēļ nākamnedēļ šo jautājumu pārrunāsim ar saviem pārstāvjiem valdībā,” teica Dombrava. Jāpiebilst, ka pētījums tiek veikts pēc nacionāļu pārziņā esošās Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta iniciatīvas.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Vajag pētīt latviski nerunājošo iedzīvotāju noskaņojumu. Krieviski runājoši ir lielākā daļa Latvijas pilsoņu.

 2. Ko tur daudz var noslēpt, lai gan slēpj ko vien iegrib kāds no valdošajiem.
  Bet tas ka tā saucamie “krievvalodīgie” ir slikti noskaņoti…, tas jau tikai par labu valdošajiem, tas tā ir PĒC FAKTS ticis veicināts no valdošajiem, un īpaši no NA un viņu priekšgājēju puses (esmu pārliecināts kā kāds “parādnieks” par to saņem krietnu čunguru – lai gan redzams, jūtams ka esam tik tālu apjukuši, nobijušies, apmāti…, ka visas dumības savai iznīcībai spējam paveikt ar pašu inicinātīvu; pēdējie vēlēšanu rezultāti tam ir/būs spilgts piemērs).

 3. SLEPENĪBA,SLEPENĪBA ?

 4. Var viedot neatkarīgu petijumu.

 5. tas tāpat zināms Atbildēt

  Krievvalodīgo lielākais vairums ir uzticīgi Krievijai (pieaugoša 9 maija svinēšana pēc Maskavas stila), krievu valodai (referenduma rezultāti par krievu valodu) un vēlās dzīvot Krievijā nemainot dzīvesvietu izbraucot no Latvijas.

 6. Naivis Kvadrātā Atbildēt

  Kamēr valdībā būs pērkamie kamgareļi, gļēvuļi un okupantu pārstāvji un to lobiji, tikmēr tādi ‘nacionāļi”, kā r.zīle melos par likumīgo dekolonizāciju,ka tā nav veicama vienā dienā un uzreiz un tāpēc nemaz nav veicama – it kā kaut viens tā būtu teicis un prasījis to darīt vinā ienā un lopu vagonos! Bet tā bija LATV.Radio 1 tam ķēmam jāmelo,lai nevajadzētu godīgi pateikt, ka ir nopirkts cionistu mankurts,kas it visur bremzē vai iznīcina patiesas rīcības iespējas psrs kolonistu likumīgajā izraidīšanā!

 7. Vai nevar vienreiz sakārtot terminoloģiju. Latvietis kurš runā arī krieviski ir krievvalodīgais. Krievu vai citu tautību cilvēks, kurš nerunā latviski, ir nelatviešvalodīgais. Ja viņs tīšām nerunā latviski un demosntrē agresīvu uzvedības manieri, pieprasot krieviskās valodas vides dominēšanu, tad viņu vajag saukt par rašistu. Nevajag apvainot cilvēkus, kuri prot krievu valodu sajaucot ar Latvijas nedraugiem, vajag vienkārši pareizi nosaukt tos, kas cīnās pret latviešu valodu – tie ir rašisti. Ždanoka, Mirskis, Guščins un Co nav nekādi krievvalodīgie, viņi ir rašisti.

 8. Lai pabraukā Rīgā ar sabiedrisko transportu. Tur atklāti atļaujās latviešus saukt par ‘nolādētajiem fašistiem’ un bļauj,- “Par maz mēs viņus 41.un 45.gadā izšāvām un izvedām. Vajadzēja visus. Fašisti nolādētie!”
  Apjautājos, par ko gan viņš latviešu tā neieredz un sauc par fašistiem. 15 minūtes mēģināju tikt skaidrībā par šo jautājumu. Tā arī nesapratu. Vienkārši – jo tā ir aksioma, kuru nevajag pierādīt. Latvietis ir fašists defailtā. Un tāpēc nošaujams. 🙂
  Mikriņā no 7 pasažieriem un 1 šofera vienīgi es latviete. Bet mani tas neapturēja noskaidrot, kāpēc tas neapmierinātais tik ļoti ienīst latviešus.
  Bet oficiālās aptaujās neviens patiesību neteiks. 😉

 9. Kungi, varbūt papētiet latviešu nosakņojumu savā zemē un tad izdariet secinājumus. “Savu kreivu” atstājiet “sava krieva” ziņā!

  • bet lietiņa jau tā, ka tas “savs krievs” neatstāj mums Latviju “savā latviešu” ziņā… Vot takije pirogi!

 10. PĒTĪT KRIEVVALODĪGOS NOZĪMĒ APZINĀT lATVIJAI DRAUDOŠĀS BRIESMAS.Ko tad dara Zaltera Nac.drošībnieki? Un ko muld Zatlers pats!

 11. Latvieū āmurgalvas palaida gaisā “krivvalodīgos” parāot savu galīgo krieviskumu. Ko mekle’jie Latvija. Nav staļinisms – brauc promcuz Krievijas plašumiem zem jaunā cara varas, kas malnu patasīa par baltu un otrādi. Pārkrievotie lietuvieši,igauņi , ukraiņi, balstkrivis – vis zem krievu “ušankas”. Ja nevar un negribi – robežas ir vaļā. Vidus Kkriviajā simtiem sādžu beiguša savu eksitenci. Kas kaitētu krievvalodīgajiem tur iekāroties. Tur nebūtu latviešu “fašisti”. Katru nepilsoni, krievu , noķerot pie kriminālpārkāpumiem Latvijas zaimošanas un krāpšans , jāizsūta no Latvijas. Kas tad nogemdēja Latvijas bankas un Metalurgu – krievu mafija. Vai šo mafiju nekomandēja no kremļa? Bet reinika kungam lielas simpatijas biedram rubikam. Vai viņi nav labdari Saeimas komunistiskajai ZS ar partsekretāriem vadībā. Vāciaj tika galā ar NSDAP ,Latvijā jopeojam pie kloķiem ir LKP biedri ar okupantu lozumngiem katram dzīves gadījumam. Tur ir tā starpība labklājībai un nabadzībai.

 12. Domāju, ka krievi šeit jūtas tāpat kā latvieši, kas dzīvo jebkurā citā valstī, tikai situāciju sarežģī tas, ka viņi paši piedalījās valsts atjaunošanā, un tagad dominējošais latviskums viņus diskriminē. Bet, kas gan cits, ja ne etniskais, ir valsts pastāvēšanas jēga, ciltis ir valstu radītājas. Tas, ka mūsdienās valstis ir kļuvušas par pasaules ekonomikas mašīnas detaļām, nenozīmē, ka to var aizmirst. Tad jau metam tās valsts padarīšanas vēstures miskastē, lai paliek tikai policija, kam nodosim pirkstu nospiedumus, saņemsim čipus un klīdīsim uz visām 4 debess pusēm.

  • Nemelo! ~500 000 krievu un krievvalodīgo (tajā skaitā okupanti un kolonisti) nobalsoja pret Latvijas neatkarību. Par nabalsoja galvenokārt tie krievi, kuri paši vai kuru senči bija 1918.gada Latvijas pilsoni.

   • Лапотник ты сельский. Ври, да не завирайся! Напомни сам себе вначале как были поставлены вопросы в том опросе (НЕ РЕФЕРЕНДУМ, А ВСЕГО ЛИШЬ ОПРОС).

 13. Zatlera kungam būtu jāaizmirst lietot jēdzienu “krievvalodīgais ” . Šāds apzīmējums vairs nav piemērojams , jo ukraiņi itkā arī būtu šim apzīmējumam piederīgi , bet ,atgādinot Putinam par ukraiņu piederību šamējiem , Zatlera k-gs var iedzīvoties nesmukumā no KRF prezidenta puses.Vai nebūtu labākā izvēlne katru nacionalitāti saukt savos vārdos ? Vai tad nesanāks jocīgi , ja ,piemēram , ebrejs sāks pieprasīt krievu valodu kā otru valsts valodu ?Taisnāku muguru ,Zatlera kungs, un , ja esat spēris vienu kāju āra no impērijas dūksnāja , tad dariet to pašu ar otru kāju .

 14. Vai īpaši tiks izdalīts krievvalodīgo okupantu un kolonistu viedoklis? Varētu būt, ka kāds krievs, kurš pats vai kura senči bija 18.novembra Latvijas pilsoņi – ir lojāls. Bet, piemēram, naturalizētais okupants un dombrovski uzturošais baņķieris suharenko (žīds pēc tautības; utains ielīdis no Baltkrievijas okupētajā Latvijā bez Latvijas pilsoņu atļaujas) ir nedraudzīgs Latvijai.

 15. Ja atklāti uzpeldēs neērtā patiesība, ka mūsu krievvalodīgie kolonizatori pārsvarā, vienalga naturalizēti vai nē, ir tādi paši kā Ukrainā, Igaunijā, Moldovā, Kazahstānā un citās bijušajās PSRS kolonijās, tad, vidusmēra Saeimas mietpilsonim, tas var radīt nevajadzīgu trauksmi… Tad viņš var paātrināti gatavoties mukt uz kādu silto zemi… Līdz šim bija ērti tos nepatīkamos faktus paslaucīt pagultē un izlikties, ka Nirnberga 2 un okupācijas, kolonizācijas, rusifikācijas seku likvidēšana nav aktuāla.

 16. zatler, būtu labāk paklusējis, tāda otra Klauna nr2 kā tu vajadzētu pameklēt, un netēlo te prātnieku jo visiem zināms ka tava dzeguze ir aizlidojusi.

 17. Vai tiešām latvieši tic, ka krievi visu izstāstīs, ko domā? Jūs jau visu laiku runājiet, ka krievi nav lojāli (kaut neviens precīzi nevar noteikt lojalitātes definīciju)!

  • Tas, ka lojalitātes definīciju baidījās politiķi atklāti formulēt, nenozīmē, ka tā nepastāv. Lojāls ir tas bijušais kolonizators, kurš ar darbiem spējīgs pierādīt, ka aizstāv, nesavtīgi, latviešu tautas nacionālās, ģeopolitiskās intereses. Tādā veidā viņš par sevi sagrauj veco stereotipu un rada motīvu uzticībai. Manuprāt, neoficiāli galvenais lojalitātes kritērijs ir dekolonizācijas jautājums, ja cilvēks atzīst Nirnbergas 2 un civilizētas dekolonizācijas nepieciešamību, viņš ir lojāls. Tādam var uzticēties, atzīt viņu par savējo, naturalizēt un izdalīt kā izņēmumu civilizētas dekolonizācijas gadījumā, kura būtu akceptēta ANO, ES.

   • Ты сам то понял, что за бред несёшь!? Может ещё на крови поклясться и землю жрать? Да хрена вам.

 18. tiešām smieklīgs pētījums. Kādi neapķērīgi tie pētnieki , jau sen visiem skaidyrs , ko krievi grib : pievienošanos Krievijai nē, bet tomēr lai te viss ir pakļauts krieviskumam. Tie , kas šito izdomāja , ir āksti.

 19. Kas ta par mistisku ‘sabiedribu’, kurai viss jazin? Latvijas sabiedriba ir tada, kada ta ir -daudznacionala. Ja veic petijumu, tad vajadzetu veikt representativu petijumu, nevis atraut kadu dalu pec etniskajam pazimem. Visinteresantakais petijums, kuru esmu redzejis ir par libiesu galvaskausu apmerisanu. Vel tagad Kurzemes piekraste veci cilveki medz pieminet, ka tanaca petnieki, apmerija visiem galvas un pazuda.

 20. Bez pētīšanas viss zināms-šeit mūs apspiež,bet nekur nebrauksim. Gribam valdīt visur un pār visiem.Nav jātērē nauda pētījumiem.

 21. Pētījumam jābūt gan par latviešiem un par krieviem atsevišķi.Citādi latviešu domas netiek ņemtas vērā.
  Pamatnācijai beidzot arī jādot tiesības izteikties.Cik var mūs ignorēt?!

 22. Kad tiks veikts pētījums par latviešu noskaņojumu savā zemē, kur tiek apspiesti, sākot ar to, ka jāprot obligāti krievu valoda, ja ne – darbu nedabūsi un visur tikai dzirdi krievu valodu?

 23. Krievi nelojāli pret ko? Protams pret to ,ka Latvija ceņšas būt neatkarīga valsts un pats briesmīgākais,ka valsts valoda skaitās latviešu,pat ja tā skaitās tikai uz papīra.Arī lielākā daļa latviešu neuzticās saeimai un t.s.partijām,kas arī nav nekāds noslēpums,tātad arī latvieši pieskaitāmi nelojāliem pret valsti,bet te vainīgi gļēvie ,pērkamie,kangariskie varturi ,,tankistu,, ieskaitot.

 24. Krievi nelojāli pret ko? Protams pret to ,ka Latvija ceņšas būt neatkarīga valsts un pats briesmīgākais,ka valsts valoda skaitās latviešu,pat ja tā skaitās tikai uz papīra.Arī lielākā daļa latviešu neuzticās saeimai un t.s.partijām,kas arī nav nekāds noslēpums,tātad arī latvieši pieskaitāmi nelojāliem pret valsti,bet te vainīgi gļēvie ,pērkamie,kangariskie varturi ,,tankistu,, ieskaitot.

  • Bet vai tad “arī latvieši pieskaitāmi nelojāliem pret valsti”…? Man gan šķiet, ka latviešu vairākums ir vienīgi pret okupācijas seku ilgstošu saglabāšanu un pret tādu valdību, kas šīs sekas likvidēt ne vien nespēj, bet arī juridiski konsekventi, – kā to paredz ANO jurisdikcija, – to nevēlas.

 25. kas tur, ko slēpt, kas tur, ko pētīt. Atliek vien palasīt komentārus internetā.

Draugiem Facebook Twitter Google+